Rusové jsou nejpočetnějšími zahraničními vlastníky českých firem

09. prosince 2013, 00:00 -
09. prosince 2013, 00:00

Podle letošních květnových údajů agentury Bisnode, má základní kapitál u 17 010 českých společností ruský původ. V peněžním ekvivalentu jde o 7 miliard 354 milionů korun. Podle souhrnného základního kapitálu v českých firmách zaujímají Rusové 21. příčku s 18,9 % ze všech společností se zahraničním základním kapitálem.

Podle počtu firem jsou Rusové na druhém místě, mezi zahraničními vlastníky obsadili první místo. Celkově na prvním místě jsou samozřejmě čeští občané, kterým patří 308 032 společnosti.

„Historické styky a výhodná zeměpisná poloha České republiky jsou pro ruské podnikatele klíčové při výběru místa pro podnikání, takže zájem ruských podnikatelů vzrůstá rok od roku,“ tvrdí analytička společnosti Bisnode Petra Štěpánová.

Obrovské procento (42 %) základního kapitálu českých firem «připlulo» z offshorových společností. Původ peněz z daňových rájů je neznámý.

Akvizice: MSA armatury Investor: Rimera Group

Profil investora: Vlastní ruská Rimera Group, ta sdružuje přední ruské stojírenské firmy z ropného průmyslu, přední výrobce spojovacích součástek ropovodů a plynovodů, armatury, geofyzikální společnosti a rovněž síť servisních center v klíčových regionech dobývajících ropu v Rusku. Patří pod značku Rimera. Rimera vznikla v rámci restrukturalizace Čeljabinského truboprokatnogo zavodu (ČTPZ) a do skupiny byla zařazena i česká MSA. Profil podnikání v ČR: MSA je výrobce a dodavatel průmyslových armatur pro výstavby plynovodů, ropovodů, jaderný průmysl aj.

Akvizice: Červa export import Investor: korporace Vostok – Servis

Profil investora: Červu vlastní ruská jednička na trhu s pracovními oděvy a ochrannými pomůckami Vostok-Servis. Mezi jeho odběrateli je 186 z 200 největších firem v Rusku, včetně Gazpromu, Lukoilu, Ruských drah aj. Profil podnikání v ČR: dodavatel ochranných pomůcek a pracovních oděvů Červa Export Import se s ruským akcionářem stal mezinárodní firmou a můstkem pro jeho evropskou expanzi. Firma Červa v ruských rukou postupně ovládla výrobní továrny v Maďarsku, Itálii a Belgii. Je zastoupená v Polsku, Slovensku a chystá se dobýt i trh západní Evropy.

Akvizice: Evraz Vítkovice Steel Investor: Evraz Group

Profil investora: Český Evraz je součástí ocelářského giganta, který ovládá Alexander Abramov. Pod Evraz Group spadají ocelárny a doly v Rusku, na Ukrajině, v Česku, Itálii, USA, Kanadě a jižní Africe. Profil podnikání v ČR: Pod evropskou divizi Evrazu patří kromě českých Vítkovic také italské hutě Palini e Bertoli.

Společný podnik: ALVEL Investoři: Palivová společnost TVEL a česká Alta Invest

Profil: Společný česko-ruský podnik ALVEL vznikl jako vyvrcholení dlouhodobé spolupráce české firmy Alta Invest a ruské palivové společnosti TVEL patřící do státní korporace jaderného průmyslu Rosatom. Cílem je lépe propojit zkušenosti a lokalizovat služby v oblasti palivového cyklu jaderných elektráren. Profil ruského investora: Ruská společnost TVEL vyrábí a dodává palivo pro celkem 76 energetických reaktorů v různých zemích světa, z toho jsou čtyři reaktory v elektrárně Dukovany a dva v Temelínu. Třetina vyrobené elektřiny v České republice pochází z jaderných elektráren, které využívají ruské jaderné palivo. Společnost TVEL, která je součástí ruské státní korporace Rosatom, patří mezi největší světové výrobce jaderného paliva se sedmnáctiprocentním podílem na světovém trhu.

Bankovní licence: evropsko-ruská banka Investor: První česko-ruská banka

Profil investora: Evropsko-ruská banka vznikla v Praze jako pobočka První-česko ruské banky (PČRB), která je jedinou ruskou bankou, jež obdržela licenci na bankovní činnost v EU. PČRB byla založena pro obsluhu zahraničního obchodu a investičních projektů Ruské federace v České republice a poskytování bankovních služeb společnostem, které se podílejí na česko-ruských obchodních vztazích, stejně jako ruským podnikům a organizacím, v nichž má český kapitál podíl.

Akvizice: síť čerpacích stanic ConocoPhillips Investor: Lukoil

Profil podnikání v ČR: Lukoil Česká republika spadá pod největší ruskou soukromou energetickou skupinu Lukoil. Většinovým majitelem je Vagit Aligperov. Pod pražskou pobočku spadá 60 čerpacích stanic v ČR a z Prahy se také řídí retailový byznys v 6 zemích Evropy a Beneluxu, kde v součtu disponuje sítí 460 čerpacích pump.

Akvizice: Vemex Investor: Gazprom

Profil investora: Gazprom je plynárenský gigant Ruska Profil podnikání v ČR: Vemex je jedním z největších dovozců plynu do České republiky. V prodeji plynu má téměř desetiprocentní podíl, svoje zastoupení má i na Slovensku. Před několika lety prostřednictvím Vemex energia vstoupila na trh dodávek pro domácnosti a malé klienty. Od roku 2011 je minoritním akcionářem Vemexu také česká skupina KKCG Karla Komárka.

Akvizice: Volksbank International Investor: ruská bankovní jednička Sberbank

Profil investora: Sberbank po převzetí Volksbank International získala síť poboček v devíti zemích střední a východní Evropy. Z české Volksbank se počátkem letošního roku stala Sberbank CZ. Celkem má banka v Čechách 22 poboček, které postupně procházejí rebrandingem ve prospěch názvu Sberbank CZ.

Profil: Rusko-Česko smíšená obchodní komora

Rusko-česká smíšená obchodní komora (RČSOK) má za sebou rok úspěšné činnosti. Vznikla z iniciativy skupiny ruských a českých podnikatelských subjektů. V současné době chystá pobočku v Moskvě. Komora vznikla s cílem hájit zájmy ruského kapitálu v České republice. Rovněž si vytkla za cíl podporovat vzájemný obchod mezi Ruskem a Českem a také investice v jedné či druhé zemi. Zakládajícími členy se staly společnosti Lukoil, Vemex, Červa Export import a další významné firmy. Předseda představenstva komory Vladimir Jermakov se domnívá, že vznik nové organizace byl nezbytný. „Vztahy mezi Českou republikou a Ruskem se dostávají na zcela novou úroveň. Důkazem toho jsou smlouvy, které v poslední době uzavírají české firmy v Rusku, například kontrakt brněnské společnosti UNIS na modernizaci rafinerie v Krasnodarském kraji v objemu jedné miliardy eur, kontrakty společnosti Alta na dodávky strojírenského zařízení do Ruska, výstavba průmyslových závodů v RF a další smlouvy.“

Akvizice: Aicraft Industries Investor: Uralskaja gorno-metalurgičeskaja kompanija

Profil Investora: 100procentním vlastníkem je Uralskaja gorno-metalurgičeskaja kompanija (UGMK), druhý největší producent mědi v Rusku. Profil podnikání v ČR: Aircraft Industries, bývalý LET Kunovice, je největším českým výrobcem malých dopravních letounů, jeho vlajkovou lodí je letoun L-410. Po vstupu ruského akcionáře v roce 2008 se podařilo obnovit výrobu letadel L-410, zakázky se plní hlavně pro ruský trh. Po modernizaci výroby firma chystá uvedení nového letounu L-410 NG na trh, se kterým by měla přijít v roce 2015.

Mezi další významné ruské akvizice v ČR rovněž patří:

ČKD Blansko Holding > Crystalex CZ – patří mezi největší výrobce českého křišťálového skla > Asiana > ČKD Kutná Hora, a. s. > PLP, a. s., v Ústí nad Labem, jeden z největších moderních závodů na výrobu bioetanolu > EuroAgentur Hotels & Travel, a. s. – má 43 hotelů rozmístěných po celém území České republiky

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít