Rychlé šípy nelžou

21. března 2016, 00:00 - Pavel Páral
21. března 2016, 00:00

Pro Andreje Babiše je nebezpečnější než samotné vyšetřování kauzy Čapí hnízdo to, že se s jeho praktikami seznámí voliči

Je to poprvé za celou jeho politickou kariéru, co se Andrej Babiš dostal pod opravdový tlak, kdy trapně zapírá a pronáší před kamerami a do mikrofonů komické lži. O tom, že čerpání dotace na farmu Čapí hnízdo byl dotační podvod, asi pochybuje málokdo. Prokázat to a doložit v trestním řízení ale nebude jednoduché, a to nejen proto, že transakci připravovali kvalitní Babišovi právníci a je kryta anonymní offshorovou strukturou, za jejíhož beneficienta se nyní už může prohlásit kdokoli, dcera, bratr, partnerka či osobní šofér.

Složité dokazování

Vyšetřovatelé by museli doložit, že Andrej Babiš jako statutární orgán Agrofertu a společnosti Imoba záměrně a s úmyslem podvodně získat dotaci z Evropské unie vyvedl akciovku ZZN Pelhřimov (později přejmenovanou na Farmu Čapí hnízdo) na utajenou a s ním ekonomicky spojenou osobu. A po vypršení lhůty dané pravidly dotačního programu si ji vzal zpět. Musejí hledat, že o činnosti firmy rozhodoval i v době, kdy neměla být jeho. Budou se muset zabývat tím, za kolik ten neznámý investor ZZN koupil a jaký je původ zaplacených peněz. A kolik dostal při zpětném prodeji a co s penězi učinil. Kolik vlastně onen tajemný ve skutečnosti do Čapího hnízda investoval vlastních peněz, protože v účetnictví firmy jsou jen úvěry zaručené Agrofertem a ona prokletá dotace.

Přitom musejí počítat s tím, že Andrej je tak velký a moudrý, že opravdu jen výjimečně cokoli sám podepisuje, má na to dobře placené lidi. To vše není jednoduché, ale není to nemožné, jen pro to musí být politická vůle a osobní odvaha vyšetřovatelů, silnější než páky, jimiž disponuje člověk ovládající majetek ve výši přes šedesát miliard korun.

Kauza Čapí hnízdo ale nežije jen posledních pár týdnů. Co se odehrálo, se v politických a obchodních kruzích ví už léta. A Babišovým problémem může být, že situaci možná trochu podcenil. Ono totiž používat pro daňové či dotační účely tzv. espévéčka neboli special purpose vehicle je v obchodní praxi zcela běžné. Stejně jako skrývat se za anonymního vlastníka. Babiš s tím má bohaté zkušenosti. Například z doby, kdy kupoval od pekárenské společnosti United Bakeries její slovenské pekárny a tamní antimonopolní úřad to nedovolil. Pekárnu Žilina tak nyní vlastní firma ovládaná košickými advokáty pracujícími prokazatelně v mnoha jiných případech pro Agrofert.

Dotace na Duslo

Dodržování dotačních pravidel našeho miliardáře také moc netrápí, což dokumentuje rok a půl stará slovenská kauza dotace formou daňové úlevy ve výši 58 milionů eur pro firmu Duslo Šaľa, kterou vlastní Agrofert. Tu přiklepl tehdejší ministr průmyslu Pavlis, s nímž Babiš vlastní na Slovensku firmu Port Service Bratislava nakládající na dunajské šífy hnojiva z Dusla. Dotace je určena především na investice vytvářející nová pracovní místa, zatímco v Dusle žádná nová místa nevzniknou, ale spíše ubudou.

Možná ale skutečnost, že se jeho voliči seznámí s jeho obchodními praktikami, je pro Andreje Babiše nebezpečnější než samotné vyšetřování, na nějž určitě najde nějaké páky. Oni by i ti naivní voliči, kteří mu uvěřili, když se převlékl za Mirka Dušína a vyrazil do politiky, viděli, že má to krásné žluté tričko docela ošklivě ušmudlané. A ještě ke všemu si vzpomenou, že Rychlé šípy nelžou. l

O autorovi| Pavel Páral • paralp@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít