Šlachtovi sabotážníci

28. dubna 2014, 00:00 - (hrb)
28. dubna 2014, 00:00

NAGYGATE Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) začíná mít problém s důkazní nouzí v případu Nagygate. Případy, které lidé Roberta Šlachty a olomouckého vrchního státního žalobce Iva Ištvana rozjeli, mají pramalou naději obstát před soudy. Podle důvěryhodných informací týdeníku Euro z několika zdrojů se proto chystá zcela nová konstrukce spletité kauzy. Ta by měla spočívat v trestném činu sabotáže a pokusu skupiny lidí manipulovat s posty, které mají vliv na bezpečnost státu.

V kostce: lidé, na které se detektivové v případu Jany Nečasové, dříve Nagyové, zaměřili, měli ovlivňovat posty státních zástupců a vysokých policejních důstojníků.

Hlavními podezřelými jsou lobbisté Roman Janoušek, Ivo Rittig, někdejší vlivný žalobce Libor Grygárek a někteří lobbističtí spolupracovníci politických stran.

Nasvědčuje tomu skutečnost, že žalobce Ištvan vyšetřuje Nagygate ve společném řízení a nerozsekal ji na jednotlivé případy, přestože některé nejsou zjevně propojeny. Nově tesanou konstrukci čerstvě potvrzují odposlechy z trezorů ÚOOZ, které se minulý týden objevily v Lidových novinách. V nich hlavní aktéři řeší opět obsazování postů v bezpečnostních složkách.

Záměr případ konstruovat jako sabotáž naznačil Ivo Ištvan už před časem. Zmínil také někdejšího spin doktora Věcí veřejných Michala Moroze, Petra Dimuna (ČSSD) nebo pražskou městskou návladní Janu Hercegovou. „Z nově zjištěných skutečností vzniklo podezření, že se Libor Grygárek s další osobou (Morozem) měl dopustit další trestné činnosti, a to sabotáže,“ stojí v Ištvanově spisku.

Policistům byly proto rozšířeny pravomoci a odposlechů podezřelých hojně přibývalo. Zmapovali tak například několik schůzek právníka a přítele Iva Rittiga Tomáše Jindry s žalobkyní Hercegovou. Té měl nabízet uvolněný post po pražském vrchním žalobci Vlastimilu Rampulovi, kam posléze dosedla Lenka Bradáčová. „Na základě záznamu ze sledování Iva Rittiga byla potvrzena souvislost mezi podezřeními z trestné činnosti ve veřejných zakázkách a snahami podezřelých ovlivňovat činnost jednotlivých složek státu,“ tvrdí žalobce.

„Mají kódovaný telefon Libora Grygárka, kterým si měl telefonovat s Janou Hercegovou, ale zatím se jim Cryptocult (šifrovací program) nepodařilo prolomit. V její kanceláři také nainstalovali prostorový mikrofon,“ sdělil týdeníku Euro pod rouškou anonymity člověk blízký vedení ÚOOZ.

„Činnost Libora Grygárka je do jisté míry řízena dalšími podezřelými, kteří dále usilují o obsazení významných pozic v bezpečnostních sborech osobami, které by následně mohly jednat v jejich prospěch,“ shrnul modelování sabotáže Ivo Ištvan.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít