Rýnský ryzlink ze všech odrůd nejintenzivněji přijímá charakteristické prvky terroiru, v němž se zrodil

02. září 2013, 00:00 - Milan Ballík
02. září 2013, 00:00

Před bezmála šesti stovkami let se zrodila réva, která je nahodilým křížencem odrůd Heinisch a Tramín. Objevení síly a kouzla rýnského ryzlinku však bylo víceméně náhodné. V sedmdesátých letech osmnáctého století přišlo biskupovo povolení ke sklizni na zámek Johannisberg později než v jiná léta. Většina hroznů už tehdy byla napadena plísní. Mniši je přesto sklidili a zpracovali zvlášť. A k jejich údivu ryzlink z oněch „špatných“ hroznů infikovaných ušlechtilou botrytidou chutnal daleko lépe.

Díky Rýnu První zmínka o rýnském ryzlinku pochází z roku 1435 z Rüsselsheimu. Z údolí Rýna se posléze odrůda šířila dál po celém Německu a vína z jejích hroznů patří v současnosti jednoznačně mezi mimořádná. Vynikají intenzivními vůněmi, bohatostí a elegancí chuti, především však opulentní plností těla. Zároveň ale existují ryzlinky lehké, svěží, vzletné a velice dobře pitelné.

Ve své pravlasti Německu se rýnský ryzlink nachází na více než dvaceti procentech plochy osázené révou a narazíte na něj prakticky ve všech oblastech. Protože ryzlink ze všech odrůd nejintenzivněji přijímá charakteristické prvky terroiru, v němž se zrodil, dává vína až nečekaně rozdílná. Břidlicové podloží v údolí řeky Mosely, jíly a spraše v Rheingau nebo vrstvy permu podél Dunaje ve Wachau, každá půda vtiskává odrůdě své jedinečné vlastnosti.

Právě díky tomu můžete okusit ovocité ryzlinky s důraznou kyselinkou, medově hladivé, ale také ty s důrazným zazněním minerálních valérů. Nabídka se předestírá od základních po excelentní ledové v typicky úzkých láhvích, rýnských pistolích. Stačí vzpomenout Dr. Loosen Riesling Kabinett MoselSaar-Ruwer Wehlener Sonnenuhr 2001, Johannishof Riesling Kabinett Rheingau Johannisberg 2004 anebo Schloss Vollrads Riesling Spätlese Rheingau 2010 – všechny tyto ryzlinky se dostaly v uplynulých deseti letech mezi stovku nejlepších vín světa podle odborného časopisu Wine Spectator.

Z Evropy jen opatrně Ve Francii není ryzlink až tolik rozšířený.

Doma je především v Alsasku, o němž se ale hovoří stále jako o historicky dílem německé oblasti. Vedle suchých ryzlinků tam můžete natrefit i na vína polosladká až sladká. Některé alsaské lokality propůjčují vínům charakteristický odér petroleje, v posledních letech se ale díky vyšším teplotám a lepšímu vyzrávání hroznů objevuje tentýž tón i v hroznech z jiných vinic.

Silně zastoupen je ryzlink v Rakousku, a to především ve Wachau, Kremstalu a Kamptalu. Bründlmayer, Knoll, Prager nebo F. X. Pichler jsou vinaři, jejichž ryzlinky mají tu nejlepší reputaci. Mezi nejlepší světová vína se například řadí etiketa Salomon-Undhof Riesling Qualitätswein Trocken Kremstal Undhof Kögl 2009.

Pro široké možnosti variant a také díky tomu, že ryzlink ve vyšších jakostních kategoriích nabízí optimální možnosti vyzrávání, se této odrůdě dostává stále více pozornosti.

Ryzlink rýnský se tak propracoval i na půdu Nového vinařského světa. V Kanadě se této odrůdě víceméně daří v provincii Ontario, třebaže tam prohrává s populárním chardonnay. Spojené státy disponovaly vinicemi ryzlinku o výměře až 60 tisíc hektarů, avšak i tam hledí na „záda“ neporazitelné šardonce. V kalifornské Sonomě kousek od San Franciska tuto německou odrůdu objevíte v nabídce Gundlach-Bundschu Winery, z nedalekého veleslavného Napa Valley pochází například ryzlink s etiketou Chateau Montelena.

V Austrálii kdysi nahrazovali nedostatek ryzlinkových hroznů i jejich prostřední kvalitu odrůdou Semillon, ale třeba takový Jacob’s Creek Riesling South Australia Reserve 2008 svědčí o tom, že své místo si odrůda uhájila. V posledních letech se ryzlink ujímá na Novém Zélandu, kde jej hojně využívají k produkci vín nejvyšších přívlastkových kategorií, bobulových výběrů a sladkých vín slámových. Tam, kde to dovolují klimatické podmínky, připravují vinaři také ledová.

V Jižní Americe pak tato odrůda spíše paběrkuje. Chilským zástupcem ryzlinků je sladší, ale příjemný citrusovokvětinový exemplář z Cono Sur, Argentina se zhruba stovkou hektarů ryzlinku není jeho významným producentem, ale svou etiketu má díky vinařství Luigi Bosca.

V České republice ryzlink ve výsadbách zaujímá okolo sedmi procent, významněji se pěstuje v Čechách. Mimořádné ryzlinky severního projevu najdete v Mělnickém vinařství Kraus, překvapivé jsou starší ročníky ze sklepa Reisten. Pro milovníky sladších variant se nabízí polosuchý ryzlink z Tasovic ve variantě VOC (víno originální certifikace). Více či méně hlav ho má patrně každý pěstitel, kvalita vín ovšem zatím hodně kolísá.

O autorovi| Milan Ballík • spolupracovník redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít