S hokejkou pro peníze

16. března 2015, 00:00 - Vadim Fojtík
16. března 2015, 00:00

Hráčská úmrtnost je vysoká, do americké NHL či ruské KHL se prosadí jen pět jmen z juniorského reprezentačního ročníku

Před pár dny svému čtrnáctiletému synovi sbalil hokejovou tašku s tím, že další jeho účinkování v tomhle sportu na vrcholové úrovni je jen ztráta času a peněz, a teď kluk chodí na fotbal a hlavně do školy a všichni jsou spokojení. Tak popisuje krátkou vrcholovou kariéru potomka jeden bývalý špičkový hokejista. Ne každé dítě ale má soudné rodiče a případů, kdy netalentovaný jedinec skončí předčasně s vrcholovým hokejem bez vzdělání a další perspektivy, jsou desítky. „Vždycky mi zatrne, když vidím na tréninku valící se kouli v šusťákové soupravě, jak řve na svého potomka. Hned si říkám: další otec, který si své sportovní neúspěchy léčí na svých dětech,“ posteskl si jeden z pražských mládežnických trenérů.

Navzdory tomu je hokej v tuzemsku jedním z mála sportů, kde je relativně velká šance, že se jím potomek alespoň pár let uživí.

Ideální věk, kdy začít s hokejem, je šestý až osmý rok dítěte, to už má ale za sebou přípravku, kterou navštěvuje od tří čtyř let.

Existuje i názor, že pro další vývoj dítěte jsou klíčové první tři roky. „Rodič sleduje dítě celý den, to ukazuje své silné a slabé stránky. Ty silné pak rozvíjíte,“ tvrdí Pavel Zacha senior, jehož syn patří k největším českým hokejovým talentům.

„Vysvětluji rodičům, že se musejí výchově věnovat naplno. Rozvoj musí být komplexní, od pohybu, mentálního vývoje až po výživu a regeneraci,“ tvrdí Zacha.

I z toho je zřejmé, že výchova hokejisty je nákladná. Hokejová výzbroj vyjde ročně od zhruba deseti tisíc korun do 35 tisíc, to se ale bavíme o nižší střední třídě. Další částkou, kterou je nutné zahrnout do ročních nákladů, jsou klubové poplatky, jejichž výše závisí na místě bydliště, v menších městech je to od deseti tisíc korun ročně, nejvíce to dělá v Praze, kolem 25 tisíc ročně. Pokud chcete, aby vaše dítě mělo náskok před konkurenty v družstvu, je dobré mu sem tam připlatit individuální trénink. V menším městě vyjde hodina na minimálně 250 korun, ve větším pak stojí do 1500 korun, k tomu je třeba připočíst platbu za pronájem ledu, v Praze až 4000 korun za hodinu.

„Jeden rok jsem si psal, na kolik vyjdou náklady na přípravu syna, bylo to dost deprimující čtení. Pak jsem to počítal ještě jednou, v době, kdy jsme se synem vyjednávali smlouvu v Liberci, stěhovali se a byli na stáži v Kanadě. Rok mě vyšel na 780 tisíc korun, část už ale zaplatili sponzoři,“ odhadl náklady Zacha. Ten tvrdí, že platí pravidlo, čím je dítě starší, tím víc rostou i náklady na jeho výchovu. „Vždy jsem v investicích do syna volil top cestu, nejkvalitnější věci. Pokud se snažíte ušetřit, není to nejefektivnější řešení,“ vzpomíná Zacha. Jen na okraj upozorňuje, že pár kvalitních bruslí pro 15letého hokejistu vyjde na 16 tisíc korun. Pokud hrajete na vrcholové úrovni, spotřebujete i čtyři páry za sezonu.

Není třeba ale propadat zcela panice. Pokud se zhruba u 12- až 13letého hokejisty projeví talent, o náklady na jeho další výchovu se zčásti podělí sponzoři a hráčští agenti. „Perspektivní hráče si tipujeme někdy kolem třináctého čtrnáctého roku. Začíná spolupráce s hráčem, jeho rodiči. Snažíme se pomáhat, vše je ale individuální, rozsah pomoci záleží na situaci, ve které se hráč a jeho rodina nachází,“ tvrdí hráčský agent Aleš Volek.

30 000 Kč ročně stojí nová hokejová výzbroj (pokud se rozhodnete nakoupit nejkvalitnější výzbroj, položka vzroste o desítky tisíc korun) 10 000 až 25 000 Kč činí příspěvek v hokejovém klubu 250 až 1500 Kč stojí tréninková hodina navíc až na 3500 Kč (bez DPH) vyjde v Praze hodina pronájmu ledové plochy 8000 Kč a výše stojí týdenní hokejový kemp v Česku 250 000 Kč a výše stojí semestr na střední škole s hokejovou výukou v Kanadě 2 580 000 USD je loňský průměrný výdělek v NHL

Návratnost Odhady, kolik hokejistů se svým sportem v budoucnu uživí, jsou různé. Celosvětově se to podaří jednomu z 250 hokejistů. V Česku se z každé věkové kategorie (myšleno v každém klubu) prosadí do nejvyšší soutěže v průměru tři hráči. Tohle je ale obživa tak po dobu kariéry. Dle odhadů se průměrný plat v české extralize pohybuje kolem sta tisíc korun. Velká část hokejistů pak skončí po několika letech tuzemskou kariéru dost neslavně. Zcela jiná je situace hokejistů, kteří se prosadí do NHL, případně bohaté KHL. Tady je logicky ještě větší úmrtnost než u extraligy. V reprezentačním výběru od 16 do 20 let se pohybuje stabilně 20 až 30 jmen. Dle Volka se prosadí do výše uvedených soutěží tři až pět z nich. „Občas i někdo, kdo se v tomto reprezentačním výběru neukázal, takové procento je ale velmi malé,“ dodal Volek. Pokud se však v nejlepší hokejové soutěži vaše dítě prosadí, má vyhráno, jen loni dosáhl v NHL roční průměrný plat 2,58 milionu dolarů. Stačí hrát zhruba pět sezon a jste zajištěni do konce života.

O autorovi| Vadim Fojtík, fojtik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít