Sehrál jsem roli užitečného idiota

18. května 2015, 00:00 - Jan Novotný
18. května 2015, 00:00

Ministr zemědělství tvrdě kritizuje hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem za výběr daní či nezvládání resortů

KDU-ČSL se před vlastním sjezdem důrazně opřela do hnutí ANO hned na několika frontách. Lidovci kritizují nedostatek informací o výběru daní, neprokázané přínosy elektronických pokladen, nezvládnuté čerpání evropských dotací i tristní stav resortu dopravy. První místopředseda strany Marian Jurečka je v útocích na Andreje Babiše nejvýraznější. „Jako ministr více než rok ve funkci se přece nemohu vymlouvat na to, že je finanční a celní správa v rozvalu. Tyto argumenty už neberu,“ vytýká Babišovi to, že není schopen doložit, jak chce zlepšit výběr daní.

* V pracovním dokumentu o plnění koaliční smlouvy z konce února poměrně tvrdě kritizujete výsledky resortů vedených hnutím ANO. Co se týče dopravy, je podle vás resort v naprosto tristní kondici. Jak se váš koaliční partner k tomu postavil?

Doprava je skutečně v tristním stavu. Mnoho dopravních staveb se v letošním ani v příštím roce nedokončí. Ta příprava je prostě špatná. Jsem si vědom toho, že ne vše padá na hlavu Dana Ťoka. Ale některé ty věci se neposunuly ani během roku a půl fungování vlády. To se týká například novely zákona o vyvlastnění. Jsem pro německý model, aby se po vyvlastnění hned mohlo začít se stavbou, a nikoli aby se stát dohadoval s vlastníkem o ceně. Cenu by měl určit rovnou soud. Pouhé několikanásobné zvýšení výkupních cen nevede k tomu, že bychom se k pozemkům dostávali mnohem rychleji.

* Hnutí ANO výrazně kritizujete až nyní. Proč jste ANO nenapomenuli již dříve, když připomínky k plnění koaliční smlouvy připravujete už několik měsíců?

O otázce výběru daní se interně na koaličních radách bavíme zhruba od prosince. Já volím strategii, že jednou, podruhé, případně potřetí řeším tu věc interně. My nejsme ti, kteří by okamžitě chodili s tématy do médií. Ale když vidíme, že nepřicházejí žádné výsledky ve věcech, které kritizujeme, pak s tím jdeme ven. Říkám znovu: pane ministře financí, přijďte na příští koaliční radu, vezměte s sebou i šéfa finanční a celní správy a prosím vás řekněte nám, jaké kroky se udělaly pro lepší výběr daní a co se plánuje. Také bych rád věděl, jaká část vyššího výběru daní jde za vyšším hospodářským růstem a jaká je způsobena opatřeními, která ministerstvo financí za poslední rok udělalo.

* Andrej Babiš tedy nezvládá resort, když vám není schopen doložit tato základní data?

Přiznám se, že ještě v lednu jsem od něj na koaliční radě slyšel nějakou výmluvu, že finanční a celní správa je v rozvalu. Jako ministr více než rok ve funkci se přece nemohu vymlouvat na to, že je něco systémově v nepořádku. Ten rok je dostatečně dlouhá doba na to, abych už si uměl v resortu udělat pořádek. Takže tyto argumenty již neberu.

* Teď Andreje Babiše kritizujete, ale předložil jste za něj zákon o biopalivech a tím mu vlastně poskytl alibi, takže nyní může odrážet kritiku svého střetu zájmů právě odkazem na vás. Pavel Bělobrádek vám to vytkl. Prý to nebylo nejšťastnější.

Já samozřejmě chápu své kolegy z KDU-ČSL, ať už z vedení, nebo řadové členy, kteří vznášejí tyto požadavky. Za ten rok jsem si vybudoval nějaký kapitál důvěry. To, že jsem se stal předkladatelem novely spotřební daně ve vztahu k biopalivům, způsobilo, že ten kapitál zbytečně ztrácím. Jsou tací, kteří dokonce říkají, že jsem za to dostal něco slíbeno. To mě uráží, nikdy bych to neudělal a nestojí mi to za to. Můj resort je asi od roku 2003 zodpovědný za oblast notifikace biopaliv. Jako zemědělec říkám, že není zcela normální využívat zemědělské plodiny jako biopaliva. Ten systém se tady nějak rozběhl a funguje. A nejde to teď najednou ustřihnout. Takto to v zemědělství nefunguje. Pokud bychom celou podporu biopaliv zrušili, budeme mít například velký problém v případě bioetanolu a lihu, který se vyrábí z cukrové řepy. V ten okamžik je celá budoucnost českého cukrovarnictví výrazně ohrožena.

* Pavel Bělobrádek řekl, že to nebylo nejšťastnější zřejmě právě kvůli tomu, že jste sehrál tu roli užitečného…

Idiota. To řekněte. Zcela na rovinu. Já se z toho ale nevyvleču. Tady není špatné a dobré řešení.

* Jak vnímáte to, že se to nelíbí ani předsedovi KDU-ČSL?

Vnímám to tak, že je to svobodný názor Pavla.

* Berete to jako kritiku, že jste něco udělal špatně, a mohl udělat lépe?

Vždycky můžete všechno udělat lépe. To je úplně stejné, jako když odpovídám na dotazy, co říkám tomu, že se Pavel Bělobrádek často schází s Luďkem Sekyrou. Tak říkám: Já bych to nedělal.

* Proč byste to nedělal?

Myslím si, že to předseda strany nemá dělat.

* Je to významný sponzor.

Ano, ale je otázka, jestli je to ta optimální varianta. Pro něj a ani pro nás to asi není mediálně příjemné. My mu za to žádné protiplnění nedáme.

* Kdybyste byl předseda strany, dar od Luďka Sekyry už byste nepřijal?

Já si troufnu říct, že ne.

Doprava je skutečně v tristním stavu. Mnoho dopravních staveb se v letošním ani v příštím roce nedokončí.

O autorovi| Jan Novotný, novotnyj@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra…
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Technologie
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperského. Většinu obvinění smetl ze stolu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít