Sebevražda nad ránem

26. října 2015, 00:00 - Hana Boříková
26. října 2015, 00:00

Mocenské mapa Prahy se překresluje. Primátorka Krnáčová bude mít jiné starosti než sesazení šéfa dopravního podniku

Odvolání Jaroslava Ďuriše z postu ředitele pražského dopravního podniku (DPP) se po událostech z minulého týdne odkládá na neurčito. Pražská koalice se totiž na zastupitelstvu nečekaně rozpadla. Bratrovražedný boj začal v pátek v půl druhé ráno, kdy nesnášenlivost mezi jednotlivými koaličními partnery i uvnitř samotných stran vygradovala do té míry, že pomohli opozici odvolat nejen neudržitelného zeleného Matěje Stropnického, ale i tři další radní. Kromě Stropnického skončili dva sociální demokraté (radní pro sport Hana Nováková a radní pro sociální oblast Irena Ropková) a radní pro majetek Michal Hašek z ANO.

„Bylo to jako v mafiánském filmu. Nevěřil jsem tomu, že se to povede – že už si opravdu začnou vyřizovat účty. Spousta členů našeho klubu prohrála sázky a létalo šampaňské,“ popsal snad nejdivočejší průběh zastupitelstva v historii jeden člen opozice. Na to, že neexistoval dopředu připravený scénář, ukazuje fakt, že nikdo neví, co bude dál. Historické pravidlo, že když se dělá převrat, jsou dopředu připravené i ty nejjemnější nuance včetně rozdělení postů, tentokrát neplatilo. Kromě opozice mohl slavit i šéf DPP Ďuriš, který se byl na zastupitelstvu podívat.

I on patrně svým dílem přispěl k rozpadu koalice, když se primátorce ani na několikátý pokus nepodařilo jej z dopravního podniku odvolat. Teď bude mít Adriana Krnáčová (ANO) každopádně jiné starosti než řešit, jak se zbavit Ďuriše. Například složit další vládu nad Prahou. A bude to dost složitá matematika.

ANDREJ ZASE NA PRAŽSKÉ SCÉNĚ

Už dopoledne se opozičním Pirátům podařilo zařadit na program rady bod, který měl řešit funkce Radmily Kleslové v městských firmách. Piráti spočítali, že z nich dostává kolem 360 tisíc měsíčně. Něco takového se opozici povedlo snad vůbec poprvé a dávalo to tušit, že se začnou dít věci. Velmi křehká koalice dlouhodobě zmítaná spory se tomu dříve vždy bránila, protože si nebyla jista, jak jednotliví členové budou hlasovat v jiných než čistě technických záležitostech. Zjevně věděla proč. Na „pirátský“ bod ale nakonec vůbec nedošlo. TOP 09 totiž vyvolala hlasování o odvolání celé koalice, a když i její členové zvedli ruce pro odchod Stropnického, vypukla vendeta.

V návalu pomstychtivosti zelení zvedli ruku i pro odvolání sociálnědemokratické radní Ireny Ropkové, která jako jedna z mála radních svůj resort bez problému zvládala. To se nedá říci o její kolegyni, radní pro sport Haně Novákové, za kterou se styděli i samotní sociální demokraté.

Ovšem tím, že nedošlo na radního pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD), zůstává ještě prostor, aby současné složení koalice vstalo z mrtvých. „Kdo zklamal v tuto chvíli Pražany, je Trojkoalice, která si vždy hrála na ty čisté. Když mohli odvolat Dolínka, neudělali to, aby si zachovali vydírací potenciál a eventuálně koryta,“ prohlásila předsedkyně klubu ODS Alexandra Udženija. I další člen opozice z TOP 09 se domnívá, že koncept ANO, ČSSD a Trojkoalice v Praze nemusí být úplně mrtvý: „Bude záležet na Babišovi, jestli dokáže srovnat ANO i sociální demokraty, na které má pro mě z nepochopitelných důvodů také páky.“ Už před zastupitelstvem se totiž diskutovalo, že věčnou nespokojenost s Matějem Stropnickým by mohl vyřešit rozpad koalice v Praze 6 – tamní zelená Petra Kolínská by se totiž ocitla bez práce a mohla Stropnického nahradit.

Konec koalice opravdu nemusí být definitivní. Naznačovala to páteční prohlášení vyčerpané Krnáčové, která považovala radu i po masakru za „funkční“ a koalici za „životaschopnou“. Primátorka očividně hraje i o vlastní politické bytí. Teď bude moci, respektive muset předvést, jestli už má v Praze dostatečnou mocenskou základnu, aby se osamostatnila a odřízla Kleslovou a možná i „nepostradatelného“ Březinu. l

Kleslová bez prebend V noční magistrátní řežbě poněkud zapadla zpráva, že se v pátek po ránu Kleslová vzdala všech postů v městských firmách – odešla z dozorčí rady Pražské energetiky i z představenstva Pražské teplárenské. „Babiše musel chytit v pátek ráno amok. První to musela schytat Radmila Kleslová, která šla Krnáčové od počátku po krku, rozkládala vlastní stranu a vesele si domlouvala kšefty se sociálními demokraty. Ta by se teď asi vzdala i funkce hajzlbáby, kdyby nějakou měla,“ komentoval to opoziční zastupitel, který si nepřál být jmenován.

O autorovi| Hana Boříková • borikova@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít