Sebevražda popelnicí

08. září 2014, 00:00 -
08. září 2014, 00:00

Praha nemá ani kontrolu nad Pražskými službami, ani zajištěný svoz odpadků. Další Vávrova rošáda magistrát nezachrání

Pražským radním nestačila jedna blamáž s Pražskými službami. Pár dní poté, co je vypekl kyperský minoritní akcionář a zhatil tak jejich plán zadat odpadky své vlastní ? rmě bez tendru, vymysleli další kulišárnu. Svážet a likvidovat obsah popelnic má začít místo Pražských služeb Technická správa komunikací. Pravděpodobnost, že politikové TOP 09 dostanou opět po čenichu, je ovšem minimálně stejná jako při prvním dobrodružství. Krátce před volbami proti sobě nyní navíc mohou pořádně popudit silnou ? nanční skupinu, jež má v portfoliu i nejčtenější český deník Blesk. Největším minoritním akcionářem Pražských služeb se před týdnem stal holding EP Industries Daniela Křetínského a J&T. Ti už se na rozdíl od předchozích vlastníků neschovávají za kyperský domicil. A jelikož podnikají v oboru, akcie si patrně nepořídili proto, aby s nimi spekulovali.

Navíc již dříve primátor Hudeček velmi rozzlobil jinou mediální ? rmu ze skupiny J&T, jedničku v outdoorové reklamě, ? rmu BigBoard, když se rozhodl zlikvidovat v Praze velkoplošnou reklamu a nechat celý outdoor v rukách francouzské ? rmy JCDecaux. Pár týdnů před komunálními volbami to všechno dohromady působí jako politická sebevražda, která může zasáhnout celou TOP 09.

BRYNDAL VÁVRA Přitom není jasné, proč se to všechno děje.

Těžko říci, zda náměstka primátora Jiřího Vávru (TOP 09) motivuje víc uražená ješitnost, nebo obava z pozornosti policie. Tu by mohlo zajímat, proč Praha míří k již čtvrtému jednacímu řízení bez uveřejnění.

„Praha bude moci zadat odpadkovou zakázku tzv. in house své ? rmě a nebude hrozit, že v soutěži konkurence podstřelí nabídku a zničí tak Pražské služby, ve kterých město vlastní 77 procent,“ obhajoval na konci května Vávra i proti primátorovi krkolomný a nákladný výkup minoritních podílů, který narychlo upekl s ČSSD. Jenže druhá strana obchodu, v o? shorovém obláčku zahalený vlastník 19,3procentního podílu zaštítěný osobou Karla Pražáka spjatého s PPF, prodal akcie nečekaně místo městu odpadkové ? rmě AVE z energetického impéria EP Industries. A tím dostal Pražák Vávru do pěkné bryndy.

BLAMÁŽ, NEBO TAŠKAŘICE?

A město teď nemá ani stoprocentní kontrolu nad Pražskými službami, ani smluvně zajištěný svoz odpadků. Zachránit magistrát před fatální blamáží má další Vávrova (radí mu advokát Luboš Havel, dvorní právník žižkovského kmotra Pavla Hurdy) originální taškařice. Město zadá zakázku své Technické správě komunikací, která si propachtuje (rozuměj pronajme) od Pražských služeb divizi svozu a malešickou spalovnu. A patrně se brzy dozvíme, že si ještě předtím Pražské služby propachtují subdodávky od AVE, Ipodecu a Komwagu, jež dosud obhospodařovaly třetinu města.

Skutečně si náměstek primátora myslí, že smyslem zákona o veřejných zakázkách je, aby se radnice upachtovaly? I kdyby ano, je otázka, zda pánové z Brna dohlížející na hospodářskou soutěž to neuvidí spíš jako obcházení zákona. A opravdu si Vávra myslí, že společnost AVE, kterou chtěl z Prahy vypoklonkovat, pacht soudně nenapadne kvůli poškozování minoritního akcionáře s návrhem na předběžné opatření?

Ostatně ? rma už vyzvala město, ať zanechá nestandardních kroků. A taktně připomněla, že posudek dostupný na webu Pražských služeb uvádí, že v případě propachtování části závodu dojde ke snížení hodnoty společnosti o jednu miliardu. Marný boj s mediálním gigantem se nemusí odrazit jen politicky ve volbách, ale město může i solit za nezodpovědné triky.

Příběh Pražských služeb bude ještě košatý, pacht nepacht. Křetínský evidentně nechtěl podíl v Pražských službách jen kvůli tomu, aby mu na dvoře mohly brzy zahálet nějaké kukavozy. Zajímavá je pro něj jistě především malešická spalovna, zvlášť když plán odpadového hospodářství počítá s útlumem skládkování.

Navíc s Prahou spoluvlastní Pražskou teplárenskou a odpadky, jak známo, nejen smrdí, ale i vydatně hřejí.

O autorovi| HANA Boříková borikova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít