Šéf nového střihu

15. října 2012, 00:00 - Jiří Kejval
15. října 2012, 00:00

Po dlouhých letech, kdy českému sportu vládli bafuňáři zasloužilého věku, vyrůstající v tuhé totalitě, bude mít branže šéfa nového stylu a moderního ražení – Jiřího Kejvala. Ten již patnáct let stojí v čele Českého veslařského svazu a poslední čtyři roky je místopředsedou ČOV pro marketing.

K tomu, aby se stal nejvyšší hlavou českého sportu, chybí jen drobnost: 1. listopadu musí volební plénum Českého olympijského výboru (ČOV) odhlasovat jeho kandidaturu na pozici předsedy ČOV.

O tom, že pravděpodobně půjde jen o formalitu, svědčí jak skutečnost, že Kejval nemá v boji o zmíněný post žádného prokandidáta, tak i podpora od dalších sportovních funkcionářů. „Ještě před volbou chci pozvat všechny členy pléna ČOV a vysvětlit jim plány, které s českým sportem mám. Rád bych disponoval silným mandátem.

Mým cílem není získání funkce, chci skutečně něco změnit v českém sportu,“ tvrdí budoucí předseda olympijského výboru.

Čtyřiačtyřicetiletý Kejval reprezentuje vlnu novodobých – historií nezatížených – sportovních funkcionářů, podobně jako třeba předseda ČSTV Miroslav Jansta nebo šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta. Kejvalovou obrovskou výhodou, která de facto potvrzuje jeho schopnosti, je zajištění podpory od zmiňovaných funkcionářů, kteří řídí daleko největší sportovní organizace v Česku – ať z pohledu majetku nebo šířky členské základny.

„S Janstou se známe jen dva roky, ale celou tu dobu na mne dělá dojem férového člověka, který o sportu přemýšlí stejně jako já a především obdobně vnímá problémy tohoto odvětví,“ charakterizuje Kejval šéfa ČSTV a předsedu basketbalové federace Janstu. Ten je v hodnocení budoucího předsedy ČOV ještě pozitivnější. „Kejval bude skvělým předsedou olympijského hnutí i celého sportu, protože ho má rád a nedělá funkcionařinu pro peníze, ale kvůli tomu, aby to fungovalo. Je to člověk, s kterým cítím velké souznění v oblasti řešení problémových otázek sportu. On byl jedním z těch, kvůli kterým jsem podal kandidaturu do vedení ČSTV. Byl bych rád, kdybych pod ním mohl pracovat,“ řekl Jansta týdeníku Euro. Šéf ČSTV by totiž podal kandidaturu na pozici místopředsedy ČOV pro sport, což je v hierarchii olympijského hnutí druhá nejvyšší pozice po předsedovi.

Petr Soukup, šéf Českého domu na hrách v Londýně a člen komise ČOV pro ekonomiku a marketing, hodnotí Kejvala jako silnou osobnost, která se dokázala prosadit jak v oblasti byznysu, tak i na sportovních kolbištích – funkcionářsky i jako aktivní sportovec. „Je to velmi zkušený manažer, který se umí pohybovat na poli obchodu a marketingu, ale zároveň je letitým sportovcem, který ví, co tato oblast potřebuje. Navíc má dlouhodobou vizi, kam sport posunout. Neznám nikoho dalšího v českém sportu, kdo by se s ním mohl aspoň částečně měřit,“ tvrdí Soukup.

Přes poměrně nízký věk má za sebou Kejval úspěšnou manažerskou kariéru. V roce 1991 založil se svým spolužákem z ČVUT Martinem Kulíkem firmu Techo na výrobu svítidel. Sortiment pak rozšířili o produkci kancelářských doplňků a v polovině 90. let se firma pustila do výroby kancelářského nábytku. V té době již Kejval opustil dráhu vrcholového sportovce – jako reprezentační veslař to dotáhl až na desáté místo světového šampionátu – a začal se plně věnovat byznysu.

Techo vyrostlo až do tržeb dosahujících 1,25 miliardy korun. V roce 2008 firmu majitelé prodali nizozemskému koncernu Ahrend, na jehož byznysu se v současnosti podílí asi jednou čtvrtinou. Kejval nadále zůstal v ředitelském křesle Techa, fungujícího jako samostatná firma v rámci koncernu, a svými schopnostmi přesvědčil Holanďany natolik, že ho minulý měsíc jmenovali do představenstva Ahrendu, třetí největší evropské firmy na kancelářský nábytek.

Na druhou stranu jeho obchodní touhy vyhrály nad morálkou sportovce v případě Sazky, jejíhož šéfa Aleše Hušáka Kejval dlouhodobě kritizoval.

Šéfovi Techa nedělalo problém uzavřít rozsáhlý kontrakt na dodávky nábytku do nově stavěné Sazka Areny (dnešní O2 arena). Přitom právě v důsledku splácení dluhů za předraženou vysočanskou arénu Sazka padla a sportovci přišli o pravidelnou výplatu stovek milionů korun (v letech hojnosti přesahující 600 milionů) v podobě odvodů této loterijní firmy. l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít