Souboj technorychlíků

23. června 2014, 00:00 - Jakub Křešnička
23. června 2014, 00:00

Firmy z technologických odvětví se znovu utkají o umístění v žebříčku nejrychleji rostoucích společností

Malé a střední české technologické firmy si letos opět zasoutěží. Příležitost, jak svoje výsledky porovnat s konkurencí, nabízí patnáctý ročník soutěže Technology Fast 50, kterou vyhlašuje společnost Deloitte.

Žebříček seřazuje společnosti na základě ročního růstu tržeb ve třech kategoriích. Do Technology Fast 50 se mohou přihlásit firmy s ročními výnosy minimálně 50 tisíc eur v období 2009 až 2013, kategorie Vycházející hvězdy sleduje společnosti s výnosy 30 tisíc eur, které v oboru působí mezi třemi a pěti lety, a kategorie Velká pětka vyžaduje po společnostech v roce 2013 výnosy nad 25 milionů eur.

„Jedinečnost soutěže spočívá v možnosti poměřit své síly nejen mezi technologickými firmami v České republice, ale i v dalších zemích středoevropského regionu,“ řekl Zdeněk Křížek, partner v oddělení ICT poradenství a řízení rizik ve společnosti Deloitte. Účastí v soutěži se firmy zároveň přihlásí i do nadnárodního žebříčku v rámci regionu EMEA (Evropa, Blízký východ a Afrika), a mají tak šanci zúčastnit se slavnostního předávání cen koncem tohoto roku v Londýně. Registrace do projektu, jehož mediálním partnerem je vydavatelství Mladá fronta, probíhá do 17. července. Výsledky pak budou vyhlášeny v polovině října.

Sedm statečných Nejvyšší zastoupení v loňském kole tvořily firmy, které se zaměřují na vývoj softwaru, bylo jich takřka 60 procent. Následovali poskytovatelé internetových služeb se čtvrtinovým podílem a desetina firem se zaměřovala na oblast telekomunikací a sítí.

Z Česka se v regionální soutěži umístilo sedm firem, z toho v hlavní kategorii pět.

Jednou z nejúspěšnějších byla firma Internet Shop, provozující portál Parfums.cz. S růstem 824 procent mezi lety 2010 a 2012 se zařadila těsně za vítěze i v kategorii Velká pětka, jíž vévodila polská společnost Goclever s růstem 832 procent.

„Soutěže se budeme účastnit i letos, v minulých letech nám přinesla hlavně obchodní kontakty spíše než kontakty z řad koncových zákazníků,“ říká Radek Ondrášík, marketingový ředitel Parfums.cz. Další růst si firma pojišťuje mimo jiné zkrácením doručovacích časů.

V Brně také zprovoznila logistické centrum, jež má umožnit rychlejší expanzi na zahraniční trhy. Pustila se i do kamenných obchodů.

Mezi Vycházejícími hvězdami se loni na čtvrtém místě objevil český vývojář mapových aplikací pro web a mobilní zařízení Geosense, který rostl o 594 procent, na devátém místě pak vývojář chytrých mobilních řešení Inmite s růstem 328 procent. I Geosense hodlá svou účast zopakovat, z minulého ročníku si firma odnesla zvýšené povědomí o značce a motivaci pro zaměstnance. „Rychle jsme rostli a upevnili si pozici lídra na poli mapových portálů pro místní samosprávu a expandovali jsme do dalších segmentů v privátním sektoru,“ říká jednatel firmy Ladislav Čapek. Jeho firma, která loni dosáhla tržeb deset milionů korun a prakticky celý zisk investovala do dalšího rozvoje, také pod značkou Cleerio založila pobočku v USA a získává první komerční zakázky v těžařském sektoru. Přenosné komunikace Komu se bude v žebříčku dařit letos, ukáže podzim. Napovědět ale mohou trendy technologického trhu, které se stále více naklánějí k přenosným zařízením. Podle průzkumu společnosti Deloitte TMT Prediction 2014 mezi nimi mají stále na síle nabírat takzvané phablety – tedy chytré telefony připomínající velikostí tablet – má se jich prodat 300 milionů kusů.

Mezi aplikacemi pak povedou služby zaměřené na komunikaci. Během letošního roku má být každý den z přenosných zařízení odesláno 70 miliard zpráv, ale 70 procent má jít mimo kanál tradičních SMS.

„Vnímáme také stále větší důraz na bezpečnost daný tím, jak roste počet mobilních zařízení a ‚závislost‘ na aplikacích, jež si uživatelé instalují. Souvisí s tím i rozšiřování elektronického obchodování a využívání bankovních služeb z těchto zařízení,“ doplňuje další oblasti pro možný úspěch technologických firem Petr Viktora, partner v oddělení ICT poradenství společnosti Deloitte.

Češi v rychlé padesátce

Umístění technologických firem z ČR v hlavním žebříčku

Deloitte Technology Fast 50 v roce 2013

Umístění Název firmy Růst (v %) Předchozí

pořadí

12 Internet Shop 824 7

30 Invea-Tech 363 -

36 Zoom 295 49

International

39 Insia 262 35

49 Y Soft 174 -

Corporation

Zdroj: Deloitte

O autorovi| Jakub Křešnička • kresnicka@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít