Sklep s velkou duší

13. srpna 2012, 00:00 - Milan Ballík
13. srpna 2012, 00:00

Dobrá vinice zaměřená na kupáže se blýskla zdařilým růžovým

Moravské vinařství Dobrá vinice patří k těm nemnoha s jasnou filozofií a údernou strategií. Na čtyřiadvaceti hektarech vinic, z čehož je jich osmnáct vlastních, podřizují vše tomu, aby hrozny vykazovaly co nejkvalitnější parametry. To znamená důslednou redukci množství, pouze biologickou ochranu, organické hnojení a výhradně ruční práce. Hrozny navíc pocházejí z těch nejlepších poloh ve dvou vinařských podoblastech: z Vinice Pod lesem v Národním parku Podyjí, z trati U sv. Urbana ve Vrbovci a ze Zadní hory a Přední hory ve Velkých Bílovicích.

Třemi řadami Charakteristickou signaturou vín Petra Nejedlíka z Dobré vinice je maximální nasazení dubových sudů, ať už barikových nebo o větším objemu. Dalším fenoménem sklepa je produkce kupáží. Ty největší etikety jsou připraveny často až ze čtyř odrůd.

Dobrá vinice nabízí tři řady vín. Vína Natura mají sloužit pro každodenní konzumaci, být nenáročná, dobře pitelná. I tato, řekněme, základní vína vyzrávají dílem v nových dubových sudech o objemu 230 a 470 litrů. Reprezentantem této řady je kupříkladu Kambrium cuvée 2011 VOC, scelené z odrůd Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené. Druhou řadou jsou Pinoty připravované z původně burgundských odrůd, tedy Chardonnay, Pinot blanc, Pinot gris a Pinot noir. Některá z těchto cuvée obsahují všechny čtyři sorty a jsou harmonická a vybalancovaná, jako třeba Quatre 2008. Korouhví sklepa, špičkou produkce jsou pak vína pod označením Prémium. Sám vinař o nich říká, že jde o vína „s velkou duší“, určená pro vrcholovou gastronomii. Uložená v bariku, po dlouhou dobu na kvasnicích, vykazují mimořádné vlastnosti vskutku velkých vín.

Nabízet víno pod vlastní etiketou vyškolené známým vinařem se stává tradicí hotelových řetězců. Pražský hotel Kempinski nacházející se v Hybernské ulici proto oslovil vinařství Dobrá vinice a výsledkem spolupráce je řada pěti etiket, na jejímž konci se letos objevilo růžové.

Plné i optimistické Polosuché růžové Kempinski rosé 2011 z Dobré vinice kombinuje odrůdy André a Rulandské modré. V barvě je o odstín sytější, než mívají známá růžová, a probleskují jím jiskry slunečního světla. V nose se rozevírá obsažný buket „červeného“ charakteru, tmavých bobulí a ovoce. Kyseliny dávají tónu svěžest, ale jejich hlavní úkol se odehrává v oblasti chuti, která je překvapivě opulentní.

Ovocité akordy se zprvu protlačí do popředí, brzy se však nechají ovlivnit kyselinou tak, aby je nepřetlačila, ale celý dojem povznesla do živoucí vzrušivosti. Cukr, patrný, ne však uzurpující, podporuje noblesní dojem, který navíc podporuje mírný atak hořčin v odeznívání doušku. Víno je mimořádně plné, avšak ani tato skutečnost, ani poměrně vysoký podíl alkoholu mu neubírá na svěžesti a optimismu. Příjemné elegantní růžové s vlastnostmi vín vyššího ranku je věrnou ukázkou umu vinařova. l •

Kempinski rosé 2011 polosuché růžové, Dobrá vinice Použité odrůdy André 60 %, Pinot noir 40 % Školení po tříhodinové maceraci pomalé lisování přibližně 2,5 hodiny, pět měsíců ležení na kvasnicích ve starších dubových sudech Alkohol 12,9 % Vývojový potenciál určeno k okamžité konzumaci Producent www.dobravinice.cz; víno bylo exkluzivně připraveno pro Kempinski Hotel Hybernská

O autorovi| Milan Ballík, spolupracovník redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Technologie
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít