Sedm chyb, které děláte při vyplňování daňového přiznání

21. března 2016, 00:00 - Petr Gola
21. března 2016, 00:00

Vyplňovat daňové přiznání v poslední den lhůty ve spěchu není rozumné. Někdy se dělají zbytečné chyby. Nebo se z nedbalosti na dani platí více, než je potřeba

Růžové čtyřstránkové daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob vypadá na první pohled složitě. Podívejme se na sedm vybraných praktických chyb, kterých je potřeba se vyvarovat.

1) Neuvedení všech kontaktních údajů

Vyplnění úvodní strany číslo jedna daňového přiznání není dobré podcenit. Uvedením telefonního čísla lze předejít složité administrativě, neboť při drobné nesrovnalosti může příslušná pracovnice finančního úřadu zavolat a vše se dá rychle uvést na správnou míru. Přestože se daňové přiznání podává v roce 2016, tak zdaňovacím obdobím je rok 2015.

2) Uvedení osvobozených příjmů

Do daňového přiznání za rok 2015 se uvádějí pouze zdanitelné příjmy. Příjmy od daně osvobozené se do daňového přiznání neuvádějí. Některé příjmy jsou při dodržení zákonných podmínek od daně osvobozeny, ale při nedodržení zákonných podmínek je potřeba tyto příjmy do daňového přiznání uvést. Jedná se např. o příjmy z prodeje nemovitosti, z prodeje cenných papírů, z příležitostných příjmů. V praxi jsou někdy splněny daňové podmínky pro daňové osvobození a přitom jsou tyto příjmy do daňového přiznání uvedeny.

3) Opomenutí příjmů ze zaměstnání

I zaměstnanci musejí v některých případech podávat daňové přiznání za rok 2015 a daňové záležitosti za ně nemůže vyřídit jejich zaměstnavatel formou ročního zúčtování daně. Daňové přiznání musejí podávat např.

zaměstnanci mající jiné zdanitelné příjmy mimo zaměstnání nad šest tisíc korun za rok 2015. V daňovém přiznání je však nutné uvést všechny zdanitelné příjmy za rok 2015, tedy i ze zaměstnání.

4) Neuplatnění základní slevy na poplatníka

Daňovou povinnost snižují daňové odpočty a daňové slevy. Jedinou slevou, na kterou mají nárok všichni občané podávající daňové přiznání za rok 2015, je sleva na poplatníka. Na daňovou slevu na poplatníka ve výši 24 840 korun mají nárok všichni lidé podávající daňové přiznání, tedy i studenti, důchodci nebo ženy na rodičovské.

5) Daňové zvýhodnění na děti

V daňovém přiznání je možné uplatnit daňové zvýhodnění na děti. Daňové zvýhodnění však může uplatnit pouze jeden z rodičů. Když např. daňové zvýhodnění uplatňovala během roku manželka u svého zaměstnavatele, manžel v daňovém přiznání daňové zvýhodnění na děti uplatnit již nemůže.

6) Chybějící přílohy

Údaje uváděné v daňovém přiznání je potřeba doložit.

Příslušné doklady a potvrzení jsou nedílnou součástí daňového přiznání. Bez příslušných dokladů nelze snižovat daňovou povinnost o daňové odpočty nebo daňové slevy. Komu chybí např. potvrzení o zaplacených úrocích z hypotečního úvěru od banky, potvrzení o zaplaceném životním pojištění od pojišťovny apod., ten si musí příslušné doklady vyžádat.

7) Nevyplnění žádosti o zaslání přeplatku

Po vyplnění daňového přiznání může vzniknout nárok na daňový přeplatek. Důvodem je čerpání daňového bonusu na děti nebo zaplacení vyšších záloh během roku, než odpovídá roční daňové povinnosti. O zaslání daňového přeplatku je nutné si požádat, vyplňuje se žádost na straně číslo čtyři daňového přiznání. l

Vyplnění úvodní strany daňového přiznání není dobré podcenit, přestože se zde uvádějí pouze základní údaje.

O autorovi| Petr Gola * Finance.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Test: Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G160 AWD
Technologie
Tip na VPN: Windscribe vám dá 10 GB zadarmo, další kapacitu získáte těžbou kryptoměny
Opera se dotýká virtuální reality. Přehraje 360° video v Oculus Riftu a dalších zařízeních
Pirátství prodejům neubližuje, ukazuje studie EU, kterou neměl nikdo vidět
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít