S Ruskem, nebo bez Ruska

16. června 2014, 00:00 - PETR HERMAN
16. června 2014, 00:00

Ukrajina je v současné situaci nepojistitelná a patří do stejné skupiny jako Severní Korea nebo Írán

Do Ruska směřovalo loni sice jen 3,7 procenta českého vývozu, ale přesto je tato obrovská země na východě pro Českou republiku významným obchodním partnerem.

Čeští exportéři vnímají ruský trh pozitivně i přes poměrně nedobrý stav tamní ekonomiky a problematickou vymahatelnost práva. Zájem českých exportérů potvrzují statistiky: jen za loňský rok pojišťovna Kupeg pojistila do Ruska obchody v hodnotě 3,5 miliardy korun.

Český export, který kopíruje strukturu celoevropského, je primárně zaměřen na strojírenské výrobky, dopravní prostředky, farmaceutické prostředky a potraviny. V poslední době jsou v Rusku a okolních zemích také velmi úspěšní čeští stavebníci. Ruský export je naproti tomu zcela odlišný, protože jej ze tří čtvrtin tvoří suroviny, na nichž jsou závislé nejen sousední země včetně Číny, ale i státy Evropské unie. I z tohoto pohledu je zřejmé, že ekonomická stabilita Ruska není výrazně ohrožena, i když přetrvávající nestabilita na rusko­ukrajinské hranici ruské ekonomice rozhodně neprospívá. Vzhledem k vyhrocené situaci by se dalo předpokládat, že exportéři budou své obchody pojišťovat častěji, což je běžným jevem vždy, když v určitém regionu dojde k problémům, ale tento předpoklad se zatím nenaplnil.

Z toho je vidět, že čeští vývozci nevnímají situaci v Rusku negativně a rovněž vývoj počtu selhání ruských odběratelů nenaznačuje jakékoli zhoršení. Na rozdíl od Ukrajiny také zatím neexistuje ekonomický důvod k tomu, aby bylo Rusko zařazeno na seznam nepojistitelných zemí. Pokud ale nedojde v brzké době ke zklidnění situace a nesníží se riziko uvalení sankcí, je možné, že bude nutné hodnocení ruských odběratelů revidovat.

SILNÉ VAZBY Na Ukrajině má český export poměrně silné vazby v široké paletě oborů od chemického přes potravinářský až po textilní průmysl, i když z pohledu pojištěného obratu je ukrajinský trh třikrát menší než ten ruský.

Ukrajinu jsme vnímali rizikověji již v loňském a předloňském roce a byly to především ekonomické problémy, které nás vedly k tomu, abychom byli ostražitější. Ukrajina se potýkala s omezeným přístupem k finančním zdrojům, zároveň přetrvávala recese domácí ekonomiky a zhruba od roku 2012 s tím související omezená schopnost platit své závazky v měnách, jako jsou euro a dolar.

Situace se zhoršila v létě loňského roku, kdy ekonomické problémy Ukrajiny narůstaly, a poslední ranou byla politická nestabilita, která vyvrcholila v posledních měsících.

Vzhledem k tomu, že ukrajinská hřivna od loňského léta výrazně ztratila na hodnotě, musí nyní ukrajinský zákazník v místní měně zaplatit zhruba o třetinu víc, což je samozřejmě hodně náročné i pro silné odběratele. I to evidentně přispívá k vysokému obchodnímu riziku Ukrajiny, kterou pojišťovna Kupeg od března nepojišťuje. A vzhledem k aktuální situaci nelze očekávat brzké změny, přestože paradoxně částečným pozitivem může být právě ono uvolnění kurzu hřivny, kdy pro importéry je sice situace výrazně horší, pro exportéry však naopak. Pro ukrajinskou ekonomiku jako celek jde o pozitivní krok, který nebude vyvolávat tlak na devizové rezervy. Kroků, které musí Ukrajina udělat, je však daleko více.

PRORUSKÁ, NEBO PROEVROPSKÁ Lze předpokládat, že až se situace v regionu uklidní, opět dojde k oživení ekonomiky. Přitom čistě z pohledu pojišťoven a exportérů v zásadě nezáleží na tom, zda bude Ukrajina proruská, nebo bude mít blíže k Evropské unii, jedním z nejdůležitějších kritérií je politická a ekonomická stabilita. V minulých letech, kdy měla Ukrajina blíže k Rusku, byly obchodní transakce do země také bez problémů pojišťovány. Stejně tak ani nyní není plošně omezeno krytí do zemí Společenství nezávislých států. Pokud ano, pak je to na úrovni jednotlivých obchodních partnerů, tedy dlužníků a odběratelů, kde jasně vidíme nižší bonitu odběratele.

Napětí mezi Ruskem a Ukrajinou lze z pohledu české ekonomiky a českých exportérů jen těžko s něčím srovnávat. V nedávné minulosti jsme se například velmi opatrně stavěli, ač z jiných důvodů, k situaci ve Venezuele nebo v Egyptě, toto jsou ale jen okrajové země českého exportu.

Pojistit se dají obchodní transakce téměř do všech zemí na celém světě, od Afriky přes Austrálii až po Jižní Ameriku. Na seznamu nepojistitelných je všeho všudy patnáct zemí v čele se Severní Koreou, Íránem a Irákem.

O autorovi| PETR HERMAN editel underwritingu, Kupeg úv rová poji ovna

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít