Sedmička pro Kalouska

27. května 2013, 00:00 - (myš)
27. května 2013, 00:00

Zdravotnictví O 30 miliard korun připravila za poslední čtyři roky segment zdravotnictví ekonomická krize. Dalších 6,6 miliardy korun se přesunulo do státní kasy. Jde o peníze, které sektor ztratil kvůli dvojímu zvyšování sazby daně z přidané hodnoty v letech 2011 a 2012. Informace vyplývají z analýzy ministerstva zdravotnictví. Deficit ve výši 24 miliard korun pokryly do konce loňského roku rezervy zdravotních pojišťoven. Zbylých 12,6 miliardy vstřebala zdravotnická zařízení zvyšováním efektivity poskytované péče. „V současné době jsou již vnitřní zdroje systému takřka vyčerpány,“ upozorňuje důvodová zpráva k návrhu, aby byla zvýšena platba za státní pojištěnce.

Ještě před začátkem krize stoupal výběr pojistného v průměru o 8,5 miliardy ročně. V roce 2009 se ale příjmy propadly a od té doby stagnovaly. Náklady přitom neustále rostou. Odvody za státní pojištěnce, jichž v zemi žije přes šest milionů, naposledy vzrostly v roce 2010 na 723 korun. Nyní resort navrhuje jejich navýšení na 800 korun, což by do segmentu přineslo dodatečných 5,6 miliardy. Rovněž poslanci se v konkurenčním návrhu usnesli na nárůstu této platby, a to o padesát korun na 773 korun. To by znamenalo další zdroje v celkové sumě 3,7 miliardy. „Žádné z navržených zvýšení nekompenzuje v plné výši dopad zvýšení sazby DPH na systém veřejného zdravotního pojištění, snižuje ale alespoň tíži ekonomických dopadů na systém veřejného zdravotního pojištění,“ vysvětluje důvodová zpráva.

Jak analytici resortu zdravotnictví odhadují z predikce příjmů a nákladů systému na letošní rok, jeho celková bilance může dosáhnout záporné hodnoty, a to ve výši přibližně osmi miliard korun. Z toho několik set milionů korun půjde na vrub dalších změn v DPH, jelikož některé zdravotnické prostředky se přesouvají ze základní do vyšší sazby. Příjmy sektoru by měly letos dosáhnout 224 miliard korun, náklady je odůvodnitelné očekávat ve výši až 232 miliard. Například VZP nejenže zcela rezervy vyčerpala, ale nemá ani na běžném účtu dostatek peněz, aby její výdaje pokryly výši fakturovaných nákladů. Proto plánuje na letošek restriktivní rozpočet o čtyři procenta nižší než loni.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít