Skandál slavných ekonomů Rogoffa a Reinhartové

22. dubna 2013, 00:00 - (plh)
22. dubna 2013, 00:00

Ekonomie Jeden z nejrespektovanějších ekonomů současnosti má zaděláno na pořádný skandál.

A nejen on, ale řada jeho vědeckých i politických následovníků. Kenneth Rogoff totiž dosud platil za jednoho z nejfundovanějších obhájců „austerity“ neboli vládních úspor a snižování zadlužení. Mohla za to jeho přelomová studie z roku 2010, kterou napsal se svou dlouholetou kolegyní Carmen Reinhartovou. Jak se ale nyní ukázalo, práce obsahuje nemalé chyby. Některé z nich způsobené prostým špatným kódováním v Excelu, jiné zase podivným výběrem vzorků ekonomických dat, které podle některých komentátorů byly zvoleny účelově.

Zmíněná studie porovnávala růst HDP několika desítek zemí za několik let a porovnávala jej s jejich zadlužením. Díky obrovskému, do té doby nebývalému souboru dat Rogoff s Reinhartovou došli k závěru, že zadlužení vlády přes 90 procent HDP výrazně snižuje růst ekonomiky. To se zdálo průlomovým zjištěním, neboť nikdo dosud ekonomický vztah mezi těmito veličinami neodhalil.

Spisem Rogoffa a Reinhartové se tak oháněla řada dalších ekonomů, jen podle databáze Google Scholar je cituje přes 500 prací a řada politiků. Kupříkladu pro Evropskou komisi to byl důležitý argument při prosazování úsporných balíčků v periferních státech. Stejně tak pro republikány v americkém Kongresu. Autor přísně úsporného federálního rozpočtu Paul Ryan přímo oba ekonomy cituje.

Studie byla terčem kritiky už dříve, jenže až teď se skupina ekonomů z University of Massachusetts dostala k původnímu vzorku dat, s nimiž Rogoff a Reinhartová pracovali, a pokusili se zopakovat jejich výzkum. Díky tomu přišli na způsob, jakým museli čísla upravit. Musela být například vypuštěna data několika zemí, které rostly i ve velkém zadlužení. Výsledkem každopádně je, že žádný podobný vztah zřejmě neexistuje. Oba ekonomové zatím reagovali jen krátkým komentářem ve Wall Street Journal, kde se nařčení z manipulace brání. l

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít