Růst s depresí

29. února 2016, 00:00 - Václav Herz
29. února 2016, 00:00

Zachování sedmi tisíc míst v OKD by byla dobrá zpráva Pokud hodnotíme jen statistická data, je vše skvělé. Ekonomika roste a Česku se daří, řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Prohlásil to na akci Euro Business Breakfast, kterou pořádal týdeník Euro v restauraci Mlýnec. Její stěžejní téma znělo Podpora českého průmyslu. Hlavním partnerem byla společnost Vítkovice Machinery Group. Setkání se zúčastnili mimo jiné významní manažeři českého průmyslu a majitelé strojírenských firem.

Existenční úzkost

Jenže jak na zmíněné akci prohlásil Mládek, přes všechna pozitivní čísla prožívá česká společnost existenční úzkost. Důvodů je více, ale k těm hlavním dle ministra patří chování současné politické opozice, míněno ODS a TOP 09. Ta nejenže šířila negativní očekávání ve společnosti před volbami do Poslanecké sněmovny, ale ve své praxi pokračuje i po nich. „Naší vládě se tohle negativní vnímání podařilo alespoň částečně přetavit v pozitivní očekávání,“ pochválil kabinet ministr. Současně s tím ale dodal, že lze jen stěží odhadnout, jak dlouho takové pozitivní očekávání ve společnosti vydrží, zvlášť když se blíží krajské volby.

Ne za všechno mohou naši politici. Dle Mládka negativní náladu ovlivňuje i to, že eurozóna prožívá čtyři krize najednou. Dlouhodobou řeckou, kterou se stále nepodařilo vyřešit, jen se ty největší problémy zatím zametly pod koberec. Obdobné je to u ukrajinské krize, která jako by zamrzla, ale nic se neřeší. Dalšími negativními vlivy jsou hrozící brexit a uprchlická krize. „Není problém pomoci lidem, kteří utíkají před válkou, ale není jim možné garantovat trvalý pobyt a to, že si mohou za sebou přivést dalších deset členů rodiny. Právě uprchlická krize navíc ukazuje, že není vůle k vytvoření Spojených států evropských,“ pokračoval Mládek.

Přitom opět zdůraznil, že přese všechno česká ekonomika roste. I díky urychlenému dočerpávání peněz z evropských fondů, stejně tak i dalším faktorům, jako je třeba podpora exportu. „Roste podíl exportu do zemí Evropské unie i přes snahu firem a českého státu zvýšit vývoz do jiných regionů.

Eurozóna navzdory problému především svého jižního křídla funguje a má zájem o naše zboží,“ je přesvědčen ministr průmyslu a obchodu. A zase ta Vitásková

Dle Mládka se loni podařilo vyřešit několik závažných problémů. Mimo jiné územní limity na těžbu hnědého uhlí, kdy se rozhodlo o jejich částečném prolomení. „Podle mě to bylo správné rozhodnutí,“ zhodnotil zpětně Mládek.

Jak se ale zdá, mnohem větší výzvy čekají na jeho ministerstvo letos. Třeba situace kolem Energetického regulačního úřadu, jehož šéfka Alena Vitásková, alespoň jak to zatím vypadá, se vrhla do boje proti všem. Navíc byla nepravomocně odsouzena k 8,5 roku vězení.

„Je to tak trochu nekonečná historie,“ konstatoval ministr. Letos bude pokračovat příprava českého průmyslu na revoluční změny, které jsou označovány jako Průmysl 4.0. Mládek je přesvědčen, že Česko sice nebude v této oblasti lídrem, ale musí včas naskočit do rozjetého vlaku. I proto teď jeho resort zvažuje, jak podpořit při přechodu do nové technologické doby české firmy, především ty malé a střední. Současně s tím ministr vyvrátil i obavy některých přítomných diskutérů, že kvůli totální modernizaci průmyslu přijdou o práci tisíce lidí: „Jestli přijde někdo o práci, tak v zemích, které nebyly na Průmysl 4.0 připraveny.“

Další velkou letošní výzvou je řešení problémů kolem NWR, respektive OKD. Firma má velké ekonomické problémy, těžební náklady jsou vyšší než prodejní ceny uhlí, v ohrožení je 13 tisíc jejích zaměstnanců.

A výhled do budoucna moc pozitivní není.

„Naše informace jasně hovoří o tom, že kdo těží uhlí hlubinně, není schopen konkurovat povrchové těžbě,“ vysvětlil Mládek. I proto by považoval zachování šesti až sedmi tisíc pracovních míst v OKD za dobrou zprávu. l

Právě uprchlická krize navíc ukazuje, že není vůle k vytvoření Spojených států evropských.

O autorovi| Václav Herz • herz@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se…
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Toyota oslavila 20. výročí hybridů. Vůbec poprvé zavítala do ČR také vodíková Mirai
Technologie
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolar§
Nadupaný Asus ZenFone AR byl stvořen pro virtuální realitu a nacpané peněženky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít