Sítím pomohou speciální transformátory

25. listopadu 2013, 00:00 - Alena Adámková
25. listopadu 2013, 00:00

V posledních letech dispečeři ČEPS stále častěji řeší vyhrocené situace způsobené nadměrnými toky elektřiny z oblasti severního Německa přes území ČR a dále na jih Evropy. Řešit to má výstavba transformátorů

V Německu totiž chybí odpovídající přenosová infrastruktura, která by propojila výrobu elektřiny na severu země s vysokou spotřebou na jihu. Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů je kvůli proměnlivosti počasí navíc obtížně předvídatelná. V kombinaci s dynamickým rozvojem obnovitelných zdrojů energie na severu Německa tak vznikají mohutné toky elektřiny napříč Evropou.

Elektřina vždy hledá cestu nejmenšího odporu a v tomto případě nárazově přetěžuje hlavně sousední sítě, zejména v Polsku a Česku.

Velký objem nárazové elektřiny To zvyšuje nároky na vyvedení a přenos výkonu jak z těchto elektráren, tak i ze záložních zdrojů, které se spouštějí, když obnovitelné zdroje výkon do soustavy nedodávají. Pravidla jsou ve spolupráci s distribučními společnostmi, do nichž jsou obnovitelné zdroje připojeny, nastavena tak, aby celá soustava pracovala spolehlivě celý rok.

Kvůli masivním přetokům z Německa však dispečeři ČEPS v posledních letech stále častěji řeší nebezpečné situace, které by v krajním případě mohly způsobit i tzv. blackout, tj. výpadek celé soustavy a následný kolaps veškeré infrastruktury, která je na elektřině životně závislá.

Česko a Polsko proto ve svých přenosových soustavách plánují v roce 2016 postavit na hraničních vedeních s Německem transformátory s regulací fáze, které umožňují přerozdělovat toky elektřiny. Pomohou tak spolehlivě řídit velký objem nárazové elektřiny a umožní jeho snazší absorbování do přenosové sítě. V Evropě nejde o nová zařízení. Používají je v Belgii, Nizozemsku, Rakousku, Francii, Slovinsku i v Itálii.

Německo chce spolupracovat Společnost ČEPS vypsala již výběrové řízení na dodavatele transformátoru a předpokládá, že výběr skončí na začátku příštího roku. „Máme pozemky, rozvodnu, projekty.

Transformátor je součástí investičního plánu, rozhodl o něm náš vlastník - MPO a schválil jej také regulátor,“ uvedl pro magazín Pro-Energy Vladimír Tošovský, předseda představenstva ČEPS.

Spolupracovat s ČR chce při řešení přetoků elektřiny i Německo. V diskusi o německé energetické transformaci to řekl šéf oddělení energetické politiky na německém ministerstvu hospodářství Detlef Dauke.

„Je pro nás nepřijatelné, aby neplánované toky ohrožovaly bezpečnost dodávek a přenosovou síť v jakékoli sousední zemi,“ řekl Dauke. Jeho ministerstvo kvůli tomu navrhlo vytvořit česko-německou pracovní skupinu, v níž by se scházeli zástupci ministerstev, provozovatelů přenosových soustav i regulačních úřadů z obou zemí, kteří by se snažili s přetoky vypořádat.

Německo už kvůli neplánovaným přetokům přislíbilo také výrazně posílit svou energetickou infrastrukturu. Do roku 2020 si Berlín vytkl za cíl postavit 4700 kilometrů vedení, zatím jich ale stojí jen zlomek.

Dauke označil posílení přenosové soustavy za zásadní úkol pro německou energetickou politiku. Stejně důležitým úkolem je podle něj i zajištění dodávek, na kterém se budou i v budoucnu muset podílet uhelné elektrárny.

„Konvenční elektrárny pro nás budou nezbytné ještě řadu let. Většina obnovitelných zdrojů nemůže zajistit spolehlivé dodávky elektřiny v době, když jsou nutné,“ řekl Dauke.

Investice i do sítí Speciální transformátory na česko-německé hranici jsou jednou z položek desetiletého investičního plánu společnosti. Díky realizaci dlouhodobého plánu rozvoje soustavy bude ČEPS moci v budoucnu garantovat spolehlivé fungování přenosové soustavy. Do rozvoje a modernizace investuje ČEPS v příštích letech více než 60 miliard korun. Jde především o modernizace rozvoden, výstavbu nových vedení či posílení některých stávajících vedení.

Kapacita sítě by pak měla být dostatečná, aby umožňovala třeba připojování dalších obnovitelných zdrojů. Otevře se také prostor pro hlubší mezinárodní spolupráci. V konečném důsledku se zvýší spolehlivost zásobování spotřebitelů elektrickou energií.

Některé části investičního plánu už firma ČEPS uskutečnila.

Na očekávaný nárůst budoucí spotřeby elektřiny v Moravskoslezském kraji v roce 2012 reagovala výstavbou nové transformovny v Kletné. O rok dříve postavila společnost ČEPS unikátní zapouzdřenou transformovnu Chotějovice v severních Čechách, jež mimo jiné vyvede výkon 660 megawattů z budovaného nového bloku Elektrárny Ledvice.

Další miliardy spolkne modernizace rozvoden, dispečerských pracovišť i systému fyzického zabezpečení objektů. Na část investic se ČEPS snaží získat též peníze od Evropské unie v rámci takzvaných projektů společného zájmu.

Přestože jsou modernizace a rozvoj elektroenergetického zařízení nákladné, investice jsou rozloženy do poměrně dlouhé doby. Na konečných cenách elektřiny se proto projeví zhruba ve výši jednoho procenta. l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banky? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít