Sahá se na matrix

12. října 2015, 00:00 - (bor)
12. října 2015, 00:00

Není potřeba hluboká analýza, aby bylo jasné, že korupce má v Česku systémový charakter a snížit ji lze opět jen systémově – tedy přijímáním právních norem

Na to, v jakém stadiu jsou jednotlivé zákony s protikorupčním potenciálem, se zaměřil projekt Protikorupční barometr. Celkovou účinnost dosavadních opatření ohodnotil na pouhých 27 procent. To není pro vládu zrovna dobrá vizitka. Barometr připravuje ve spolupráci s Vysokou školou ekonomickou a spolkem Lexperanto legislativec a autor knihy Korupce jako parazit Ondřej Vondráček.

Ten za největší krok na poli korupce označuje přijetí služebního zákona. Negativně hodnotí především to, že se nám nedaří nastavit pravidla pro efektivní a průhledné investování veřejných prostředků (ukazatel účinnosti je na 17,9 procenta).

Známý protikorupční bojovník Lukáš Wagenknecht je po zkušenostech náměstka Andreje Babiše na ministerstvu financí k politikům skeptický. „Podívejte se, co se zatím povedlo. Zákon o státní službě bychom bez tlaku Unie ještě patrně neměli a ani ne po roce jeho fungování už je na světě jeho první novela. Mně u toho chybí hlavně logický systém odměňování založený na výkonu, a ne na tom, jak dlouho si ve státní správě vysedíte svoje místo,“ podotýká Lukáš Wagenknecht. Proč se zákony rodí tak těžkopádně? „Sahá se na matrix. Postoje politiků jsou víceméně populistické. Systém, který umožňuje nestandardní rozhodování a udělování výjimek jim ve své podstatě vyhovuje,“ říká nejslavnější auditor v zemi.

Protikorupční barometr je rozčleněn do pěti oblastí. Každá z nich je hodnocena podle parametrů – jednotlivých konkrétních protikorupčních opatření. Ta vycházejí ze zahraniční praxe, z dokumentů světových organizací OSN, OECD nebo EU, nevládních organizací a odborných doporučení.

1. Kontrola politiků 16,9 % Parametry sledují, jak si vedeme při řešení střetu zájmů. Novela zákona, která část opatření implementuje, už je ve sněmově. Zato v regulaci lobbingu jsme se nikam neposunuli, a vláda to ani nemá na programu. 2. Transparentní financování politických stran 44,6 % Návrh novely zákona o politických stranách, jenž je v Poslanecké sněmovně, nadále dovoluje poskytování finančních a jiných darů politickým stranám právnickými osobami, a to i takovými, u nichž není zřejmé, které fyzické osoby je vlastní. Návrh novely zákona nicméně omezuje výši darů, jež strany mohou přijmout. 3. Nekorupční odborná veřejná správa 40,9 % Řadu opatření zavedl do praxe služební zákon. Na světě je také registr smluv, i když osekaný. Jak donutit úřady efektivně a rychle informovat občany, zatím není na pořadu, naopak zákon rozšiřující pravomoci NKÚ je ve sněmovně. 4. Průhledné a efektivní investování veřejných prostředků 17,9 % Od občasné diskuse o tom, jak by měly být obsazovány dozorčí rady veřejných podniků, se zatím nikam dál nepokročilo. Dluhem je také, že žádný právní předpis doposud neobsahuje obecnou metodiku postupu a způsobu provádění veřejných investic. 5. Zrušení anonymního vlastnictví 17,5 % Nahrazení listinných akcií elektronickými (zaknihovanými) není v současné době řešeno přímo, nicméně nepřímo řeší identifikaci skutečných konečných vlastníků návrh novely zákona o veřejných rejstřících.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na…
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Technologie
Nová generace karet GeForce bude založená na evoluci Pascalu. Volta a HBM2 jen v HPC?
Harry Potter slaví 20. výročí. Google vás provede slavnými lokacemi světa čar a kouzel
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít