Růst s depresí

29. února 2016, 00:00 - Václav Herz
29. února 2016, 00:00

Zachování sedmi tisíc míst v OKD by byla dobrá zpráva Pokud hodnotíme jen statistická data, je vše skvělé. Ekonomika roste a Česku se daří, řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Prohlásil to na akci Euro Business Breakfast, kterou pořádal týdeník Euro v restauraci Mlýnec. Její stěžejní téma znělo Podpora českého průmyslu. Hlavním partnerem byla společnost Vítkovice Machinery Group. Setkání se zúčastnili mimo jiné významní manažeři českého průmyslu a majitelé strojírenských firem.

Existenční úzkost

Jenže jak na zmíněné akci prohlásil Mládek, přes všechna pozitivní čísla prožívá česká společnost existenční úzkost. Důvodů je více, ale k těm hlavním dle ministra patří chování současné politické opozice, míněno ODS a TOP 09. Ta nejenže šířila negativní očekávání ve společnosti před volbami do Poslanecké sněmovny, ale ve své praxi pokračuje i po nich. „Naší vládě se tohle negativní vnímání podařilo alespoň částečně přetavit v pozitivní očekávání,“ pochválil kabinet ministr. Současně s tím ale dodal, že lze jen stěží odhadnout, jak dlouho takové pozitivní očekávání ve společnosti vydrží, zvlášť když se blíží krajské volby.

Ne za všechno mohou naši politici. Dle Mládka negativní náladu ovlivňuje i to, že eurozóna prožívá čtyři krize najednou. Dlouhodobou řeckou, kterou se stále nepodařilo vyřešit, jen se ty největší problémy zatím zametly pod koberec. Obdobné je to u ukrajinské krize, která jako by zamrzla, ale nic se neřeší. Dalšími negativními vlivy jsou hrozící brexit a uprchlická krize. „Není problém pomoci lidem, kteří utíkají před válkou, ale není jim možné garantovat trvalý pobyt a to, že si mohou za sebou přivést dalších deset členů rodiny. Právě uprchlická krize navíc ukazuje, že není vůle k vytvoření Spojených států evropských,“ pokračoval Mládek.

Přitom opět zdůraznil, že přese všechno česká ekonomika roste. I díky urychlenému dočerpávání peněz z evropských fondů, stejně tak i dalším faktorům, jako je třeba podpora exportu. „Roste podíl exportu do zemí Evropské unie i přes snahu firem a českého státu zvýšit vývoz do jiných regionů.

Eurozóna navzdory problému především svého jižního křídla funguje a má zájem o naše zboží,“ je přesvědčen ministr průmyslu a obchodu. A zase ta Vitásková

Dle Mládka se loni podařilo vyřešit několik závažných problémů. Mimo jiné územní limity na těžbu hnědého uhlí, kdy se rozhodlo o jejich částečném prolomení. „Podle mě to bylo správné rozhodnutí,“ zhodnotil zpětně Mládek.

Jak se ale zdá, mnohem větší výzvy čekají na jeho ministerstvo letos. Třeba situace kolem Energetického regulačního úřadu, jehož šéfka Alena Vitásková, alespoň jak to zatím vypadá, se vrhla do boje proti všem. Navíc byla nepravomocně odsouzena k 8,5 roku vězení.

„Je to tak trochu nekonečná historie,“ konstatoval ministr. Letos bude pokračovat příprava českého průmyslu na revoluční změny, které jsou označovány jako Průmysl 4.0. Mládek je přesvědčen, že Česko sice nebude v této oblasti lídrem, ale musí včas naskočit do rozjetého vlaku. I proto teď jeho resort zvažuje, jak podpořit při přechodu do nové technologické doby české firmy, především ty malé a střední. Současně s tím ministr vyvrátil i obavy některých přítomných diskutérů, že kvůli totální modernizaci průmyslu přijdou o práci tisíce lidí: „Jestli přijde někdo o práci, tak v zemích, které nebyly na Průmysl 4.0 připraveny.“

Další velkou letošní výzvou je řešení problémů kolem NWR, respektive OKD. Firma má velké ekonomické problémy, těžební náklady jsou vyšší než prodejní ceny uhlí, v ohrožení je 13 tisíc jejích zaměstnanců.

A výhled do budoucna moc pozitivní není.

„Naše informace jasně hovoří o tom, že kdo těží uhlí hlubinně, není schopen konkurovat povrchové těžbě,“ vysvětlil Mládek. I proto by považoval zachování šesti až sedmi tisíc pracovních míst v OKD za dobrou zprávu. l

Právě uprchlická krize navíc ukazuje, že není vůle k vytvoření Spojených států evropských.

O autorovi| Václav Herz • herz@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít