Růžové perličky a skleněné květy

07. ledna 2013, 00:00 - Milan Ballík
07. ledna 2013, 00:00

Raritou sklepa Perrier-Jouët je jeho archiv, v němž je nejstarší archivované šampaňské na světě

I když šampaňský dům Perrier-Jouët v Epernay nepatří k největším a jeho jméno se neobjevuje na stránkách prestižních časopisů denně, bezesporu patří k nejvybranějším značkám šampaňských vín. Jeho roční produkce čítá okolo tří milionů lahví. To není sice na první pohled málo, ale představuje to zhruba desetinu množství, které pošle na trh šampaňský moloch Moët & Chandon.

Milovníci šumivých vín ho vyhledávají hlavně pro unikátní chuť vína, svou roli ale sehrává i poetický design, jímž se lahve vybraných vín sklepa Perrier-Jouët pyšní už více než sto let.

S malovanou lahví Za svůj zrod vděčí značka Adélaide Jouëtové a Pierru Nicolasi Perrierovi. Oni to byli, kdo v Epernay na Avenue de Champagne vybudovali svůj šampaňský dům. Poměrně brzy proniklo povědomí o etiketě mezi konzumentskou obec a značka si vydobyla takovou popularitu, že se víno stalo součástí královských tabulí britské panovnické rodiny. Jeden rok bylo dokonce vyhlášeno nejlepším šampaňským vínem britské koruny.

Na svých produktech Pierre a Adélaide neustále pracovali a hledali cesty k nové kvalitě. Velice brzy, už v roce 1825, přišli jako jedni z prvních s ročníkovým šampaňským. Nějakých třicet let poté uvedli do světa jinou novinku, champagne brut, to jest s minimem přidaného cukru. Někdy v té době zavedli i značení korků – byl na nich uveden rok sklizně a jméno sklepa. Charles jako pokračovatel rodinné tradice dosáhl toho, že už ve druhé polovině devatenáctého století sklep produkoval milion lahví ročně.

Jinou novinku, která se stala symbolem značky a je jejím hlavním znakem dodnes, zavedl třetí vinař v pořadí ve vedení sklepa, Henri Hellice. Přišel na nápad ozdobit lahve ručně malovaným květinovým motivem v secesním stylu. Po čase sice dekor zmizel, ale znovu se objevil v šedesátých letech dvacátého století a od té doby se malovaných lahví dodnes používá pro prestižní víno domu – Perrier-Jouët Cuvée Belle Époque.

Popularitu sklepa ovšem tvoří především kvalita vína samého. Pro tu mají šampaňská od Perrier-Jouët ty nejlepší předpoklady.

Pětašedesát hektarů vinic drtivou většinou v těch nejvyhlášenějších polohách Grand Cru, a tedy nejlepší možnou surovinu v podobě ideálně vyzrálých hroznů. A kilometry sklepů vyhloubených ve vápencovém podloží vinic, kde se vínu dostává optimálních podmínek pro ležení. Naprostou raritou sklepa je jeho archiv, v němž je možné najít i ročník 1825, nejstarší archivované šampaňské vůbec.

Spíše dívčího těla Příjemný odstín lososové barvy a drobné, nedramatické perlení jsou průvodní znaky elegantního vína Champagne Brut Perrier-Jouët Blason Rosé. Ve vůni přicházejí ke slovu červené bobule, lehký závan pomeranče a odkudsi zdáli i stopa jahod. Ovocné projevy dominují i chuti, kde se navíc prosazuje lehký nádech karamelu. Jemné až něžné perlení s sebou nese vzhůru patrný dotek jahod spolu s oživující kyselinou.

Víno je hladivé a po všech stránkách svěží, v těle spíše „dívčí“. Výsostná elegance z něj činí příjemného partnera prakticky ke všem příležitostem, zvláště pak komorním setkáním s nádechem romantiky. Zatímco tichá růžová vína procházejí změnami diktovanými módou, u tohoto šampaňského se cení stabilní, vypracovaný a veskrze oblažující projev. Dostává se v něm mimořádného doušku s dlouhotrvajícím velejemným perlením a optimistickým, živoucím ovocným zakončením. Navlas takové, jak je definoval sklepmistr domu Perrier-Jouët Hervé Deschamps – spontánní a velkorysé. l

Champagne Brut Perrier-Jouët Blason Rosé Použité odrůdy: Pinot noir, Pinot meunier, Chardonnay Školení: prvotní kvašení v nerezu cca šest týdnů; poté asambláž a ležení na kvasinkách po dobu tří až pěti let; po degoržáži a konečné úpravě bez dalšího ležení schopno prodeje Alkohol: 12 % Vývojový potenciál: dva až tři roky Distributor: www.janbecher.cz

O autorovi| Milan Ballík • spolupracovník redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít