Sahá se na matrix

12. října 2015, 00:00 - (bor)
12. října 2015, 00:00

Není potřeba hluboká analýza, aby bylo jasné, že korupce má v Česku systémový charakter a snížit ji lze opět jen systémově – tedy přijímáním právních norem

Na to, v jakém stadiu jsou jednotlivé zákony s protikorupčním potenciálem, se zaměřil projekt Protikorupční barometr. Celkovou účinnost dosavadních opatření ohodnotil na pouhých 27 procent. To není pro vládu zrovna dobrá vizitka. Barometr připravuje ve spolupráci s Vysokou školou ekonomickou a spolkem Lexperanto legislativec a autor knihy Korupce jako parazit Ondřej Vondráček.

Ten za největší krok na poli korupce označuje přijetí služebního zákona. Negativně hodnotí především to, že se nám nedaří nastavit pravidla pro efektivní a průhledné investování veřejných prostředků (ukazatel účinnosti je na 17,9 procenta).

Známý protikorupční bojovník Lukáš Wagenknecht je po zkušenostech náměstka Andreje Babiše na ministerstvu financí k politikům skeptický. „Podívejte se, co se zatím povedlo. Zákon o státní službě bychom bez tlaku Unie ještě patrně neměli a ani ne po roce jeho fungování už je na světě jeho první novela. Mně u toho chybí hlavně logický systém odměňování založený na výkonu, a ne na tom, jak dlouho si ve státní správě vysedíte svoje místo,“ podotýká Lukáš Wagenknecht. Proč se zákony rodí tak těžkopádně? „Sahá se na matrix. Postoje politiků jsou víceméně populistické. Systém, který umožňuje nestandardní rozhodování a udělování výjimek jim ve své podstatě vyhovuje,“ říká nejslavnější auditor v zemi.

Protikorupční barometr je rozčleněn do pěti oblastí. Každá z nich je hodnocena podle parametrů – jednotlivých konkrétních protikorupčních opatření. Ta vycházejí ze zahraniční praxe, z dokumentů světových organizací OSN, OECD nebo EU, nevládních organizací a odborných doporučení.

1. Kontrola politiků 16,9 % Parametry sledují, jak si vedeme při řešení střetu zájmů. Novela zákona, která část opatření implementuje, už je ve sněmově. Zato v regulaci lobbingu jsme se nikam neposunuli, a vláda to ani nemá na programu. 2. Transparentní financování politických stran 44,6 % Návrh novely zákona o politických stranách, jenž je v Poslanecké sněmovně, nadále dovoluje poskytování finančních a jiných darů politickým stranám právnickými osobami, a to i takovými, u nichž není zřejmé, které fyzické osoby je vlastní. Návrh novely zákona nicméně omezuje výši darů, jež strany mohou přijmout. 3. Nekorupční odborná veřejná správa 40,9 % Řadu opatření zavedl do praxe služební zákon. Na světě je také registr smluv, i když osekaný. Jak donutit úřady efektivně a rychle informovat občany, zatím není na pořadu, naopak zákon rozšiřující pravomoci NKÚ je ve sněmovně. 4. Průhledné a efektivní investování veřejných prostředků 17,9 % Od občasné diskuse o tom, jak by měly být obsazovány dozorčí rady veřejných podniků, se zatím nikam dál nepokročilo. Dluhem je také, že žádný právní předpis doposud neobsahuje obecnou metodiku postupu a způsobu provádění veřejných investic. 5. Zrušení anonymního vlastnictví 17,5 % Nahrazení listinných akcií elektronickými (zaknihovanými) není v současné době řešeno přímo, nicméně nepřímo řeší identifikaci skutečných konečných vlastníků návrh novely zákona o veřejných rejstřících.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát
Aplikace na dovolenou: překladače a průvodci
Až pojedete autem k moři: 6 tipů, jak jezdit ekonomicky
Auta
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět…
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Galerie: Octavia s osmiválcem BMW a jiné škodovky se šílenými motory
Technologie
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Výrobci základních desek objevili průlomové chlazení napájecích kaskád. Díky Youtuberům
Senátoři schválili posílení moci zákazníka na úkor operátorů. Teď je to na Zemanovi
Avast bude silnější. Kupuje tvůrce výborných programů CCleaner a Recuva
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít