Sladký život v milosrdných lžích

14. července 2014, 00:00 - PAVEL PÁRAL
14. července 2014, 00:00

Slepá víra, že bude líp, i když jsme pro to nic neudělali, se Evropě může hodně vymstít

Rokem klidu ukolébaná Evropa se koncem minulého týdne zase zatřásla při potížích z evropského měřítka bezvýznamné portugalské banky Espírito Santo s nadpozemským názvem znějícím v překladu Duch svatý. Když se provalily její potíže, začaly panikařit ? nanční trhy periferních zemí eurozóny v obavách, že ? nanční krize je zase na obzoru. Lze totiž věřit v Ducha svatého a Boha trojjediného, ale návrat Ježíše, který jednou rybou zasytí zástupy eurem zdecimovaných národů, fakt nikdo nečeká. I když se evropské elity tváří, že je to tutovka a už každou vteřinu dorazí. A není snad třeba příliš dodávat, že se to týká i našich nyní růžově vyhlížejících ekonomických vyhlídek.

Periferní země eurozóny totiž sice trochu zapracovaly na svých veřejných ? nancích, ale že by uvedly své ekonomiky do konkurenceschopného stavu, aby byly schopné dosahovat obchodních přebytků, a řešit tak několikaletý odliv kapitálu, posilovat ekonomiku a splácet dluhy přesunuté evropskými záchrannými mechanismy do Evropské centrální banky, o tom nemůže být řeč. A to ani v situaci, kdy ECB drží úrokové sazby na nule a fakticky realizuje kvantitativní uvolňování prostřednictvím tzv. LTRO, tedy dlouhodobých odkupů dluhopisů v operacích.

Každý podobný otřes, každý pád i menší banky v problémových zemích bude vyvolávat obavy a vynucovat si celoevropské záchranné operace. Navíc v potížích s konkurenceschopností jsou i velké země jako Itálie a Francie, které by potřebovaly snížit náklady na pracovní sílu, což je evidentně neprůchodné. To samozřejmě nemůže nemít vliv na výkon evropské ekonomiky v nejbližších několika letech. Obecně bude převažovat slabý a křehký růst, zřejmě střídaný krátkodobými poklesy. A ty země, které jsou na tom momentálně dobře, mohou začít ohrožovat zcela nová rizika vznikající z bublin na trzích aktiv. Levné peníze v době, kdy sazby centrální banky jsou fakticky pod nulou, mají své nevyhnutelné důsledky. Například Bundesbanka odhaduje, že nemovitosti v největších německých městech jsou až o čtvrtinu nadhodnoceny oproti realistické ceně a v dalších velkých aglomeracích činí nadhodnocení patnáct až dvacet procent. Lze čekat nepříjemný pokles spojený s potížemi některých bank a nespokojeností veřejnosti.

A že by Evropě nahrával při řešení jejích vnitřních a dosavadními postupy neřešitelných potíží světový vývoj, asi nelze čekat.

V USA padlo de? nitivní rozhodnutí o začátku utahování měnové politiky a končí se s kvantitativním uvolňováním, které vyprodukovalo obrovské miliardy dolarů, jimiž byly však dominantně ? nancovány investice na rychle rostoucích trzích Asie a Latinské Ameriky.

Ukončení těchto penězovodů nezůstane bez následků, které mohou být pro americkou i světovou ekonomiku horší, než by byly následky standardní a konzervativní měnové politiky bez onoho kvantitativního uvolňování.

Nyní se ukáže, nakolik peníze natištěné ve Washingtonu pomáhaly reálně ekonomice a nakolik jen nafukovaly bubliny na trzích akcií, dluhopisů a nemovitostí, jejichž očekávatelné prasknutí opět silně destabilizuje ? nanční sektor. Nikoli náhodou dala minulý týden a Fedu Yellenová ruce pryč od stability nančního sektoru a přenesla odpovědnost na vlády. Centrální banky se prý mají starat o inlaci a zaměstnanost, a nikoli o ­ nanční stabilitu.

Na to, že se světem do zimy nějaká ta bouřka prožene, by se asi dalo docela dobře vsadit.

A co to pak udělá s českou ekonomikou?

Určitě se jí to nevyhne. Nadějný růst může přibrzdit, nebo se opět obrátit v pokles. Ochranou je vlastní měna a stabilní nanční sektor dozorovaný stále především ČNB, a nikoli z Bruselu nebo Frankfurtu. A také zatím racionální skální politika, která se však v posledních měsících mění. A ta změna při pohledu přes hraniční kopce vypadá docela dost nebezpečně. Současná česká vláda je totiž tak proevropská, že s ostatními evropskými kabinety sdílí jejich sladký život v milosrdných lžích o tom, že teď už fakt bude líp, i když jsme pro to nic neudělali.

O autorovi| PAVEL PÁRAL, paralp@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít