Slovenský antimonopolní úřad prověřuje

05. května 2014, 00:00 - (pto)
05. května 2014, 00:00

Potravinářství akvizice Agrofertu v pekárenství Slovenský Protimonopolní úřad (PMÚ) se zaměřil na okolnosti prodeje pekáren v Bratislavě a Žilině. První pekárnu koupila společnost Penam ze skupiny Agrofert oklikou přes malou firmu. Ve vedení žilinské pekárny sedí právníci, z nichž nejméně jeden v minulosti pracoval v dvorní advokátní kanceláři Agrofertu. Obě pekárny dříve patřily skupině United Bakeries.

Existuje podezření, že koncern vlastněný ministrem financí Andrejem Babišem se tímto způsobem účelově vyhnul schvalovacímu procesu PMÚ. Nákupem přes menší firmy mohl obejít kritérium výšky obratu, podle něhož se posuzuje, zda antimonopolní úřad musí, nebo nemusí transakci posoudit.

„Ano, takové šetření v současnosti probíhá. Bližší informace úřad v tomto stadiu nebude poskytovat,“ odpověděla týdeníku Euro Monika Kaczorová z odboru ekonomiky PMÚ.

Slovenský antimonopolní úřad přitom před dvěma lety koncentraci Penamu a United Bakeries posuzoval. Poté, co vyzval Agrofert k předložení podmínek na zamezení tržní dominance, však Babišův podnik z řízení vycouval.

Závěry PMÚ odmítl a z fúze oficiálně sešlo.

Letos v lednu ovšem týdeník Euro upozornil, že český Penam zvláštním způsobem ovládl společnost Prvá Bratislavská Pekárenská, tedy největší pekárnu ve slovenské metropoli. Loni v září koupilo bratislavskou pekárnu malé eseróčko s názvem Majetky.

V prosinci koupil celý podíl v této firmě Penam.

Akviziční obchvat se završil v uplynulých týdnech, kdy se Penam sloučil s Majetky, s. r. o., a od května se stal jediným akcionářem bratislavské pekárny.

Žilinskou pekárnu Peza loni získala společnost Arfors, vedená mladými právníky. V dozorčí radě pekárny usedl Tomáš Šimonovič, který dříve pracoval v advokátní firmě Agner & partners, jež úzce spolupracuje s Agrofertem. Týdeník Euro požádal mluvčího Agrofertu o reakci, do uzávěrky tohoto čísla ale vyjádření neobdržel. V lednu Agrofert tvrdil, že souhlas PMÚ k nákupu bratislavské pekárny nepotřeboval. K právnímu vztahu vůči žilinské pekárně se skupina navzdory upomínkám vůbec nevyjádřila.

Penam už několik pekáren na Slovensku provozuje, odběratele v hlavním městě a v Žilině ale musel dříve zásobovat z jiných měst.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít