S hokejkou pro peníze

16. března 2015, 00:00 - Vadim Fojtík
16. března 2015, 00:00

Hráčská úmrtnost je vysoká, do americké NHL či ruské KHL se prosadí jen pět jmen z juniorského reprezentačního ročníku

Před pár dny svému čtrnáctiletému synovi sbalil hokejovou tašku s tím, že další jeho účinkování v tomhle sportu na vrcholové úrovni je jen ztráta času a peněz, a teď kluk chodí na fotbal a hlavně do školy a všichni jsou spokojení. Tak popisuje krátkou vrcholovou kariéru potomka jeden bývalý špičkový hokejista. Ne každé dítě ale má soudné rodiče a případů, kdy netalentovaný jedinec skončí předčasně s vrcholovým hokejem bez vzdělání a další perspektivy, jsou desítky. „Vždycky mi zatrne, když vidím na tréninku valící se kouli v šusťákové soupravě, jak řve na svého potomka. Hned si říkám: další otec, který si své sportovní neúspěchy léčí na svých dětech,“ posteskl si jeden z pražských mládežnických trenérů.

Navzdory tomu je hokej v tuzemsku jedním z mála sportů, kde je relativně velká šance, že se jím potomek alespoň pár let uživí.

Ideální věk, kdy začít s hokejem, je šestý až osmý rok dítěte, to už má ale za sebou přípravku, kterou navštěvuje od tří čtyř let.

Existuje i názor, že pro další vývoj dítěte jsou klíčové první tři roky. „Rodič sleduje dítě celý den, to ukazuje své silné a slabé stránky. Ty silné pak rozvíjíte,“ tvrdí Pavel Zacha senior, jehož syn patří k největším českým hokejovým talentům.

„Vysvětluji rodičům, že se musejí výchově věnovat naplno. Rozvoj musí být komplexní, od pohybu, mentálního vývoje až po výživu a regeneraci,“ tvrdí Zacha.

I z toho je zřejmé, že výchova hokejisty je nákladná. Hokejová výzbroj vyjde ročně od zhruba deseti tisíc korun do 35 tisíc, to se ale bavíme o nižší střední třídě. Další částkou, kterou je nutné zahrnout do ročních nákladů, jsou klubové poplatky, jejichž výše závisí na místě bydliště, v menších městech je to od deseti tisíc korun ročně, nejvíce to dělá v Praze, kolem 25 tisíc ročně. Pokud chcete, aby vaše dítě mělo náskok před konkurenty v družstvu, je dobré mu sem tam připlatit individuální trénink. V menším městě vyjde hodina na minimálně 250 korun, ve větším pak stojí do 1500 korun, k tomu je třeba připočíst platbu za pronájem ledu, v Praze až 4000 korun za hodinu.

„Jeden rok jsem si psal, na kolik vyjdou náklady na přípravu syna, bylo to dost deprimující čtení. Pak jsem to počítal ještě jednou, v době, kdy jsme se synem vyjednávali smlouvu v Liberci, stěhovali se a byli na stáži v Kanadě. Rok mě vyšel na 780 tisíc korun, část už ale zaplatili sponzoři,“ odhadl náklady Zacha. Ten tvrdí, že platí pravidlo, čím je dítě starší, tím víc rostou i náklady na jeho výchovu. „Vždy jsem v investicích do syna volil top cestu, nejkvalitnější věci. Pokud se snažíte ušetřit, není to nejefektivnější řešení,“ vzpomíná Zacha. Jen na okraj upozorňuje, že pár kvalitních bruslí pro 15letého hokejistu vyjde na 16 tisíc korun. Pokud hrajete na vrcholové úrovni, spotřebujete i čtyři páry za sezonu.

Není třeba ale propadat zcela panice. Pokud se zhruba u 12- až 13letého hokejisty projeví talent, o náklady na jeho další výchovu se zčásti podělí sponzoři a hráčští agenti. „Perspektivní hráče si tipujeme někdy kolem třináctého čtrnáctého roku. Začíná spolupráce s hráčem, jeho rodiči. Snažíme se pomáhat, vše je ale individuální, rozsah pomoci záleží na situaci, ve které se hráč a jeho rodina nachází,“ tvrdí hráčský agent Aleš Volek.

30 000 Kč ročně stojí nová hokejová výzbroj (pokud se rozhodnete nakoupit nejkvalitnější výzbroj, položka vzroste o desítky tisíc korun) 10 000 až 25 000 Kč činí příspěvek v hokejovém klubu 250 až 1500 Kč stojí tréninková hodina navíc až na 3500 Kč (bez DPH) vyjde v Praze hodina pronájmu ledové plochy 8000 Kč a výše stojí týdenní hokejový kemp v Česku 250 000 Kč a výše stojí semestr na střední škole s hokejovou výukou v Kanadě 2 580 000 USD je loňský průměrný výdělek v NHL

Návratnost Odhady, kolik hokejistů se svým sportem v budoucnu uživí, jsou různé. Celosvětově se to podaří jednomu z 250 hokejistů. V Česku se z každé věkové kategorie (myšleno v každém klubu) prosadí do nejvyšší soutěže v průměru tři hráči. Tohle je ale obživa tak po dobu kariéry. Dle odhadů se průměrný plat v české extralize pohybuje kolem sta tisíc korun. Velká část hokejistů pak skončí po několika letech tuzemskou kariéru dost neslavně. Zcela jiná je situace hokejistů, kteří se prosadí do NHL, případně bohaté KHL. Tady je logicky ještě větší úmrtnost než u extraligy. V reprezentačním výběru od 16 do 20 let se pohybuje stabilně 20 až 30 jmen. Dle Volka se prosadí do výše uvedených soutěží tři až pět z nich. „Občas i někdo, kdo se v tomto reprezentačním výběru neukázal, takové procento je ale velmi malé,“ dodal Volek. Pokud se však v nejlepší hokejové soutěži vaše dítě prosadí, má vyhráno, jen loni dosáhl v NHL roční průměrný plat 2,58 milionu dolarů. Stačí hrát zhruba pět sezon a jste zajištěni do konce života.

O autorovi| Vadim Fojtík, fojtik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Malý iPhone SE nebyl nikdy takhle levný. Operátoři šli s cenou výrazně níž než Apple
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Shigeru Kumekawa: nová Bravia A1 je nabitá tou nejlepší technologií, říká prezident Sony Europe (rozhovor)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít