Růst potrvá i příští rok

17. prosince 2012, 00:00 -
17. prosince 2012, 00:00

Akcie posílí navzdory šetření vlád a riziku šoků

Akcie na světových trzích by měly v roce 2013 růst. A to navzdory úsporám ve vládních výdajích a přetrvávajícímu riziku různých šoků. Tvrdí to analytici z nizozemské centrály ING Investment Management (ING IM). Ačkoli jde o optimistické předpovědi, zdůrazňují, že mnozí na trhu čekají vzestupy ještě silnější. A jejich prognóza je spíše umírněná.

Klíčová sdělení lze shrnout do několika bodů: • 1. Růstu trhů nahrávají především nízké ceny akcií. I díky nim se stávají lákavými také dividendové výnosy. Jejich výhodou je, že nepodléhají tržním rizikům.

• 2. Evropský bankovní sektor se zdá být stabilní. Obavy ze šoků jsou přitom největší překážkou pozitivního vývoje. Potvrdí-li se stabilita bank, podpoří to růst trhů.

• 3. Jestliže stoupne důvěra, porostou rovněž firemní výdaje. Nahrává tomu i prostředí nízkých úrokových sazeb.

• 4. Hospodářské „přistání“ Číny nebude zdaleka tak tvrdé, jak někteří předpovídají. Celkově se pak mladé trhy (emerging markets) jeví atraktivními.

• 5. Případná změna politiky po japonských volbách může podpořit akcie i v zemi vycházejícího slunce. Jejich ceny jsou totiž velice nízko. Vedle uvolnění měnové politiky by prospělo snížení korporátních daní, s časovým odstupem nahrazené vyšším zdaněním spotřeby.

Analytici nepodceňují ani možné problémy: „V příštím roce půjde o přetahovanou mezi pozitivními efekty uvolňování měnové politiky a utahováním ve státních rozpočtech. Svět stále vibruje v rozkolísaném módu, což zvyšuje citlivost trhů na jakékoli šoky. Na druhou stranu nečekané události zde budou vždy a investoři s nimi musejí počítat,“ říká hlavní stratég ING IM Valentijn van Nieuwenhuijzen.

HDP přidá celosvětově 3,3 procenta Podobná nervozita přetrvává i letos. Přesto trhy rostly a přinesly řadu pozitivních momentů. Cyklické sektory například vynášejí více než defenzivní. Jinými slovy: firmy závislé na ekonomickém cyklu začínají být zajímavější než ty, které krizím nepodléhají (např. zdravotnictví). To je pozitivní zpráva. Vzestup těchto částí ekonomiky totiž zpravidla předznamenává konec deprese.

V USA dochází k růstu cen nemovitostí a navzdory omezeným veřejným výdajům přicházejí pozitivní data z pracovního trhu.

Vedle USA jsou vidět známky oživení také v Číně. Pokud se ukáže zpomalení tamní ekonomiky méně výrazné, než jaké čekají mnozí ekonomové, zmizí jedna z největších obav na trzích.

Výhled ING IM pro rok 2013 předpovídá globální růst o 3,3 procenta. To by bylo zhruba o desetinu více, než se očekává letos. Tahounem vyspělé části světa budou Spojené státy s dvouprocentním vzestupem. Evropa bude stagnovat. Avšak jejím akciím se má dařit lépe, nabízejí totiž vyšší rizikové prémie.

Dividendy by v Evropě měly v nejbližších dvou letech podle akciového stratéga ING IM Patricka Moonena růst o 3,5 procenta, a v USA dokonce o šest procent. Například index londýnské burzy FTSE 100 by měl ze současných zhruba 5800 bodů vystoupat příští rok na 6600. Tedy přibližně o 13 procent.

Velmi dobře na tom budou mladé trhy, porostou o plných šest procent. Vzestup čínské ekonomiky dosáhne 7,8 procenta. Zpomalí až v roce 2014.

Příjmy neporostou, ale výdaje firem ano Ačkoli takové předpovědi se mohou zdát optimistické, ING IM naopak varuje, že ohledně růstu akciových indexů jsou na trhu výhledy mnohem optimističtější. Některé dokonce předvídají procentní růsty až o dvouciferné hodnoty.

„Předpokládáme, že bude pokračovat negativní vývoj a tlak na tržby firem. Naštěstí jsou jejich bilance z velké části zdravé. Toto dobré finanční zdraví v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami umožní navýšit výdaje. Dojde k investicím do obnovy, růstu fúzí a akvizic i zpětným výkupům akcií. Očekáváme obnovení důvěry ve firemní sektor i růsty dividendových výnosů,“ uvedl akciový stratég ING IM Patrick Moonen.

Ať již se vývoj ubere jakýmkoli směrem, jsou jisté dvě věci: 1) na trzích s rizikovějšími aktivy bude převládat nervozita; 2) na druhé straně výnosy s pevně úročených cenných nástrojů budou i nadále nízké. Kdo bude chtít porazit inflaci, bude muset hledat.

„Pro další vývoj zůstane samozřejmě důležité, jak se nadále budou stavět evropští politici k dluhové krizi,“ zdůrazňuje Miloš Filip, řídící ING IM v České republice. „Hlavní překážkou růstu je nedůvěra, nikoli špatné ekonomické výsledky. Ještě více než dříve je tak důležité, aby klient přemýšlel o alokaci svého portfolia a diverzifikoval majetek. Výhled na rok 2013 přináší důležitá rozhodnutí: na jednu stranu vsadit jen na růst, je ošemetné, na tu druhou, spoléhat se jen na vklad a bezpečí v bance není z hlediska boje s inflací zrovna racionální,“ uzavírá. l

www.ingfondy.cz

Dividendy by v Evropě měly v nejbližších dvou letech růst o 3,5 procenta

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít