Seznam za všechny prachy

24. února 2014, 00:00 - Blahoslav Hruška
24. února 2014, 00:00

Bělobrádkem vedená rada proškrtala soupis periodik. Znesnadnila tím čerpání milionových grantů

Přijít o jedinou michelinskou hvězdičku, a vypadnout tak ze seznamu prestižních restaurací, může být pro podnik zničující. Nejde jen o prestiž, ale i o peníze.

Část hostů se přesune jinam a nasmlouvaní kuchaři dají přednost konkurenci. A když vás vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) vyřadí ze svého „hvězdičkového“ seznamu odborných titulů, může být ještě hůře. Navíc na rozdíl od michelinských inspektorů, kteří vám do očí přijdou říct, proč si hvězdu nezasloužíte, se od vládních úředníků dočkáte jen mlčení.

Přesně to se koncem ledna stalo několika odborným časopisům, když RVVI vedená místopředsedou vlády Pavlem Bělobrádkem, vydala aktualizovaný Seznam recenzovaných neimpaktovaných periodik. Ten zaručuje, že článek uveřejněný v některém titulu ze soupisky, přečte a posoudí kolega z oboru. A především si za něj autor připíše body do Rejstříku informací o výsledcích (RIV), na základě něhož probíhá hodnocení české vědy a výzkumu.

Jenže zatímco některé diskutabilní tituly – namátkou Mlékařské listy nebo vodovod. info – na seznamu zůstaly, jiné Bělobrádkova rada škrtla. Vyhazov z vědeckých kruhů se navíc týká celých oborů. Zmizely Vojenské rozhledy, Obrana a strategie, Rexter, Spektrum nebo The Science for Population Protection.

Prakticky jediné časopisy, kde bylo možné publikovat původní vědecké analýzy na bezpečnostní a strategická témata.

No comment Ačkoliv proškrtaný seznam vyšel poslední lednový den, nikdo dosud neví, proč si rada na postižené tituly vyšlápla. „Žádné vysvětlení, proč jsme se do seznamu nedostali, jsme neobdrželi. Traumatizující je zejména skutečnost, že podle názorů redakční rady i čtenářů všechna kritéria, která RVVI stanovila, plníme beze zbytku,“ konstatuje Jaroslav Furmánek, šéfredaktor Vojenských rozhledů, které vydává ministerstvo obrany. Ze strany RVVI v tom není záměr. Zdůvodnění pro ni zřejmě není důležité. „Požádali jsme předsedu odborné komise o předání vyjádření k vyřazeným časopisům,“ napsal týdeníku Euro Zdeněk Roll, který má v Radě pro výzkum, vývoj a inovace časopisy na starosti. Tři týdny poté, co soupiska vyšla.

Nenadálé a neodůvodněné vyškrtnutí ze seznamu vědeckých periodik může přitom třeba právě pro Vojenské rozhledy, které vycházejí od roku 1919, znamenat faktický zánik.

„Atraktivita časopisu závisí mimo jiné na zisku bodů do systému RIV. Pokud na seznamu nebudeme, není důvod, proč by do něj jakýkoliv autor zasílal své příspěvky. Zejména když nevyplácíme autorské honoráře,“ poznamenává Furmánek.

Obejít monopol Kdyby šlo jen o kariéru vědců, nic zásadního by RVVI svým rozhodnutím neohrozila.

Jenže na vyškrtnuté oborové časopisy jsou nepřímo navázány také granty. Například Středisko bezpečnostní politiky (SBP) při Fakultě sociálních věd UK má od ministerstva vnitra tříletý grant za 8,5 milionu korun na „zefektivnění, zpřehlednění a zpružnění“ bezpečnostního systému státu. Podmínkou přiklepnutí peněz je ovšem také jedenáct článků v odborném periodiku.

Jinými slovy v časopise, který je na seznamu Bělobrádkovy rady. A protože v něm není žádný titul, kam by výsledky grantu šly napasovat, SBP musí hledat způsoby, jak monopol rady obejít.

Jedním z nich je publikovat v angličtině, nebo se dostat do první ligy, kterou představují tzv. impaktované časopisy. Tedy ty, kde se sleduje mezinárodní míra citovanosti. „My naštěstí nejsme závislí jen na seznamu, který RVVI aktualizovala. Publikujeme i jinde. To ovšem nic nemění na faktu, že její rozhodnutí považuji za netransparentní,“ říká Miloš Balabán, šéf SBP.

Kdyby proškrtaný seznam vědeckých titulů popohnal badatele k tomu, aby začali více nabízet své analýzy a studie i do prestižnějších periodik, bylo by to jen ku prospěchu věci. Jenže měnit pravidla v době, kdy jsou desítky grantů již rozjeté a jejich podmínkou není publikovat v „první lize“, je pro vědce a výzkumníky podpásová rána. A v situaci, kdy se pravidla hodnocení vědeckých výstupů mění třeba i několikrát ročně, bohužel není ani poslední.

Ačkoliv proškrtaný seznam vyšel poslední lednový den, nikdo dosud neví, proč si rada na postižené tituly vyšlápla.

O autorovi| Blahoslav Hruška, hruskab@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty, jak na ně?
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít