Sázka na přeběhlíky

21. ledna 2013, 00:00 - Jan Jandourek
21. ledna 2013, 00:00

průzkumy veřejného mínění

Kdyby chtěly (dosud) velké strany hledat své voličské odpadlíky, mají k dispozici celkem jednoznačné údaje. Uvedl je server Kohovolit.eu. Karel Schwarzenberg je jasně „dvojbarevný“ kandidát. Jeho vlastní strana TOP 09 mu dodala 13 z celkem 23,4 procent získaných hlasů.

O zbylých devět procent se postarali voliči přeběhlíci z ODS. Podpora z jiných stran nestojí za zmínku. Sloupcový graf přeběhlictví v případě Miloše Zemana je ovšem barevný jako šála avantgardní středoškolačky. Zeman sebral ČSSD hned 10 procentních bodů, KSČM 4, 5 pak jiným stranám, v tom byla zřejmě i jeho SPOZ. VV, ODS a nevoliči dali expremiérovi všichni po dvou procentních bodech. Je to pestrá směs, kde bývalý prognostik sotva odhadne, odkud přijde podpora do druhého kola. Jan Fischer a Jiří Dienstbier blahé paměti měli podporu ještě barevnější, skládali ji tak z pěti šesti subjektů, a to po dvou třech procentíčkách, kromě jasných 6 procent pro Dienstbiera od jeho socialistů. Pravda, od strany s volebními preferencemi kolem 30 procent by se dalo čekat víc, ale to platí pro ODS taky. Nejvěrnější straníky má tedy Schwarzenberg. Trapné pro vedoucí vládní stranu je, že Zemana a Fischera podpořilo prakticky stejné množství voličů ODS jako Přemysla Sobotku.

V druhém kole bude důležitá nejen podpora, ale také množství negativních hlasů.

Z tohoto hlediska má nejvíce odpůrců Karel Schwarzenberg. Podle sociologického magazínu Sociopress.cz z Fakulty sociálních věd UK ho podle průzkumu za nepřijatelného považuje 60 procent respondentů (odpověděli, že by ho „rozhodně“ nevolili). Hned za ním jsou největšími neoblíbenci neúspěšní kandidáti Vladimír Franz a Jana Bobošíková, které by určitě nevolilo 50 procent lidí. (Sběr dat provedla agentura NMS Market Research na vzorku tisíc respondentů.)

Jak dále uvádí Sociopress.cz, z výzkumu před prvním kolem ještě plyne, kdo byli potenciální voliči. „Voliči jednotlivých kandidátů mají různé charakteristiky. V naší volbě nás ovlivňuje například náš věk, pohlaví, vzdělání či příjem. Občané starší se více přiklánějí k volbě Jiřího Dienstbiera, Přemysla Sobotky a Miloše Zemana. Mladší lidé by jako prezidenta naopak raději viděli Schwarzenberga či Franze. Lidé s průměrně vyšším vzděláním by volili Jiřího Dientsbiera a Vladimíra Dlouhého, lidé s nižším vzděláním by naopak volili Janu Bobošíkovou. Ženy volí ženy, Janu Bobošíkovou a Táňu Fischerovou by volilo mnohem více žen než mužů. Naopak Miloš Zeman či Vladimír Dlouhý mají mnohem větší podporu u mužského pohlaví. Lidé s vysokými příjmy se pak přiklánějí k volbě Vladimíra Dlouhého a Zuzany Roithové, lidé s nižšími příjmy mají blíže k Janě Bobošíkové.“

Potěšení zlomyslným lidem připravilo srovnání předvolebních průzkumů se skutečnými výsledky. Vůči výzkumným agenturám to není úplně spravedlivé, protože to nejsou věštírny, které říkají, jak to určitě dopadne.

Zjišťují jen, co lidé v určitý časový okamžik o svých preferencích tvrdí. Kdo ale zná zjištěná čísla přesně, musí být velmi opatrný.

Podle prosincového tázání CVVM 12,5 procenta voličů říkalo, že se ještě nerozhodli, a 51 procent z těch, co volit jít chtěli, uvedlo, že je dost možné, že svou volbu ještě mohou změnit. To je tedy celkem asi 66 procent lidí sice odhodlaných jít k volbám, ale zároveň to byli lidé, kteří o své volbě nebyli ještě jasně přesvědčeni. Pak se dají výsledky jen odhadovat podle toho, co víme o voličském chování z minulosti. V případě parlamentních voleb takovou zkušenost máme, víme třeba, že voliči komunistů se stydí v průzkumech svou stranu uvádět, takže preference komunistů jsou podhodnocené. Jenomže přímá volba prezidenta se koná poprvé a český volič se choval poměrně nestandardně. V úvahu je třeba vzít i lidský faktor kandidátů.

Když „slibnému“ kandidátovi dojdou síly (nebo peníze), začne se najednou propadat. Pokud je kampaň delší, než potřebuje, je to pro něj zvláště v případě dvoukolové volby osudové. Na to nejspíše doplatil Jan Fischer. Měl stejný osud jako kdysi strana Důchodci za životní jistoty, které průzkumy v roce 1998 předpovídaly přes deset procent, a to vedlo média k bližšímu průzkumu, co je tato strana zač. To jí bylo osudné a nedostala se pak ani do Sněmovny. V každém případě budeme u příští volby ohledně odhadů o něco zkušenější, zůstane tu však faktor českého voliče a českých kandidátů, což vede k těžko odhadnutelným koncům. l

kdo koho volil

Odkud přišli voliči kandidátů v prezidentských volbách v roce 2013

Miloš Zeman Nevoliči

Karel Schwarzenberg

Jan Fischer ČSSD

Jiří Dienstbier ODS

Vladimír Franz TOP 09

Zuzana Roithová

Taťána Fischerová KSČM

Přemysl Sobotka VV

Jana Bobošíková

0 5 10 15 20 25 Ostatní strany

pramen: Kohovolit.eu

O autorovi| Jan Jandourek • jandourek@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít