Sluneční soudy

12. května 2014, 00:00 - Jan Hrbáček
12. května 2014, 00:00

Regulátor podal kvůli podezřením z podvodů trestní oznámení na 150 solárních elektráren. Rozjíždějí se první soudy

Krajský soud v Brně začal řešit první tři případy možných podvodů při budování slunečních parků a získávání licencí.

V případu solární elektrárny FVE 28 v Mrlínku u Bystřice pod Hostýnem už žalobce přečetl závěrečnou řeč. „Obviněnému Filipu Šlezarovi jsem navrhl osmiletý nepodmíněný trest, ostatním tresty mírnější,“ sdělil týdeníku Euro žalobce Radek Mezlík. Škodu vyčíslil na 299,2 milionu korun.

Policie nashromáždila důkazy o tom, že sluneční park nebyl v době, kdy se řešila licence, ještě hotový. Posledním dnem, kdy měli provozovatelé solárních parků nárok na výhodnější výkupní cenu elektřiny, byl 31. prosinec 2010. „Zkrátka potřebovali stihnout řízení o licenci na ERÚ do konce roku 2010, a proto falšovali údaje,“ tvrdí Mezlík.

Obžaloba se opírá například o Šlezarovu elektronickou korespondenci. V jednom z e-mailů z 12. ledna 2011 například Šlezar podle vyšetřovacího spisu píše, „že v současné době má největší strach, neboť Mrlínek FVE 28 je skutečně nedodělaný“. Mimochodem, původním majitelem mrlínské sluneční elektrárny byla akciová společnost Solar Global, jejímž předsedou představenstva byl podnikatel Michal Zahradníček, který figuruje v projektech buněčných a tkáňových center v Brně a Ostravě.

Ke konci se blíží i hlavní líčení v případu brněnské elektrárny Tower of Power s menší vyčíslenou škodou.

Asi nezajímavější líčení začne u Krajského soudu v Brně v červnu – na řadu přijdou dvě chomutovské solární elektrárny Saša Sun a Zdeněk Sun z impéria byznysmena Zdeňka Zemka. „Líčení začíná 2. června, na 10. a 11. června jsou pozváni svědci,“ uvedla mluvčí soudu Markéta Sigmundová.

Policie podezírá z možné korupce deset lidí včetně šéfky Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové a její podřízené Michaely Schneiderové. Ta v únoru roku 2012 zastavila proces, kterým mělo být přezkoumáno vydání licencí k provozu solárních elektráren na sklonku roku 2010 za výhodné výkupní ceny. Žalobce Radek Mezlík pracuje s verzí, že elektrárny nebyly do data udělení licence připraveny na provoz. Jak se ukázalo, původní revizní zpráva ke stavu zapojení elektráren byla falešná. Oběma solárním parkům byla ovšem mezitím obnovena licence na provoz a také pozastavena správní žaloba, kterou na soud podal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

150 prověřovaných parků Energetický regulační úřad podal na Nejvyšší státní zastupitelství celkem 150 trestních oznámení. Čtyři nejzávažnější případy vyšetřuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, ostatní protikorupční policie a krajské kriminálky. „Zatím máme pocit, že policie všechny případy šetří. Doptávají se na dokumentaci k desítkám fotovoltaických elektráren,“ uvedl mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

ÚOOZ vyšetřuje solární parky, které později skončily pod křídly ČEZ. Podle informací týdeníku Euro se jedná o solární park Amun. Re v Ralsku. Další vysokovýkonová elektrárna, kterou detektivové vyšetřují, je v Mimoni; tu stavěla pražská společnost 3 L invest a údajně mohla patřit pražskému lobbistovi a podnikateli Romanu Janouškovi.

Detektivové shromažďují informace také o elektrárnách Papeno a FVE Jevišovka. V hledáčku policie jsou i solární parky v Ševětíně a společnosti Solar CD.

V souvislosti s možnými podvody v solárním byznysu podal také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zhruba šedesátku správních žalob, jejichž cílem by mělo být odebrání licencí.

„Další stíhané osoby ve fotovoltaikách v našich kauzách zatím nejsou. Prověřována je více než desítka případů, tento počet postupně narůstá. Výsledky, to jest odložení nebo zahájení stíhání určitých osob, lze reálně očekávat nejdřív koncem roku, neboť ve většině případů jsou vyžádány žádosti o právní pomoc ze zahraničí,“ vysvětluje žalobce Radek Mezlík. Zisky z dotované výkupní ceny solární elektřiny totiž z Česka odtékají na Kypr, do Monaka, ale i do Bulharska, na Ukrajinu a do Makedonie.

Další více než stovku případů oznámených ERÚ šetří podle policie ve všech krajích.

„Není to ale ještě klasické trestní řízení.

O výsledku je Vrchní státní zastupitelství v Olomouci vždy vyrozuměno a závěry policie přezkoumává. Výsledkem je buď uložení věci bez dalšího opatření, kde je podezření nedostatečné nebo jen formální,“ vysvětluje Mezlík. Podle něj byla odložena zhruba desítka případů.

Detektivové mají v některých případech potíže s tím, identifikovat skutečného viníka podvodů. Jestli se chyba stala při povolování stavby u příslušného úředníka, při revizi, nebo na ERÚ při udělování licence.

Vyšetří se i praní peněz Na podvody se solárními elektrárnami se má podle důvěryhodných informací týdeníku Euro zaměřit i útvar Kobra – společné virtuální pracoviště ministerstev financí a vnitra, které má efektivněji bojovat proti daňovým únikům velkého rozsahu a daňové kriminalitě. Skupina by měla začít pracovat nejpozději od září a zapojit se do ní mají desítky lidí, včetně policistů, kteří se už dnes na problematiku solárních parků zaměřují.

Kobra by se měla soustředit na samotný vznik solárních elektráren, respektive nákup solárních panelů, které jsou pro jejich výstavbu a fungování nezbytné. Ty se často nakupovaly ve východní Asii za hotové peníze a tyto miliardové transakce vzbuzují podezření z praní špinavých peněz.

Skupina pro boj s daňovými úniky si bude podle Radka Ležatky z ministerstva financí v rámci své činnosti průběžně vyměňovat informace, spolupracovat a koordinovat své postupy tak, aby byl boj proti daňové kriminalitě co nejefektivnější a nejúspěšnější. „Hlavním cílem činnosti je zajištění řádného výběru daní a navrácení nelegálně získaných prostředků do státního rozpočtu,“ říká Ležatka.

Elektrárny různých lobbistů, politických podnikatelů a politiků byly a jsou často schované za firmami s anonymními vlastníky.

„Samozřejmě, že se snažili to ošetřit tak, aby se nevědělo, komu která elektrárna patří. Ale díky využívání stejných office housů, působení stejných lidí, toku peněz a dalším aspektům se dají skuteční vlastníci dohledat. Na jedné adrese tak sídlí například 65 subjektů s licencí na provozování solární elektrárny,“ vysvětlil možný způsob dohledání skutečných vlastníků zaměstnanec ERÚ, který si přál zůstat v anonymitě. l •

„Zatím máme pocit, že policie všechny případy šetří. Doptávají se na dokumentaci k desítkám fotovoltaických elektráren,“ říká mluvčí ERÚ Jiří Chvojka. „Zkrátka potřebovali stihnout řízení o licenci na ERÚ do konce roku 2010, a proto falšovali údaje,“ tvrdí žalobce Radek Mezlík.

12 až 15 mld. Kč Tolik podle šéfky ERÚ Vitáskové každý rok odtéká z podpory obnovitelných zdrojů do zahraničí firmám se skrytými vlastníky.

O autorovi| Jan Hrbáček, hrbacek@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít