Široké rozkročení

09. června 2014, 00:00 -
09. června 2014, 00:00

Stavební koncern Porr expanduje do regionů a očekává letošní tržby 3,6 miliardy eur

Rakouská stavební skupina Porr zažila vloni dobrý rok. Její celkové výkony činily téměř 3,5 miliardy eur, to znamená meziroční nárůst o 20 procent.

A v případě dalších ukazatelů se stavebníkům s centrálou

ve Vídni dařilo ještě lépe. „Objem zakázek vzrostl o 36 procent na 4,6 miliardy eur a zisk před zdaněním se téměř ztrojnásobil,“ potvrzuje člen představenstva společnosti Porr Austria Franz Scheibenecker. Významně k těmto výsledkům přispívá i tuzemská část koncernu. Porr přitom v Česku působí v posledních dvou letech v nové struktuře – z původních dvou dcer rakouského koncernu, společnosti Porr Česko a Pražské silniční a vodohospodářské stavby (PSVS), vznikla jediná společnost Porr. „Fúze byla velmi úspěšná, díky ní efektivněji zvládáme projekty zahrnující jak prvky pozemního, tak inženýrského stavitelství. Sjednotili jsme správu obou firem, což vedlo k zeštíhlení a zpružnění fungování Porru v Česku. A tak navzdory složité situaci v českém stavebnictví letos počítáme s obratem 3,6 miliardy korun a významným ziskem,“ dodává Scheibenecker.

Nejen pro velké investory A právě struktura obratu Porru v Česku potvrzuje, jak fúze tuzemské dceři rakouského koncernu pomohla. „Zatímco v posledních letech kvůli opatrnosti investorů a přebytku kancelářských a hotelových ploch silně trpělo pozemní stavitelství, na které se soustředila původní společnost Porr Česko, tak naopak v oblasti inženýrského stavitelství, kterou zastřešovala firma PSVS, jsme byli velmi úspěšní,“ vysvětluje člen představenstva českého Porru Štefan Havlík a dodává, že i v pozemním stavitelství se vloni začalo blýskat na lepší časy. „Nárůst zájmu obzvlášť cítíme v oblasti průmyslové a bytové výstavby. Například nyní stavíme velký kancelářský projekt pro rakouského developera Karimpol na pražském Kačerově,“ doplňuje Havlík, který se v Porru věnuje pozemnímu stavitelství.

Přitom právě v oblasti pozemního stavitelství zaznamenal Porr významnou změnu charakteru poptávky.

„Ještě před deseti lety jsme stavěli hlavně pro zahraniční zájemce velké projekty v hodnotě přes čtvrt miliardy korun, nyní pracujeme stále více pro české investory i na zakázkách za třeba jen padesát nebo sto milionů korun. To vyžaduje odlišné projektové řízení,“ říká Havlík s tím, že takto Porr například rekonstruuje stadion v Českém Krumlově nebo pro české investory staví dům pro seniory v Havířově. Úspěšní silničáři V oblasti inženýrského stavitelství se Porr v posledních letech podílel například na výstavbě obchvatu kolem Prahy a rekonstrukci a stavbách na dálnicích D1, D5, D11 i D47. Porr se však nezajímá jen o velké infrastrukturní projekty, ale i o výstavbu místních komunikací. „Podílíme se například na výstavbě obchvatu Chrudimi, v Praze to zase bylo zkapacitnění Štěrboholské radiály či rekonstrukce Českomoravské ulice včetně výměny tramvajových kolejí,“ říká člen představenstva českého Porru zodpovědný za inženýrské stavby Antonín Daňa s tím, že efektivní nabídku pro výstavbu silnic v regionech Porru umožňuje síť obaloven na území celé republiky. Přitom ale Porr rozhodně na velké projekty nerezignuje. „Chceme podpořit český Porr firmami z dalších zemí a také specializovanými společnostmi z oblasti zemních prací a drážního stavitelství tak, abychom dále zvýšili naši konkurenceschopnost v oblasti velkých zakázek z oblasti stavby silnic a železnic v Česku,“ doplňuje Daňu Franz Scheibenecker z firmy Porr Austria s tím, že významným projektem, o který se chce Porr ucházet, je plánovaná stavba nového vysokorychlostního železničního koridoru Praha–Brno.

Atraktivní regiony a rekonstrukce Porr však nestaví jen ve velkých městech, naopak stále více směřuje do regionů. „Kromě Prahy a Brna máme velké kanceláře i v Českých Budějovicích, Plzni, Frýdku-Místku, Zlíně, Olomouci a Jihlavě. A právě v regionech vidíme velký růstový potenciál a chceme zde aktivněji nabízet naše služby,“ vysvětluje Daňa a dodává, že Porr se nesoustředí jen na nové projekty, ale disponuje týmem zaměřeným na rekonstrukce historických budov. „Takto jsme například rekonstruovali budovy pro luxusní pětihvězdičkové hotely v Praze Le Palais a Kempinski. Rovněž se nám dobře daří propojit historické a moderní prvky, jak potvrzuje zdařilá rekonstrukce a dostavba projektu Jungmannova Plaza,“ doplňuje Havlík a věří, že právě Praha a další česká historická města budou mít o tento druh stavebních služeb zájem. l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Oracle odhalil procesor Sparc M8. Má novou architekturu, takt 5 GHz a asi je poslední
Tip: Naplánujte si automatické zapnutí Wi-Fi na zařízení s Windows 10
Apple vydal iOS 11. Nový systém přináší desítky novinek
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít