Se statutáry se nový zákon o obchodních korporacích nemazlí

04. listopadu 2013, 00:00 -
04. listopadu 2013, 00:00

Soud může nezodpovědné členy statutárních orgánů přimět k náhradě škody a vyloučit z výkonu funkce až na tři roky

Působíte jako jednatel společnosti s ručením omezeným nebo jste členem představenstva akciové společnosti a zajímá vás, co vám od příštího roku dle nové úpravy korporátního práva hrozí při porušení vašich povinností? Stejně jako dnes i nová úprava vyžaduje, aby členové statutárních orgánů vykonávali svou funkci s péčí řádného hospodáře.

To znamená, že při výkonu své funkce musíte zachovávat povinnost loajality vůči zájmům obchodní korporace a vykonávat funkci v dobré víře, informovaně a v obhajitelném zájmu obchodní korporace.

Co ale v případě, že povinnost péče řádného hospodáře porušíte? Pro takový případ má pro vás nový zákon o obchodních korporacích připravenou poměrně širokou škálu postihů. Stejně jako dnes to budete přitom vy, kdo bude muset ve většině případů prokazovat, že k porušení povinností nedošlo.

Vydání prospěchu a náhrada škody Nový zákon členům statutárních orgánů obchodních korporací ukládá, aby obchodní korporaci vydali prospěch získaný v souvislosti se svým poškozujícím jednáním. Neníli to možné, nastupuje povinnost nahradit získaný prospěch v penězích. Pokud by ale obchodní korporaci navíc vznikla škoda, má člen statutárního orgánu povinnost vypořádat i tuto škodu. Do doby, než takový člen statutárního orgánu škodu uhradí, ručí věřitelům za pohledávky, které mají vůči jeho obchodní korporaci, a to do výše doposud nenahrazené škody, kterou člen statutárního orgánu obchodní korporaci způsobil.

Nová úprava po vzoru dnes platných zákonů zakazuje ujednání omezující odpovědnost člena orgánu, ale nově umožňuje řešit nastalou situaci na základě dohody o způsobu vypořádání mezi obchodní korporací a členem jejího statutárního orgánu. V úvahu by pak například připadaly dohody ukládající členovi orgánu povinnost poskytnout další služby, jež původně nebyly součástí jeho povinností, případně dočasné snížení odměny. Je ale málo pravděpodobné, že by se obchodní korporace mohla takovouto dohodou práva na náhradu újmy vzdát úplně.

Vyloučení z v ýkonu funkce Zcela zásadním a novým postihem je možnost soudu rozhodnout o tom, že člen statutárního orgánu bude vyloučen z výkonu funkce v jakékoli obchodní korporaci na dobu tří let. Porušíli člen statutárního orgánu tento zákaz, může soud prodloužit vyloučení až na deset let. Důvodem pro vyloučení bude, že člen statutárního orgánu v posledních třech letech opakovaně a závažně porušoval péči řádného hospodáře, případně jinou péči spojenou s výkonem funkce. Vzhledem k tomu, že žádná z obchodních korporací, kde takto diskvalifikovaná osoba působí nebo zamýšlí působit, nemá možnost účinky rozhodnutí soudu vůči sobě omezit nebo vyloučit, může být tato sankce zcela zásadním zásahem do profesní dráhy nejednoho statutára.

Nový zákon se nezastaví ani před branami insolvence. Při splnění určitých podmínek umožňuje insolvenčnímu správci a věřitelům obchodní korporace domáhat se, aby soud rozhodl, že člen nebo bývalý člen statutárního orgánu ručí za závazky obchodní korporace, pokud v rozporu s péčí řádného hospodáře neučinil vše potřebné a rozumně předpokladatelné za účelem odvrácení hrozícího úpadku, o němž věděl nebo mohl vědět. V určitých případech by tak mohlo dojít k situacím, že členové statutárních orgánů budou ručit za všechny závazky upadnuvší obchodní korporace.

Obdobně jako při opakovaném a závažném porušování péče řádného hospodáře v rámci běžného fungování korporace může i v průběhu insolvenčního řízení insolvenční soud rozhodnout, že člen statutárního orgánu obchodní korporace v úpadku nesmí po dobu tří let vykonávat funkci člena statutárního orgánu nebo být v obdobném postavení jakékoli obchodní korporace. To platí za předpokladu, že výkon funkce s přihlédnutím ke všem okolnostem případu vedl k úpadku obchodní korporace nebo statutár zřejmě přispěl svým jednáním ke snížení hodnoty majetkové podstaty a k poškození věřitelů.

Zásadní dopad do majetkové sféry statutárů může mít i nové pravidlo, dle kterého je insolvenční správce oprávněn vyzvat statutáry, aby vydali prospěch získaný ze smlouvy o výkonu funkce, jakož i případný jiný prospěch, který od obchodní korporace obdrželi, a to za období dvou předcházejících let.

I když se standardy pro výkon funkce členů statutárních orgánů obchodních korporací dle nové úpravy nijak zásadně nemění, je nutné si uvědomit, že nová pravidla přinášejí mnohem širší a zásadnější možnosti postihu případných prohřešků statutárů. l

Nový zákon členům statutárních orgánů obchodních korporací ukládá, aby korporaci vydali prospěch získaný v souvislosti se svým poškozujícím jednáním.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Překvapení: AMD příští rok vydá 12nm procesory a GPU, na nové technologii 12LP od GloFo
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít