Sehrál jsem roli užitečného idiota

18. května 2015, 00:00 - Jan Novotný
18. května 2015, 00:00

Ministr zemědělství tvrdě kritizuje hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem za výběr daní či nezvládání resortů

KDU-ČSL se před vlastním sjezdem důrazně opřela do hnutí ANO hned na několika frontách. Lidovci kritizují nedostatek informací o výběru daní, neprokázané přínosy elektronických pokladen, nezvládnuté čerpání evropských dotací i tristní stav resortu dopravy. První místopředseda strany Marian Jurečka je v útocích na Andreje Babiše nejvýraznější. „Jako ministr více než rok ve funkci se přece nemohu vymlouvat na to, že je finanční a celní správa v rozvalu. Tyto argumenty už neberu,“ vytýká Babišovi to, že není schopen doložit, jak chce zlepšit výběr daní.

* V pracovním dokumentu o plnění koaliční smlouvy z konce února poměrně tvrdě kritizujete výsledky resortů vedených hnutím ANO. Co se týče dopravy, je podle vás resort v naprosto tristní kondici. Jak se váš koaliční partner k tomu postavil?

Doprava je skutečně v tristním stavu. Mnoho dopravních staveb se v letošním ani v příštím roce nedokončí. Ta příprava je prostě špatná. Jsem si vědom toho, že ne vše padá na hlavu Dana Ťoka. Ale některé ty věci se neposunuly ani během roku a půl fungování vlády. To se týká například novely zákona o vyvlastnění. Jsem pro německý model, aby se po vyvlastnění hned mohlo začít se stavbou, a nikoli aby se stát dohadoval s vlastníkem o ceně. Cenu by měl určit rovnou soud. Pouhé několikanásobné zvýšení výkupních cen nevede k tomu, že bychom se k pozemkům dostávali mnohem rychleji.

* Hnutí ANO výrazně kritizujete až nyní. Proč jste ANO nenapomenuli již dříve, když připomínky k plnění koaliční smlouvy připravujete už několik měsíců?

O otázce výběru daní se interně na koaličních radách bavíme zhruba od prosince. Já volím strategii, že jednou, podruhé, případně potřetí řeším tu věc interně. My nejsme ti, kteří by okamžitě chodili s tématy do médií. Ale když vidíme, že nepřicházejí žádné výsledky ve věcech, které kritizujeme, pak s tím jdeme ven. Říkám znovu: pane ministře financí, přijďte na příští koaliční radu, vezměte s sebou i šéfa finanční a celní správy a prosím vás řekněte nám, jaké kroky se udělaly pro lepší výběr daní a co se plánuje. Také bych rád věděl, jaká část vyššího výběru daní jde za vyšším hospodářským růstem a jaká je způsobena opatřeními, která ministerstvo financí za poslední rok udělalo.

* Andrej Babiš tedy nezvládá resort, když vám není schopen doložit tato základní data?

Přiznám se, že ještě v lednu jsem od něj na koaliční radě slyšel nějakou výmluvu, že finanční a celní správa je v rozvalu. Jako ministr více než rok ve funkci se přece nemohu vymlouvat na to, že je něco systémově v nepořádku. Ten rok je dostatečně dlouhá doba na to, abych už si uměl v resortu udělat pořádek. Takže tyto argumenty již neberu.

* Teď Andreje Babiše kritizujete, ale předložil jste za něj zákon o biopalivech a tím mu vlastně poskytl alibi, takže nyní může odrážet kritiku svého střetu zájmů právě odkazem na vás. Pavel Bělobrádek vám to vytkl. Prý to nebylo nejšťastnější.

Já samozřejmě chápu své kolegy z KDU-ČSL, ať už z vedení, nebo řadové členy, kteří vznášejí tyto požadavky. Za ten rok jsem si vybudoval nějaký kapitál důvěry. To, že jsem se stal předkladatelem novely spotřební daně ve vztahu k biopalivům, způsobilo, že ten kapitál zbytečně ztrácím. Jsou tací, kteří dokonce říkají, že jsem za to dostal něco slíbeno. To mě uráží, nikdy bych to neudělal a nestojí mi to za to. Můj resort je asi od roku 2003 zodpovědný za oblast notifikace biopaliv. Jako zemědělec říkám, že není zcela normální využívat zemědělské plodiny jako biopaliva. Ten systém se tady nějak rozběhl a funguje. A nejde to teď najednou ustřihnout. Takto to v zemědělství nefunguje. Pokud bychom celou podporu biopaliv zrušili, budeme mít například velký problém v případě bioetanolu a lihu, který se vyrábí z cukrové řepy. V ten okamžik je celá budoucnost českého cukrovarnictví výrazně ohrožena.

* Pavel Bělobrádek řekl, že to nebylo nejšťastnější zřejmě právě kvůli tomu, že jste sehrál tu roli užitečného…

Idiota. To řekněte. Zcela na rovinu. Já se z toho ale nevyvleču. Tady není špatné a dobré řešení.

* Jak vnímáte to, že se to nelíbí ani předsedovi KDU-ČSL?

Vnímám to tak, že je to svobodný názor Pavla.

* Berete to jako kritiku, že jste něco udělal špatně, a mohl udělat lépe?

Vždycky můžete všechno udělat lépe. To je úplně stejné, jako když odpovídám na dotazy, co říkám tomu, že se Pavel Bělobrádek často schází s Luďkem Sekyrou. Tak říkám: Já bych to nedělal.

* Proč byste to nedělal?

Myslím si, že to předseda strany nemá dělat.

* Je to významný sponzor.

Ano, ale je otázka, jestli je to ta optimální varianta. Pro něj a ani pro nás to asi není mediálně příjemné. My mu za to žádné protiplnění nedáme.

* Kdybyste byl předseda strany, dar od Luďka Sekyry už byste nepřijal?

Já si troufnu říct, že ne.

Doprava je skutečně v tristním stavu. Mnoho dopravních staveb se v letošním ani v příštím roce nedokončí.

O autorovi| Jan Novotný, novotnyj@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít