Sedmička pro Kalouska

27. května 2013, 00:00 - (myš)
27. května 2013, 00:00

Zdravotnictví O 30 miliard korun připravila za poslední čtyři roky segment zdravotnictví ekonomická krize. Dalších 6,6 miliardy korun se přesunulo do státní kasy. Jde o peníze, které sektor ztratil kvůli dvojímu zvyšování sazby daně z přidané hodnoty v letech 2011 a 2012. Informace vyplývají z analýzy ministerstva zdravotnictví. Deficit ve výši 24 miliard korun pokryly do konce loňského roku rezervy zdravotních pojišťoven. Zbylých 12,6 miliardy vstřebala zdravotnická zařízení zvyšováním efektivity poskytované péče. „V současné době jsou již vnitřní zdroje systému takřka vyčerpány,“ upozorňuje důvodová zpráva k návrhu, aby byla zvýšena platba za státní pojištěnce.

Ještě před začátkem krize stoupal výběr pojistného v průměru o 8,5 miliardy ročně. V roce 2009 se ale příjmy propadly a od té doby stagnovaly. Náklady přitom neustále rostou. Odvody za státní pojištěnce, jichž v zemi žije přes šest milionů, naposledy vzrostly v roce 2010 na 723 korun. Nyní resort navrhuje jejich navýšení na 800 korun, což by do segmentu přineslo dodatečných 5,6 miliardy. Rovněž poslanci se v konkurenčním návrhu usnesli na nárůstu této platby, a to o padesát korun na 773 korun. To by znamenalo další zdroje v celkové sumě 3,7 miliardy. „Žádné z navržených zvýšení nekompenzuje v plné výši dopad zvýšení sazby DPH na systém veřejného zdravotního pojištění, snižuje ale alespoň tíži ekonomických dopadů na systém veřejného zdravotního pojištění,“ vysvětluje důvodová zpráva.

Jak analytici resortu zdravotnictví odhadují z predikce příjmů a nákladů systému na letošní rok, jeho celková bilance může dosáhnout záporné hodnoty, a to ve výši přibližně osmi miliard korun. Z toho několik set milionů korun půjde na vrub dalších změn v DPH, jelikož některé zdravotnické prostředky se přesouvají ze základní do vyšší sazby. Příjmy sektoru by měly letos dosáhnout 224 miliard korun, náklady je odůvodnitelné očekávat ve výši až 232 miliard. Například VZP nejenže zcela rezervy vyčerpala, ale nemá ani na běžném účtu dostatek peněz, aby její výdaje pokryly výši fakturovaných nákladů. Proto plánuje na letošek restriktivní rozpočet o čtyři procenta nižší než loni.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Technologie
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít