S novou vládou vzrostly šance na omezení působnosti exekutorů

09. února 2014, 15:36 - -pto-
09. února 2014, 15:36

Mezi českými soudními exekutory se znovu rozproudila debata o zavedení územní působnosti jejich úřadů. Jednotliví exekutoři by tak měli omezené působiště na region, například na soudní obvody. V současnosti mohou působit na celém území ČR a navzájem si konkurují. Těží z toho hlavně největší exekutorské úřady, které zaměstnávají přes stovku lidí a vymáhají dluhy i ve vzdálených lokalitách. Naopak v nevýhodě jsou dlužníci, kteří musejí často komunikovat napříč státem.

Zástupci menších a středně velkých exekutorských úřadů vytvořili minulý týden platformu, která vyzvala k zavedení regionální působnosti neboli teritorialitě. Iniciativa považuje nevázanost exekutorů za hlavní nešvar povolání. „Exekutoři nesmějí být vzájemně si konkurujícími podnikateli usilujícími o získání co nejvíce exekucí,“ píše se v prohlášení platformy, které obdržel server e15.cz. Podle signatářů by soudy měly rovnoměrně přidělovat agendu exekutorům sídlící v příslušném obvodě.

Velkým exekutorům se teritorialita pochopitelně nezamlouvá. Také vlivem jejich lobbování už jednou neprošla parlamentem. Současný ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier chtěl v roce 2012 zahrnout územní působnost do velké novely exekutorského řádu formou senátorského návrhu. Poslanecká sněmovna ale jeho předlohu neschválila. Velké exekutorské úřady se nyní stavějí znovu proti. Nahrává jim, že mají dobré vztahy na některé politiky a silné slovo ve vedení Exekutorské komory.

U nové vládní koalice by místní omezení pro exekutory přesto mohlo projít. Kromě ČSSD myšlenku podporuje i ministryně spravedlnosti Helena Válková, nominovaná hnutím ANO. A nápadu překvapivě chytilo i opoziční hnutí Úsvit Tomia Okamury, které ještě na začátku roku požadovalo navrácení exekutorského povolání pod soudy. Podle poslaneckého návrhu Úsvitu by se exekutorské úřady vázaly na krajské soudní obvody.

Většina z více než 150 nynějších soudních exekutorů působí ve svých úřadech od roku 2001, kdy vstoupil do účinnosti exekutorský řád. Exekutory jmenuje a odvolává ministr spravedlnosti na návrh Exekutorské komory. Nad činností exekutorů dohlíží kromě jejich stavovské organizace také ministerstvo spravedlnosti a soudy, kárné žaloby řeší Nejvyšší správní soud. Exekuce je vždy zahajována soudem na návrh věřitele.


Podrobnější informace o tématu přinese v pondělí týdeník Euro.


Čtěte také:

Exekutoři už nechodí tak často, mají o třetinu méně práce

Kolik dluží mladí Češi? Průměrně 28 700 korun

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny volání v České republice, Německu, Polsku a u dalších sousedů
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Vodní chlazení pro M.2 SSD. PCIe karty Alphacool chladí pasivem nebo vodním blokem
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít