Sebevražda nad ránem

26. října 2015, 00:00 - Hana Boříková
26. října 2015, 00:00

Mocenské mapa Prahy se překresluje. Primátorka Krnáčová bude mít jiné starosti než sesazení šéfa dopravního podniku

Odvolání Jaroslava Ďuriše z postu ředitele pražského dopravního podniku (DPP) se po událostech z minulého týdne odkládá na neurčito. Pražská koalice se totiž na zastupitelstvu nečekaně rozpadla. Bratrovražedný boj začal v pátek v půl druhé ráno, kdy nesnášenlivost mezi jednotlivými koaličními partnery i uvnitř samotných stran vygradovala do té míry, že pomohli opozici odvolat nejen neudržitelného zeleného Matěje Stropnického, ale i tři další radní. Kromě Stropnického skončili dva sociální demokraté (radní pro sport Hana Nováková a radní pro sociální oblast Irena Ropková) a radní pro majetek Michal Hašek z ANO.

„Bylo to jako v mafiánském filmu. Nevěřil jsem tomu, že se to povede – že už si opravdu začnou vyřizovat účty. Spousta členů našeho klubu prohrála sázky a létalo šampaňské,“ popsal snad nejdivočejší průběh zastupitelstva v historii jeden člen opozice. Na to, že neexistoval dopředu připravený scénář, ukazuje fakt, že nikdo neví, co bude dál. Historické pravidlo, že když se dělá převrat, jsou dopředu připravené i ty nejjemnější nuance včetně rozdělení postů, tentokrát neplatilo. Kromě opozice mohl slavit i šéf DPP Ďuriš, který se byl na zastupitelstvu podívat.

I on patrně svým dílem přispěl k rozpadu koalice, když se primátorce ani na několikátý pokus nepodařilo jej z dopravního podniku odvolat. Teď bude mít Adriana Krnáčová (ANO) každopádně jiné starosti než řešit, jak se zbavit Ďuriše. Například složit další vládu nad Prahou. A bude to dost složitá matematika.

ANDREJ ZASE NA PRAŽSKÉ SCÉNĚ

Už dopoledne se opozičním Pirátům podařilo zařadit na program rady bod, který měl řešit funkce Radmily Kleslové v městských firmách. Piráti spočítali, že z nich dostává kolem 360 tisíc měsíčně. Něco takového se opozici povedlo snad vůbec poprvé a dávalo to tušit, že se začnou dít věci. Velmi křehká koalice dlouhodobě zmítaná spory se tomu dříve vždy bránila, protože si nebyla jista, jak jednotliví členové budou hlasovat v jiných než čistě technických záležitostech. Zjevně věděla proč. Na „pirátský“ bod ale nakonec vůbec nedošlo. TOP 09 totiž vyvolala hlasování o odvolání celé koalice, a když i její členové zvedli ruce pro odchod Stropnického, vypukla vendeta.

V návalu pomstychtivosti zelení zvedli ruku i pro odvolání sociálnědemokratické radní Ireny Ropkové, která jako jedna z mála radních svůj resort bez problému zvládala. To se nedá říci o její kolegyni, radní pro sport Haně Novákové, za kterou se styděli i samotní sociální demokraté.

Ovšem tím, že nedošlo na radního pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD), zůstává ještě prostor, aby současné složení koalice vstalo z mrtvých. „Kdo zklamal v tuto chvíli Pražany, je Trojkoalice, která si vždy hrála na ty čisté. Když mohli odvolat Dolínka, neudělali to, aby si zachovali vydírací potenciál a eventuálně koryta,“ prohlásila předsedkyně klubu ODS Alexandra Udženija. I další člen opozice z TOP 09 se domnívá, že koncept ANO, ČSSD a Trojkoalice v Praze nemusí být úplně mrtvý: „Bude záležet na Babišovi, jestli dokáže srovnat ANO i sociální demokraty, na které má pro mě z nepochopitelných důvodů také páky.“ Už před zastupitelstvem se totiž diskutovalo, že věčnou nespokojenost s Matějem Stropnickým by mohl vyřešit rozpad koalice v Praze 6 – tamní zelená Petra Kolínská by se totiž ocitla bez práce a mohla Stropnického nahradit.

Konec koalice opravdu nemusí být definitivní. Naznačovala to páteční prohlášení vyčerpané Krnáčové, která považovala radu i po masakru za „funkční“ a koalici za „životaschopnou“. Primátorka očividně hraje i o vlastní politické bytí. Teď bude moci, respektive muset předvést, jestli už má v Praze dostatečnou mocenskou základnu, aby se osamostatnila a odřízla Kleslovou a možná i „nepostradatelného“ Březinu. l

Kleslová bez prebend V noční magistrátní řežbě poněkud zapadla zpráva, že se v pátek po ránu Kleslová vzdala všech postů v městských firmách – odešla z dozorčí rady Pražské energetiky i z představenstva Pražské teplárenské. „Babiše musel chytit v pátek ráno amok. První to musela schytat Radmila Kleslová, která šla Krnáčové od počátku po krku, rozkládala vlastní stranu a vesele si domlouvala kšefty se sociálními demokraty. Ta by se teď asi vzdala i funkce hajzlbáby, kdyby nějakou měla,“ komentoval to opoziční zastupitel, který si nepřál být jmenován.

O autorovi| Hana Boříková • borikova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít