Sobotkovy vlhké pionýrské sny

18. května 2015, 12:01 - Petr Holec/Euro
18. května 2015, 12:01

K velkému překvapení ekonomů, jak už to bývá, Český statický úřad minulý týden oznámil, že ekonomika rostla v prvním letošním čtvrtletí rekordním růstem. Ten táhne nahoru především průmysl, hlavně vyšší výroba dopravních prostředků, strojů a zařízení, ale i vyšší spotřeba lidí. Česku, malé exportní ekonomice, samozřejmě pomohlo především oživení v EU, kam směřuje většina našeho exportu.

V podstatě lze tedy říct, že v tom výjimečně nemá prsty vláda, obvyklý podezřelý. Takže jak zareagoval její premiér Bohuslav Sobotka? Zhruba v ČT řekl, že za rekordní ekonomický růst může politika jeho vlády a taky evropské dotace. Fakt? A jaká asi politika jeho vlády a ČSSD především? ČSSD a ekonomika totiž zpravidla nebývají nejlepší kamarádi.

Myslí snad premiér zrušení zdravotnických poplatků, které zaplnilo ordinace zbytečnými pacienty a státní rozpočet stojí další peníze? Nebo zvýšení platů poslanců, takže i oni teď podpoří ekonomiku tím, že si konečně koupí lepší oblek?

Úplně bych na to nesázel: někteří z nich s první letošní výplatou zjistili, že nakonec berou míň, protože se zvýšením svých platů odmávli i zdravotní odvody z poslaneckých náhrad. Řekněme, že i oni sami ochutnali obvyklé plody své práce.

Neznámé pojmy

Ale zpět k Sobotkovi. Od premiéra, který je od mládí v politice, takže nikdy nepracoval v reálné ekonomice, nemůžete čekat nic jiného. Celý život si upřímně myslí, že o jakémkoli růstu se rozhoduje na partajních schůzích, protože někdo přece musí za lidi rozhodnout, co je nejlepší. Ostatně slyšeli jste někdy Sobotku, že by mluvil o živnostnících, podnikatelích či firmách, skutečných motorech každé ekonomiky?

Vsadím se, že ano: pokaždé, když o nich mluví, tak jim chce něco sebrat a dát to k přerozdělení vládě, tedy sobě. Obvykle jde o různé daně, protože v očích Sobotky jsou živnostníci, podnikatelé a firmy jen dojnou krávou pro úplatky svým voličům.

Sobotka v tom samozřejmě není sám, své voliče uplácejí všechny partaje. Na mladém (a současně starém) Sobotkovi je nicméně zajímavé, že džihád k soukromému sektoru a obecně lidem, kteří od státu chtějí jen to, aby je nechal na pokoji, myslí skutečně upřímně: prostě věří, že parazitují na státu. I když ví, že bez jejich práce a daní nerozdá svým voličům ani korunu.

Vládě tak vděčíme za rekordní ekonomický růst hlavně tím, co neudělala

V souvislosti s rekordním ekonomickým růstem Sobotka zmínil ještě stabilní politické prostředí. Aspoň v tom má svatou pravdu. Nebudu teď do vládní koalice úplně počítat lidovce, protože ti odjakživa vládnou tak, že vždycky s vlastní vládou nejdřív nesouhlasí, načež rádi souhlasí, když je kvůli původnímu nesouhlasu dvakrát pozvou do televize. Snad v tom je pevná víra, či co.

Jinak je ale vláda naštěstí politicky stabilní především tím, že ANO vedené miliardářem a podnikatelem Andrejem Babišem zatím odmítá aspoň ty nejbláznivější nápady ČSSD. Vládě tak vděčíme za rekordní ekonomický růst hlavně tím, co neudělala. Protože kdyby ve Strakově akademii opravdu úřadovala – jak rádi říkají sportovní komentátoři – ČSSD, máme všichni po vzoru poslanců míň, přestože by nám jejich zákony slibovaly víc.

Ostatně pokaždé, když si jdu něco koupit a podpořit tím domácí hospodářství, ptám se sám sebe: neplánuje Sobotka zase nějaký zákon, takže bych měl radši šetřit?


Čtěte další komentáře autora:

Mládí a Agrofert vpřed!

Babišova stoprocentní demokracie

Proč na Hradě sedí bláznivý muž

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít