Skotové nemusejí řešit jen menu

20. ledna 2014, 00:00 - MIROSLAV ZÁMEČNÍK
20. ledna 2014, 00:00

Nebudou-li zásoby ropy a plynu v Severním mori tak bohaté, jak si skotští nacionalisté malují, čeká projekt samostatného Skotska krach

V referendu o skotské nezávislosti, ohlášeném na letošní 18. září, nebudou Skotové rozhodovat o ničem menším než o vystoupení ze svazku s Anglií, k nemůž se upsali v roce 1707. Příspěvek Brigitte Granvilleové venovaný jednotlivým možným variantám uspořádání menové politiky nezávislého Skotska stojí za to doplnit pro českého čtenáře několika základními daty.

Stejně jako kdysi Slováci, mají i Skotové zájem o samostatnost, ale zároveň by chtěli měnovou unii, ovšem nikoli s eurozónou, ale s Británií. Poslední skotský experiment s nezávislou menou nedopadl nejlépe, když Pund Scots oproti šterlinku setrvale ztrácel na hodnote. S nástupem personální (nikoli ješte politické) unie v roce 1603 byl kurz skotské libry xován a nakonec ji po vytvorení politické unie v roce 1707 vytesnila libra šterlinku.

Skotům totálne nevyšel vstup mezi merkantilistické a koloniální národy své doby, když po vzoru anglické a holandské Východoindické společnosti, které byly fenomenálne ziskové, vytvorili vlastní společnosti pro obchodování se zámorím.

The Company of Scotland Trading to Africa and the Indies byla nakonec v roce 1695 zainvestována čisté ze „skotských peněz“, na což padla neuvěřitelná čtvrtina celkového penežního kapitálu v zemi. Skotská kolonie na území dnešního panamského Dariénu se vůbec neuchytila, drtivá vetšina kolonistu pomrela, anglické kolonie na Jamajce i jinde mely od úradu zakázáno Skotům pomoci. Za pár let byla The Company of Scotland (RBS) na mizine a s ní i celé Skotsko. Ožebračená skotská elita následne hlasovala pro Unii. Anglie v jejím rámci poskytla Skotsku „ nancní kompenzaci“, přičemž vetšina prostředku zalepila dluhy, které za sebou zanechala „Skotská společnost“. Z instituce, která tehdy zajišťovala distribuci peněz věřitelům, se posléze vyvinula Royal Bank of Scotland. Ta byla pred pár lety po nejakou dobu z hlediska bilanční sumy největší bankovní skupinou na svete, aby ji následne musela velice nákladné rekapitalizovat britská (nikoli skotská) vláda, která dodnes drží pres 80 procent akcií.

Tím jsme si v kostce popsali dva největší remní kolapsy skotských dějin, z nichž zejména ten druhý má pro Skotsko pred referendem jasné implikace. Kdyby bylo samostatné, nikdy by si nemohlo dovolit záchranu bankovní skupiny, jejíž bilance je zhruba patnáctkrát vetší než HDP samostatného státu s 5,3 milionu obyvatel. RBS by tedy nezbylo nic jiného než kyperská cesta „oholení“ všech investoru a držitelů obligací a nepojištených vkladu, zejména pokud by Skotové sice meli svou libru, ale nikoli vlastní monetární autoritu.

Pro Angličany je samozrejme potenciální odchod Skotska z Unie stejně nepríjemnou predstavou, jako byl svého času rozpad federace pro Cechy. Ale človek se nemůže ubránit dojmu, že příznivci nezávislosti Skotska sázejí všechno na jedinou kartu – že severomorské ropy a plynu bude ve skotských teritoriálních vodách ješte habadej, tedy na horní hranici odhadu. A ten, jak asi tušíte, vypracovala skotská vláda vedená prvním ministrem Alexem Salmondem. On je samozrejme rozdíl, jestli bude samostatné Skotsko o dost bohatší než zbytek Spojeného království, nebo dostane do vínku dluhy a rapidně ubývající podmorské nerostné bohatství. Nosit kilt jen tak bez ničeho je pekná tradice, ale do nančí by se snad kolorit tahat nemusel. ?

SKOTSKÝ ROPNÝ OPTIMISMUS Srovnání hodnot ? bez těžby ropy a zemního plynu v Severním mori ? v četně těžby

HDP 2012 (v bežných cenách, mld. GBP)

HDP NA OBYVATELE (v bežných cenách, 2012, tis. GBP)

ODHAD ZÁSOB Kolik ropy a plynu zůstává ve skotských vodách (v dnešních cenách, mld. GBP)

podle poctu obyvatel 92 mld. GBP

127 / 150

20,6 / 26,4

120 / 1500 spodní horní (londýnský) (edinburský) ekvivalent ekvivalent

72,4 / 61,3

Bez príjmu z ropy a zemního plynu je HDP na obyvatele asi o 300 liber nižší než prumer Spojeného království.

Pokud připočteme ropu a plyn, zvedne se skotský HDP zhruba o čtvrtinu. Podle statistik skotské vlády by Skotsko bylo 8. nejbohatší zemí OECD.

Skotsko má se 76 roky u můžu a 80 lety u žen kratší očekávanou délku dožití než vetšina západoevropských zemí. Pro srovnání česko: 75 let muži, 81 let ženy.

Míra nezamestnanosti je s 7,5% o tri desetiny procentního bodu nižší než britským prumer i prumer Anglie.

Díru v rozpočtu Skotska jako nezávislého státu odhadlo koncem lonského roku britské ministrstvo financí asi na 1,6 miliardy liber (tj. rozdíl mezi slibovanými opatrení a očekávanými príjmy). Pokud klesnou príjmy z ropy a plynu, bude napětí ve skotském rozpočtu ješte podstatne vyšší.

BRITSKÝ DLUH Kolik dluhu prevezme Skotsko (v % skotského HDP)

O autorovi| zamecnik@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít