Růžové perličky a skleněné květy

07. ledna 2013, 00:00 - Milan Ballík
07. ledna 2013, 00:00

Raritou sklepa Perrier-Jouët je jeho archiv, v němž je nejstarší archivované šampaňské na světě

I když šampaňský dům Perrier-Jouët v Epernay nepatří k největším a jeho jméno se neobjevuje na stránkách prestižních časopisů denně, bezesporu patří k nejvybranějším značkám šampaňských vín. Jeho roční produkce čítá okolo tří milionů lahví. To není sice na první pohled málo, ale představuje to zhruba desetinu množství, které pošle na trh šampaňský moloch Moët & Chandon.

Milovníci šumivých vín ho vyhledávají hlavně pro unikátní chuť vína, svou roli ale sehrává i poetický design, jímž se lahve vybraných vín sklepa Perrier-Jouët pyšní už více než sto let.

S malovanou lahví Za svůj zrod vděčí značka Adélaide Jouëtové a Pierru Nicolasi Perrierovi. Oni to byli, kdo v Epernay na Avenue de Champagne vybudovali svůj šampaňský dům. Poměrně brzy proniklo povědomí o etiketě mezi konzumentskou obec a značka si vydobyla takovou popularitu, že se víno stalo součástí královských tabulí britské panovnické rodiny. Jeden rok bylo dokonce vyhlášeno nejlepším šampaňským vínem britské koruny.

Na svých produktech Pierre a Adélaide neustále pracovali a hledali cesty k nové kvalitě. Velice brzy, už v roce 1825, přišli jako jedni z prvních s ročníkovým šampaňským. Nějakých třicet let poté uvedli do světa jinou novinku, champagne brut, to jest s minimem přidaného cukru. Někdy v té době zavedli i značení korků – byl na nich uveden rok sklizně a jméno sklepa. Charles jako pokračovatel rodinné tradice dosáhl toho, že už ve druhé polovině devatenáctého století sklep produkoval milion lahví ročně.

Jinou novinku, která se stala symbolem značky a je jejím hlavním znakem dodnes, zavedl třetí vinař v pořadí ve vedení sklepa, Henri Hellice. Přišel na nápad ozdobit lahve ručně malovaným květinovým motivem v secesním stylu. Po čase sice dekor zmizel, ale znovu se objevil v šedesátých letech dvacátého století a od té doby se malovaných lahví dodnes používá pro prestižní víno domu – Perrier-Jouët Cuvée Belle Époque.

Popularitu sklepa ovšem tvoří především kvalita vína samého. Pro tu mají šampaňská od Perrier-Jouët ty nejlepší předpoklady.

Pětašedesát hektarů vinic drtivou většinou v těch nejvyhlášenějších polohách Grand Cru, a tedy nejlepší možnou surovinu v podobě ideálně vyzrálých hroznů. A kilometry sklepů vyhloubených ve vápencovém podloží vinic, kde se vínu dostává optimálních podmínek pro ležení. Naprostou raritou sklepa je jeho archiv, v němž je možné najít i ročník 1825, nejstarší archivované šampaňské vůbec.

Spíše dívčího těla Příjemný odstín lososové barvy a drobné, nedramatické perlení jsou průvodní znaky elegantního vína Champagne Brut Perrier-Jouët Blason Rosé. Ve vůni přicházejí ke slovu červené bobule, lehký závan pomeranče a odkudsi zdáli i stopa jahod. Ovocné projevy dominují i chuti, kde se navíc prosazuje lehký nádech karamelu. Jemné až něžné perlení s sebou nese vzhůru patrný dotek jahod spolu s oživující kyselinou.

Víno je hladivé a po všech stránkách svěží, v těle spíše „dívčí“. Výsostná elegance z něj činí příjemného partnera prakticky ke všem příležitostem, zvláště pak komorním setkáním s nádechem romantiky. Zatímco tichá růžová vína procházejí změnami diktovanými módou, u tohoto šampaňského se cení stabilní, vypracovaný a veskrze oblažující projev. Dostává se v něm mimořádného doušku s dlouhotrvajícím velejemným perlením a optimistickým, živoucím ovocným zakončením. Navlas takové, jak je definoval sklepmistr domu Perrier-Jouët Hervé Deschamps – spontánní a velkorysé. l

Champagne Brut Perrier-Jouët Blason Rosé Použité odrůdy: Pinot noir, Pinot meunier, Chardonnay Školení: prvotní kvašení v nerezu cca šest týdnů; poté asambláž a ležení na kvasinkách po dobu tří až pěti let; po degoržáži a konečné úpravě bez dalšího ležení schopno prodeje Alkohol: 12 % Vývojový potenciál: dva až tři roky Distributor: www.janbecher.cz

O autorovi| Milan Ballík • spolupracovník redakce

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít