Skupina J&T má prý zájem o Unipetrol

08. září 2014, 00:00 - (foj)
08. září 2014, 00:00

Petrochemie Naše akcie Unipetrolu si už dál znehodnocovat nedáme, raději si firmu koupíme celou.

Tak by se dal shrnout aktuální plán skupiny J&T. Její manažeři jsou dle informací z trhu již delší čas nespokojení s tím, jak polská společnost PKN Orlen spravuje Unipetrol, ve kterém ovládá zhruba dvoutřetinový podíl. Jen v první čtvrtině letošního roku spadl Unipetrol do ztráty 3,5 miliardy korun.

Vedení J&T tak přišlo s nápadem, že od Poláků jejich podíl odkoupí. Finanční skupina kontroluje prostřednictvím firmy Paulinino Limited 23,7 procenta akcií. O probíhajících jednáních informovalo Echo24.cz. Odvolává se na dva dobře informované zdroje. Ani jedna ze stran nechce tyto zprávy komentovat. Dle informací týdeníku Euro jsou ale jednání teprve na samém počátku. J&T si u PKN sonduje, zda vůbec a za jakých okolností by byli Poláci ochotni majoritu v Unipetrolu prodat.

Na možnost prodeje majoritního podílu v Unipetrolu se údajně v posledních měsících poptávalo více zájemců. Mimo jiné i společnost MOL, která má velké plány ve střední a východní Evropě. Poláci ale s Maďary údajně vyběhli, ti se pak PKN částečně pomstili, když je porazili v souboji o koupi tuzemské sítě čerpacích stanic Lukoil a Agip.

O možném odchodu PKN z českého trhu se spekuluje delší dobu, zástupci polské firmy ale opakovaně upozorňovali, že situace v petrochemii je sice složitá, odchod však není ve hře. I proto Unipetrol loni o prázdninách oznámil velké investice a novou rozvojovou strategii. Současně s tím Unipetrol vyjednával s českým státem o vytvoření společného ropného holdingu, do kterého měl Unipetrol vložit své podíly v rafineriích a stát podíly ve strategických firmách Čepro a Mero. Jednání skončila bez úspěchu. Údajně především kvůli odmítavému postoji ministra financí Andreje Babiše. Ten se ostatně dvakrát neúspěšně pokoušel Unipetrol zprivatizovat.

Naposledy v roce 2004 ve spolupráci s PKN. Pakt ale skončil fiaskem a Babiš, respektive jeho Agrofert, požaduje dvacetimiliardové odškodnění za to, že Poláci nedodrželi původní slib a neodprodali Agrofertu dohodnuté podniky. O sporu teď rozhoduje vrchní soud. I proto se nelze divit, že společnost PKN zamítla Babišův návrh, aby Unipetrol prodal českému státu jeden z provozů České rafinérské v Kralupech.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít