S láskou tvoje vláda

24. února 2015, 12:00 - Petr Weikert
24. února 2015, 12:00

Státní firmy a úřady si budou moci vybírat advokáty bez výběrových řízení. S nápadem přišlo ministerstvo pro místní rozvoj. V době drahých soukromých právníků, které si úřady mnohdy zbytečně najímají, je to velmi odvážná myšlenka. Přesto stojí za to se jí zabývat.

Pravidla pro rozdělování zakázek jsou jedněmi z nejdůležitějších, které ovlivňují míru korupce v zemi. Je to barometr, který nám o nás samých (a reprezentaci, kterou jsme si zvolili), řekne víc než tisíc novinových zpráv. Česko po nástupu Sobotkova kabinetu otáčí kurz a postupně mění velmi přísnou předchozí verzi zákona o veřejných zakázkách na mírnější odvar. Za ministryně Věry Jourové (ANO) se dokonce objevila teze, že stavební zakázky by v některých případech bylo možné zadávat takzvaně z ruky až do padesáti milionů. Věra Jourová říkala, že se tím stavby zrychlí, a že lidem je třeba věřit. Lidem možná ano, úředníkům a politikům raději ne.

Ale zpátky k novince o volném výběru advokátů. Za úvahu stojí proto, že se omezuje na vcelku logickou situaci, a to, když se státní instituce soudí. Nejde tedy o problematické rámcové smlouvy, různé rady, analýzy nebo kdovíco, co kanceláře fakturují a nedokáží zpětně doložit, protože placené konzultace probíhají klidně po telefonu nebo osobně někde na chodbě. Jde o soud. O důležitou věc, která státu může zachránit mnohdy miliony korun. Když v podobné situaci stojí kdokoliv jiný, také si přeci vybere dražšího a lepšího advokáta, aby měl větší šanci na úspěch a nebere v potaz nejlevnější nabídky panelákových právníků.

Jenže tady chvála myšlenky končí. Aby fungovala správně, musela by být nastavena odpovědnost a pravidla hry. Pokud se úřad nerozhodl podle ceny vybrat nejlevnější kancelář, měl by jeho šéf říci, proč si koho vybral, jaké měl reference, zda byl případ opravdu tak složitý, že nemohl použít třeba své vlastní státní právníky a podobně. A proti němu by měl stát nezávislý oponent. Protože jinak se otevírá cesta k přihrávání zakázek spřáteleným firmám.

Je důležité sledovat vývoj zákona o veřejných zakázkách. Ač ta slova znějí technicistně, vypovídají jak moc otevírá vláda dveře korupci. Vlastně ještě jednu novinku ministerstvo navrhuje. Limit na vícepráce má být padesát procent. Do češtiny přeloženo: vyhrajete stavební zakázku pro stát a pak ji můžete klidně o polovinu prodražit. Takže ještě jednou. Sledujte zákon o veřejných zakázkách…


Čtěte také:

Tomáš Langr: S dumpingovými cenami soutěží i advokáti

Platforma žádá více průhlednosti v zakázkách. Vadí jí i limity víceprací

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít