Šlachtovi sabotážníci

28. dubna 2014, 00:00 - (hrb)
28. dubna 2014, 00:00

NAGYGATE Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) začíná mít problém s důkazní nouzí v případu Nagygate. Případy, které lidé Roberta Šlachty a olomouckého vrchního státního žalobce Iva Ištvana rozjeli, mají pramalou naději obstát před soudy. Podle důvěryhodných informací týdeníku Euro z několika zdrojů se proto chystá zcela nová konstrukce spletité kauzy. Ta by měla spočívat v trestném činu sabotáže a pokusu skupiny lidí manipulovat s posty, které mají vliv na bezpečnost státu.

V kostce: lidé, na které se detektivové v případu Jany Nečasové, dříve Nagyové, zaměřili, měli ovlivňovat posty státních zástupců a vysokých policejních důstojníků.

Hlavními podezřelými jsou lobbisté Roman Janoušek, Ivo Rittig, někdejší vlivný žalobce Libor Grygárek a někteří lobbističtí spolupracovníci politických stran.

Nasvědčuje tomu skutečnost, že žalobce Ištvan vyšetřuje Nagygate ve společném řízení a nerozsekal ji na jednotlivé případy, přestože některé nejsou zjevně propojeny. Nově tesanou konstrukci čerstvě potvrzují odposlechy z trezorů ÚOOZ, které se minulý týden objevily v Lidových novinách. V nich hlavní aktéři řeší opět obsazování postů v bezpečnostních složkách.

Záměr případ konstruovat jako sabotáž naznačil Ivo Ištvan už před časem. Zmínil také někdejšího spin doktora Věcí veřejných Michala Moroze, Petra Dimuna (ČSSD) nebo pražskou městskou návladní Janu Hercegovou. „Z nově zjištěných skutečností vzniklo podezření, že se Libor Grygárek s další osobou (Morozem) měl dopustit další trestné činnosti, a to sabotáže,“ stojí v Ištvanově spisku.

Policistům byly proto rozšířeny pravomoci a odposlechů podezřelých hojně přibývalo. Zmapovali tak například několik schůzek právníka a přítele Iva Rittiga Tomáše Jindry s žalobkyní Hercegovou. Té měl nabízet uvolněný post po pražském vrchním žalobci Vlastimilu Rampulovi, kam posléze dosedla Lenka Bradáčová. „Na základě záznamu ze sledování Iva Rittiga byla potvrzena souvislost mezi podezřeními z trestné činnosti ve veřejných zakázkách a snahami podezřelých ovlivňovat činnost jednotlivých složek státu,“ tvrdí žalobce.

„Mají kódovaný telefon Libora Grygárka, kterým si měl telefonovat s Janou Hercegovou, ale zatím se jim Cryptocult (šifrovací program) nepodařilo prolomit. V její kanceláři také nainstalovali prostorový mikrofon,“ sdělil týdeníku Euro pod rouškou anonymity člověk blízký vedení ÚOOZ.

„Činnost Libora Grygárka je do jisté míry řízena dalšími podezřelými, kteří dále usilují o obsazení významných pozic v bezpečnostních sborech osobami, které by následně mohly jednat v jejich prospěch,“ shrnul modelování sabotáže Ivo Ištvan.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít