Sobotkovy vlhké pionýrské sny

18. května 2015, 12:01 - Petr Holec/Euro
18. května 2015, 12:01

K velkému překvapení ekonomů, jak už to bývá, Český statický úřad minulý týden oznámil, že ekonomika rostla v prvním letošním čtvrtletí rekordním růstem. Ten táhne nahoru především průmysl, hlavně vyšší výroba dopravních prostředků, strojů a zařízení, ale i vyšší spotřeba lidí. Česku, malé exportní ekonomice, samozřejmě pomohlo především oživení v EU, kam směřuje většina našeho exportu.

V podstatě lze tedy říct, že v tom výjimečně nemá prsty vláda, obvyklý podezřelý. Takže jak zareagoval její premiér Bohuslav Sobotka? Zhruba v ČT řekl, že za rekordní ekonomický růst může politika jeho vlády a taky evropské dotace. Fakt? A jaká asi politika jeho vlády a ČSSD především? ČSSD a ekonomika totiž zpravidla nebývají nejlepší kamarádi.

Myslí snad premiér zrušení zdravotnických poplatků, které zaplnilo ordinace zbytečnými pacienty a státní rozpočet stojí další peníze? Nebo zvýšení platů poslanců, takže i oni teď podpoří ekonomiku tím, že si konečně koupí lepší oblek?

Úplně bych na to nesázel: někteří z nich s první letošní výplatou zjistili, že nakonec berou míň, protože se zvýšením svých platů odmávli i zdravotní odvody z poslaneckých náhrad. Řekněme, že i oni sami ochutnali obvyklé plody své práce.

Neznámé pojmy

Ale zpět k Sobotkovi. Od premiéra, který je od mládí v politice, takže nikdy nepracoval v reálné ekonomice, nemůžete čekat nic jiného. Celý život si upřímně myslí, že o jakémkoli růstu se rozhoduje na partajních schůzích, protože někdo přece musí za lidi rozhodnout, co je nejlepší. Ostatně slyšeli jste někdy Sobotku, že by mluvil o živnostnících, podnikatelích či firmách, skutečných motorech každé ekonomiky?

Vsadím se, že ano: pokaždé, když o nich mluví, tak jim chce něco sebrat a dát to k přerozdělení vládě, tedy sobě. Obvykle jde o různé daně, protože v očích Sobotky jsou živnostníci, podnikatelé a firmy jen dojnou krávou pro úplatky svým voličům.

Sobotka v tom samozřejmě není sám, své voliče uplácejí všechny partaje. Na mladém (a současně starém) Sobotkovi je nicméně zajímavé, že džihád k soukromému sektoru a obecně lidem, kteří od státu chtějí jen to, aby je nechal na pokoji, myslí skutečně upřímně: prostě věří, že parazitují na státu. I když ví, že bez jejich práce a daní nerozdá svým voličům ani korunu.

Vládě tak vděčíme za rekordní ekonomický růst hlavně tím, co neudělala

V souvislosti s rekordním ekonomickým růstem Sobotka zmínil ještě stabilní politické prostředí. Aspoň v tom má svatou pravdu. Nebudu teď do vládní koalice úplně počítat lidovce, protože ti odjakživa vládnou tak, že vždycky s vlastní vládou nejdřív nesouhlasí, načež rádi souhlasí, když je kvůli původnímu nesouhlasu dvakrát pozvou do televize. Snad v tom je pevná víra, či co.

Jinak je ale vláda naštěstí politicky stabilní především tím, že ANO vedené miliardářem a podnikatelem Andrejem Babišem zatím odmítá aspoň ty nejbláznivější nápady ČSSD. Vládě tak vděčíme za rekordní ekonomický růst hlavně tím, co neudělala. Protože kdyby ve Strakově akademii opravdu úřadovala – jak rádi říkají sportovní komentátoři – ČSSD, máme všichni po vzoru poslanců míň, přestože by nám jejich zákony slibovaly víc.

Ostatně pokaždé, když si jdu něco koupit a podpořit tím domácí hospodářství, ptám se sám sebe: neplánuje Sobotka zase nějaký zákon, takže bych měl radši šetřit?


Čtěte další komentáře autora:

Mládí a Agrofert vpřed!

Babišova stoprocentní demokracie

Proč na Hradě sedí bláznivý muž

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít