Singer v Česku neznamená šicí stroj

01. září 2014, 00:00 - Miroslav Zámečník
01. září 2014, 00:00

Neškodilo by, kdyby ČNB všem křiklounům vysvětlila dopady intervence či svůj postoj k euru a bankovní unii

Základní otázka, na niž si musejí odpovědět všichni, kteří se chtějí vrtat do „českého makra“, je, co uděláte v téhle situaci: vláda snižuje strukturální i nominální deficit, základní sazby máte v podstatě nulové, ta část obyvatelstva, která má disponibilní finanční zdroje, zvyšuje míru úspor, ekonomika je v recesi, docela hluboko pod potenciálním produktem a směřuje k deflaci.

Víte, že fiskální restrikce v podobě současného zvýšení nepřímých daní a omezení veřejných investic bude ze všeho nejspíše působit jako negativní páka, ale přitom si uvědomujete, že pokud do fiskálu budete jako monetární autorita „kecat“, koledujete si leda tak o omezení nezávislosti. Zároveň žijete v zemi, která má z hlediska podílu na HDP hodně velký sektor obchodovatelných statků, především zpracovatelský průmysl, a navíc produkujete věci, kde konkurujete především cenou. Co uděláte?

Pracujete v instituci nadané nezávislostí, ale i odpovědností. Kdyby vás v této konstelaci nenapadlo udělat něco s kurzem národní měny, abyste uvolnili celkové makroekonomické podmínky, zabránili deflaci a kompenzovali restriktivní fiskální politiku, pak si zvolíte cestu nejmenšího odporu. Politicky uvažující člověk by se na to možná vybodl, a měl by klid.

Po slavném prohlášení šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho v létě 2012, že udělá pro záchranu eura „vše, co bude zapotřebí“, vznikl české makroekonomické politice prostor pro uvolnění. Bylo ho možné využít ve fiskální oblasti i monetární oblasti, abychom si ušetřili bolest, aniž bychom přesobálka příliš riskovali. Za sebe může autor těchto řádek říct, že jediná jeho výhrada vůči intervenci ČNB spočívala v tom, že k tomu kroku nepřistoupila dřív – jakmile fiskál nereagoval, a z politických důvodů bylo možné očekávat, že reagovat ani nebude, a recese pokračovala.

Nicméně bankovní rada ČNB je kolektivní orgán a tentokrát bude opravdu zajímavé přečíst si záznam z jednání, až jej letos v listopadu zveřejní. Už jenom proto, že ve vypjatých situacích, jako bylo rozhodování o intervencích, se nejlépe ukáže odborný kalibr a podloženost argumentů jednotlivých členů rady. Sám guvernér Miroslav Singer ovšem už své důvody pro intervenci zveřejnil mnohokrát, ale někteří jiní byli dosud skoupí na slovo.

Z rozhovoru pro týdeník Euro vyplývá, že si Singer uvědomuje, že se centrální banky využitím nekonvenčních nástrojů dostaly do dříve zcela zapovězené oblasti a fakticky – byť s jistě malou radostí – vstoupily do politiky, a jako s politickými hráči se s nimi také jedná. Jak říká Singer, zkuste vysvětlit, že v eurozóně by úspěšný boj proti deflaci vyžadoval vyšší míru inflace v Německu než v zemích jižního křídla. A to už je hodně vysoká politika.

Ostatně v téhle oblasti Česko nijak nezaostává, intervence proti koruně vzbudila takové mediální a politické pnutí, jaké jsme nezažili od pádu IPB v roce 2000. Pár klíčových šarží intervence podpořilo, včetně premiéra, ministra financí a ministra průmyslu. Nepřipojila se ale hlava státu.

Když přímo volený prezident republiky zcela mimo realitu fabuluje, že ČNB chtěla intervencí oddálit přijetí eura, aby si déle uchovala koryta, je to v podstatě zemanovský folklor. Dělal to dřív, bude to dělat i dál, a to míchání populistických blbin či absolutních nepravd s dobrým postřehem chytrého a praktického politika je ostatně jeho „trade mark“. Horší je, že se vahou svého úřadu opřel do legitimity jedné z nejdůležitějších institucí českého státu, jejíž vedení jako prezident republiky navíc jmenuje. A která by tady měla fungovat i po něm.

Mimoto tady máme zdatného komunikátora v osobě vrchního odboráře Josefa Středuly, který marně dohledává pracovní místa, jež měla v důsledku intervence vzniknout.

V podstatě se dožaduje, aby ČNB skládala na tripartitě účty.

I nezávislé instituce mohou být občas prohnané. ČNB by neměla promarnit příležitost, jak vysvětlit ctěným účastníkům tripartity složitější zákruty makroekonomického modelování dopadu takové intervence. A proč detailně nevysvětlit, co znamená z pohledu ČNB členství v eurozóně a v bankovní unii?

Takový seminář by jistě zaujal i samotnou hlavu státu. Nikdy nejsme tak vysoko, abychom nemohli ještě zmoudřet…

Krásný, podrobný, vyčerpávající, nejméně tříhodinový seminář. Smartphony odevzdat na vrátnici a nespat!

O autorovi| Miroslav Zámečník, zamecnik@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se…
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Toyota oslavila 20. výročí hybridů. Vůbec poprvé zavítala do ČR také vodíková Mirai
Technologie
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolar§
Nadupaný Asus ZenFone AR byl stvořen pro virtuální realitu a nacpané peněženky
Retro ThinkPad je hotová věc a budete jej milovat, vzkazuje Lenovo
„Počítači, chci rohlík, šunku a mléko.“ Obchod Kolonial.cz testuje hlasové nákupy
Mozilla přinesla svůj bezpečný prohlížeč i na Android. Stáhněte si Firefox Focus
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít