Šlachtovi sabotážníci

28. dubna 2014, 00:00 - (hrb)
28. dubna 2014, 00:00

NAGYGATE Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) začíná mít problém s důkazní nouzí v případu Nagygate. Případy, které lidé Roberta Šlachty a olomouckého vrchního státního žalobce Iva Ištvana rozjeli, mají pramalou naději obstát před soudy. Podle důvěryhodných informací týdeníku Euro z několika zdrojů se proto chystá zcela nová konstrukce spletité kauzy. Ta by měla spočívat v trestném činu sabotáže a pokusu skupiny lidí manipulovat s posty, které mají vliv na bezpečnost státu.

V kostce: lidé, na které se detektivové v případu Jany Nečasové, dříve Nagyové, zaměřili, měli ovlivňovat posty státních zástupců a vysokých policejních důstojníků.

Hlavními podezřelými jsou lobbisté Roman Janoušek, Ivo Rittig, někdejší vlivný žalobce Libor Grygárek a někteří lobbističtí spolupracovníci politických stran.

Nasvědčuje tomu skutečnost, že žalobce Ištvan vyšetřuje Nagygate ve společném řízení a nerozsekal ji na jednotlivé případy, přestože některé nejsou zjevně propojeny. Nově tesanou konstrukci čerstvě potvrzují odposlechy z trezorů ÚOOZ, které se minulý týden objevily v Lidových novinách. V nich hlavní aktéři řeší opět obsazování postů v bezpečnostních složkách.

Záměr případ konstruovat jako sabotáž naznačil Ivo Ištvan už před časem. Zmínil také někdejšího spin doktora Věcí veřejných Michala Moroze, Petra Dimuna (ČSSD) nebo pražskou městskou návladní Janu Hercegovou. „Z nově zjištěných skutečností vzniklo podezření, že se Libor Grygárek s další osobou (Morozem) měl dopustit další trestné činnosti, a to sabotáže,“ stojí v Ištvanově spisku.

Policistům byly proto rozšířeny pravomoci a odposlechů podezřelých hojně přibývalo. Zmapovali tak například několik schůzek právníka a přítele Iva Rittiga Tomáše Jindry s žalobkyní Hercegovou. Té měl nabízet uvolněný post po pražském vrchním žalobci Vlastimilu Rampulovi, kam posléze dosedla Lenka Bradáčová. „Na základě záznamu ze sledování Iva Rittiga byla potvrzena souvislost mezi podezřeními z trestné činnosti ve veřejných zakázkách a snahami podezřelých ovlivňovat činnost jednotlivých složek státu,“ tvrdí žalobce.

„Mají kódovaný telefon Libora Grygárka, kterým si měl telefonovat s Janou Hercegovou, ale zatím se jim Cryptocult (šifrovací program) nepodařilo prolomit. V její kanceláři také nainstalovali prostorový mikrofon,“ sdělil týdeníku Euro pod rouškou anonymity člověk blízký vedení ÚOOZ.

„Činnost Libora Grygárka je do jisté míry řízena dalšími podezřelými, kteří dále usilují o obsazení významných pozic v bezpečnostních sborech osobami, které by následně mohly jednat v jejich prospěch,“ shrnul modelování sabotáže Ivo Ištvan.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Odstupné při odchodu z práce? 9 věcí, na které se každý ptá
Senátní výbor podpořil větší práva vlastníků bytů vůči neplatičům
Jak dlouho pracují Evropané na stát?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Tři virtuálové si chtěli nadále účtovat roamingové poplatky v EU
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít