Seznam do televize

01. června 2015, 00:00 - Jan Sedlák
01. června 2015, 00:00

Česká internetová jednička Seznam koupila třetinu firmy Mautilus, otevírá si tak cestu do světa videa a chytrých televizí

Internetová společnost Seznam dál expanduje na českém trhu. Velmi aktivní je v poslední době zejména při posilování vlastního videoobsahu v rámci portálu Stream.cz. Nejnovějším úlovkem Seznamu se stala brněnská firma Mautilus. Kolik přesně Seznam za 35procentní podíl ve společnosti zaplatil, není známo. „Jde o středně velkou investici. Je výrazně vyšší než částky, které jsme letos vložili do menších projektů,“ říká pro týdeník Euro šéf byznys developmentu v Seznamu Marek Nový. Pravděpodobně se tedy jedná o desítky milionů korun.

Mautilus sídlící v Jihomoravském inovačním centru je v odborných kruzích známé jméno.

Společnost na zakázku vyvíjí aplikace pro chytré televize. Ve svém portfoliu má celosvětově významné zákazníky a velká jména z televizní branže (veřejně je nekomentuje). Zakázkový vývoj televizních aplikací ale Seznam zase tolik nezajímá. Partnerství se točí zejména okolo vyvíjené platformy nazvané Inio.tv, která bude financována právě z peněz od Seznamu.

Desetkrát totéž Inio má být v podstatě nástroj, jehož pomocí bude možné vytvořit tutéž aplikaci pro více druhů televizních platforem. Mnoho výrobců chytrých televizí se snaží používat vlastní operační systém (není to jenom o Androidu a iOS jako u chytrých telefonů a tabletů) a například pro televizní stanice či služby typu Netflix či Voyo je proto náročné dostat aplikace na více digitálních obchodů a zajistit všude stoprocentní funkčnost.

„Vývoj takové aplikace na jednu televizní platformu může vyjít i na milion. Když pak chcete pokrýt velkou část trhu, musíte vzít v potaz dejme tomu deset takových platforem. To už si ne každý může dovolit,“ říká výkonný ředitel Mautilusu Řehoř Vykoupil. Inio má údajně vývoj výrazně zjednodušit a „radikálně“ zlevnit, a tím pádem tak televize přiblížit širšímu portfoliu zákazníků. Nástroj navíc obsáhne nejenom chytré televize, ale také různé set-top boxy, herní konzole a mobilní zařízení.

Inio bude globální produkt. Mautilus už komunikuje s většinou předních světových hráčů, kteří prý projevují zájem. „Když se podaří první krok, prostor pro růst je obrovský,“ věří Vykoupil, jehož firma aktuálně získává 80 procent tržeb ze zahraničí. „Šli jsme do toho, protože to celé má obří potenciál. Navíc zde není taková konkurence a trh roste,“ doplňuje Nový ze Seznamu.

Pro Mautilus neznamená partnerství se Seznamem jenom peníze, ale také technologické partnerství. O technologie jde rovněž Seznamu. Se svým Streamem se snaží dostat na co nejvíce zařízení a platforem a tohle je jedna z cest, jak si to ulehčit. Šéf Seznamu Pavel Zima dlouhodobě říká, že „obsah je král“ a že je třeba ho dostat k co nejvíce lidem. Technologie kolem Mautilusu a Inio.tv začne například využívat také služba SledujDivadlo.cz, do které Seznam nedávno rovněž investoval a která na webu nabízí záznamy divadelních představení. Potenciál se rýsuje i ve vzdělávacích videích.

Seznamu obecně v nových investicích a vstupech do společností (vedle dvou zmiňovaných je to geoinformatický TopGis nebo BikerSeason) jde o to, vybudovat co největší platformu, která podpoří jeho další byznys. „Primárním kritériem je naše strategie a to, aby takové investice pomohly Seznamu,“ vysvětluje Nový. Seznam má rozjednaných několik dalších investic.

Sázka na chytré televize To, kam se může popularita aplikací v chytrých televizích dostat, se teprve uvidí. Seznam už má aplikaci pro Stream a pohádky v televizích od Samsungu. Z čísel, která má týdeník Euro k dispozici, vyplývá, že obě tyto aplikace mají ze všech (Android, iOS, Windows Phone) jednoznačně nejmenší podíl, respektive pageviews. V únoru 2015 pohádky na Samsung TV udělaly 50 tisíc zobrazení, Stream pak dvojnásobek. Vedoucí Androidmá přitom mnohonásobně více.

Mautilus každopádně chce celou oblast tlačit dopředu a vedle samotných aplikací pro chytré televize do Inio.tv přidat také takzvaný second screen. Jde o aplikace a služby na chytrých telefonech, tabletech či počítačích, které pak slouží jako prodloužená ruka k televizi. Pomocí nich je možné třeba soutěžit, sázet na zápasy, nakupovat a do toho všeho zapojovat inzerenty. l •

Vývoj aplikace na jednu televizní platformu může vyjít i na milion. Když pak chcete pokrýt velkou část trhu, musíte vzít v potaz deset platforem. To už si ne každý může dovolit.

O autorovi| Jan Sedlák, sedlakj@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít