Růžové perličky a skleněné květy

07. ledna 2013, 00:00 - Milan Ballík
07. ledna 2013, 00:00

Raritou sklepa Perrier-Jouët je jeho archiv, v němž je nejstarší archivované šampaňské na světě

I když šampaňský dům Perrier-Jouët v Epernay nepatří k největším a jeho jméno se neobjevuje na stránkách prestižních časopisů denně, bezesporu patří k nejvybranějším značkám šampaňských vín. Jeho roční produkce čítá okolo tří milionů lahví. To není sice na první pohled málo, ale představuje to zhruba desetinu množství, které pošle na trh šampaňský moloch Moët & Chandon.

Milovníci šumivých vín ho vyhledávají hlavně pro unikátní chuť vína, svou roli ale sehrává i poetický design, jímž se lahve vybraných vín sklepa Perrier-Jouët pyšní už více než sto let.

S malovanou lahví Za svůj zrod vděčí značka Adélaide Jouëtové a Pierru Nicolasi Perrierovi. Oni to byli, kdo v Epernay na Avenue de Champagne vybudovali svůj šampaňský dům. Poměrně brzy proniklo povědomí o etiketě mezi konzumentskou obec a značka si vydobyla takovou popularitu, že se víno stalo součástí královských tabulí britské panovnické rodiny. Jeden rok bylo dokonce vyhlášeno nejlepším šampaňským vínem britské koruny.

Na svých produktech Pierre a Adélaide neustále pracovali a hledali cesty k nové kvalitě. Velice brzy, už v roce 1825, přišli jako jedni z prvních s ročníkovým šampaňským. Nějakých třicet let poté uvedli do světa jinou novinku, champagne brut, to jest s minimem přidaného cukru. Někdy v té době zavedli i značení korků – byl na nich uveden rok sklizně a jméno sklepa. Charles jako pokračovatel rodinné tradice dosáhl toho, že už ve druhé polovině devatenáctého století sklep produkoval milion lahví ročně.

Jinou novinku, která se stala symbolem značky a je jejím hlavním znakem dodnes, zavedl třetí vinař v pořadí ve vedení sklepa, Henri Hellice. Přišel na nápad ozdobit lahve ručně malovaným květinovým motivem v secesním stylu. Po čase sice dekor zmizel, ale znovu se objevil v šedesátých letech dvacátého století a od té doby se malovaných lahví dodnes používá pro prestižní víno domu – Perrier-Jouët Cuvée Belle Époque.

Popularitu sklepa ovšem tvoří především kvalita vína samého. Pro tu mají šampaňská od Perrier-Jouët ty nejlepší předpoklady.

Pětašedesát hektarů vinic drtivou většinou v těch nejvyhlášenějších polohách Grand Cru, a tedy nejlepší možnou surovinu v podobě ideálně vyzrálých hroznů. A kilometry sklepů vyhloubených ve vápencovém podloží vinic, kde se vínu dostává optimálních podmínek pro ležení. Naprostou raritou sklepa je jeho archiv, v němž je možné najít i ročník 1825, nejstarší archivované šampaňské vůbec.

Spíše dívčího těla Příjemný odstín lososové barvy a drobné, nedramatické perlení jsou průvodní znaky elegantního vína Champagne Brut Perrier-Jouët Blason Rosé. Ve vůni přicházejí ke slovu červené bobule, lehký závan pomeranče a odkudsi zdáli i stopa jahod. Ovocné projevy dominují i chuti, kde se navíc prosazuje lehký nádech karamelu. Jemné až něžné perlení s sebou nese vzhůru patrný dotek jahod spolu s oživující kyselinou.

Víno je hladivé a po všech stránkách svěží, v těle spíše „dívčí“. Výsostná elegance z něj činí příjemného partnera prakticky ke všem příležitostem, zvláště pak komorním setkáním s nádechem romantiky. Zatímco tichá růžová vína procházejí změnami diktovanými módou, u tohoto šampaňského se cení stabilní, vypracovaný a veskrze oblažující projev. Dostává se v něm mimořádného doušku s dlouhotrvajícím velejemným perlením a optimistickým, živoucím ovocným zakončením. Navlas takové, jak je definoval sklepmistr domu Perrier-Jouët Hervé Deschamps – spontánní a velkorysé. l

Champagne Brut Perrier-Jouët Blason Rosé Použité odrůdy: Pinot noir, Pinot meunier, Chardonnay Školení: prvotní kvašení v nerezu cca šest týdnů; poté asambláž a ležení na kvasinkách po dobu tří až pěti let; po degoržáži a konečné úpravě bez dalšího ležení schopno prodeje Alkohol: 12 % Vývojový potenciál: dva až tři roky Distributor: www.janbecher.cz

O autorovi| Milan Ballík • spolupracovník redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít