Ryzlink, který se vymyká

02. ledna 2013, 00:00 - Milan Ballík
02. ledna 2013, 00:00

Réva, která dává to nejlepší pod dohledem třiapadesáti slunných dní

Kdy se začala psát vinařská historie Mutěnic, už dnes nikdo nezjistí. Jisté je, že už v roce 1613 obsahovala tamní obecní pečeť obrázek vinného keře s hrozny. Od roku 1725 se do horenské knihy zapisovaly všechny vlastnické změny vinohradů. Letos Mutěničtí slaví sto let od založení Státního a zemského vzorného sklepa.

Právě před stoletím začala nejslavnější doba vinařského dění v obci. Mutěnice byly považovány za moravské vinařské centrum, o nějakých pětadvacet let později tam přibyla Výzkumná stanice vinohradnická a vinařská, základna pro šlechtění odrůd.

Směr gastronomie Dnešní vinařské Mutěnice, to je něco okolo tří set padesáti hektarů vinic ležících v oblasti s vysokou průměrnou teplotou, dobrými srážkami a velkým počtem slunných dnů. Těch tu je v roce asi třiapadesát. Není proto divu, že na viničních tratích Dubňanská hora, Hranič, Mutěnská hora, Úlehle či Vyšicko pěstuje hrozny více než tisícovka vinohradníků. Opravdovým fenoménem obce jsou však Búdy. Neuvěřitelná lokalita s řadou sklepů, kterých najdete na malém území na pět set, a šesti stovkami vinařských rodin.

Ne všichni vinaři svá vína plní do lahví a obchodují s nimi. Rodina Vrbových však ano. Svůj sklípek mají od nepaměti, i když se jménem Vrba je spojený asi až od dob dědečka dnešních majitelů Františka Vrby. Důraz na kvalitu hroznů – přestože jich valnou většinu nakupují, jejich jakost průběžně ověřují

– a na zpracování, které vínům zachová odrůdovou věrnost, čistotu projevu a příjemnou pitelnou svěžest, je samozřejmostí.

Vědomi si této vlastnosti svých vín, zaměřili se Marian, Milan senior a Milan junior Vrbovi na segment gastronomie. Odvážný – až by se dalo říci riskantní – tah jim vychází. Po krátkých třech letech existence sklepa coby producenta lahvových vín, kterých ročně vznikne kolem šestnácti tisíc lahví, už obsadili bezmála desítku restaurací střední a vyšší střední třídy. A roste i počet klientů z řad privátních milovníků vín ze Slovácka.

S medovými podtóny Světlounká barva zlatého odstínu se zelenkavými valéry a dokonalá čirost, to jsou průvodní znaky Ryzlinku rýnského z roku 2011, výběr z hroznů polosladké. Kytka exploduje vůněmi vyzrálého hroznu, lučních květin a lehounkého medového podtónu. To vše doprovází sládnoucí part cukru, který se jako dominantní projeví i v chuti. Přestože jej vzápětí doženou kyseliny, elegantně sladké vyznění vede chuťovou bázi až na práh odeznění.

Teprve tam ho důrazněji obklopí další prvky a víno ne až tolik mocného těla odchází ve vybalancovaných akordech.

Přestože je poplatný módě vín vysokých jakostí s obsažnými partiemi přírodního cukru, má tento rýnský ryzlink poměrně svěží dozvuk. Přispívá k tomu i nižší obsah alkoholu, který neovlivňuje strukturu chuti a nebrání příjemnému, byť přece jen poněkud naslazenému dojmu a dobrému prožitku z napití. Ryzlink od Vrbů tak potěší nejen příznivce vín sladšího projevu, ale i ty, kdo holdují této ušlechtilé odrůdě. Svým vyzněním jako by se vymykal jak cukrem přetíženým ryzlinkům této kategorie, tak často tvrdým a v mládí ostrým rýňákům suchým či polosuchým. Možná se ho nedá vypít kvantum, ale jako partner dobře volených jídel najde v gastronomii uplatnění.

Ryzlink rýnský 2011, výběr z hroznů polosladké, viniční trať Úlehle – Vinařství Vrba Mutěnice Použité odrůdy 100 % Ryzlink rýnský Školení odstopkování a narušení bobulí; poté vylisování, odkalení a v nerezových tancích zhruba šestiměsíční ležení; po této době stočení; v tu chvíli může být víno bez dalšího zrání na lahvi expedováno Alkohol 10 % Vývojový potenciál určeno k okamžité spotřebě, prakticky do příští sklizně Producent a distributor www.vinarstvivrba.cz

O autorovi| Milan Ballík, spolupracovník redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít