Rusko-čínské přátelství bez hranic

04. září 2014, 14:00 - Miroslav Zámečník/Euro
04. září 2014, 14:00

Ruský prezident Vladimir Putin je hyperaktivní muž – čím více to má kvůli Ukrajině rozházené se Západem, tím těsněji se přimyká k Číně. Osobně oznámil, že státem ovládaná těžařská společnost Rosněfť prodá podíl v jednom z největších ruských ropných nalezišť čínské firmě CNPC: „Velmi pečlivě přistupujeme k výběru našich partnerů, ale pro čínské přátele žádná omezení neplatí.“

Jedno s druhým souvisí: čím víc se bude pro ruské těžařské koncerny komplikovat přístup k západním technologiím a financování, tím silnější bude sepětí ruského ropného sektoru s Čínou. Ostatně propojení není nové, trvá již desetiletí a celková finanční angažovanost jde do desítek miliard dolarů. A jelikož pro čínské přátele žádná omezení neplatí, bude tahle provázanost růst.

Rusové výměnou za finanční injekce uzavírají kontrakty na desítky let dopředu, a cenové doložky neznáme. Víme pouze, že v minulosti Rosněft splácel půjčky od Číny ropou, v některých případech za výrazně nižší ceny než tržní. Takže ty peníze byly za vysoký dvouciferný úrok.

Zavázat si dodávky strategické suroviny na desítky let dopředu je stará praxe, ostatně pamětníci si vzpomenou na téměř stejný postup Československa za starého režimu. Podstatné na tom je, že dodavatel suroviny v době, kdy se kontrakt splácí dodávkou suroviny, dosáhne na nižší cash flow, a tedy v budoucnu přichází o část flexibility. To platí obecně, ale nevýhodné to je zejména tehdy, když jste k podobným kontraktům tlačeni okolnostmi.

Čínská hra nejen s Ruskem

Čína tuhle hru umí a zkouší jí nejen s Ruskem, ale i s dalšími surovinově bohatými státy od Latinské Ameriky až po subsaharskou Afriku. Celkový objem čínských obchodů typu ropa za infrastrukturu nebo dlouhodobé financování zajištěné dodávkami surovin dosáhl ke konci roku 2012 nejméně 108 miliard dolarů.

Venezuela si od Číny půjčila v posledních letech 40 miliard dolarů a má je splácet ropou. Jenže státní společnost PDVSA má chronické potíže s tím, jak naplnit věčně hladovou státní pokladnu (celkový odvod financí za rok 2012 dosáhl 47,5 miliardy dolarů), dostát svým závazkům vůči partnerům a ještě k tomu rozvíjet ložiska. Měla dodávat Číně asi 600 tisíc barelů denně, ale zdaleka se tomu ani neblíží.

Druhým největším dodavatelem ropy do Číny (po Saúdské Arábii) je Angola. V prvním čtvrtletí tohoto roku vyvezla 10,7 milionu tun, celkový obchod loni dosáhl 36 miliard dolarů. V zemi je čtvrt milionu Číňanů pracujících na nejrůznějších stavbách, od letiště a železnice až po sídliště a nemocnice.

Miliardy do Súdánu

Čína tlačená snahou o zajištění dlouhodobých kontraktů byla ochotna vstupovat i do projektů v opravdu rizikových zemích, kam se jiní investoři hned tak neodváží. V Súdánu před rozpadem zapustila údajně 20 miliard dolarů, po vzniku Jižního Súdánu mu slíbila dalších osm miliard.

Že tam těžitelná ropa je, je jedna věc, dostat jí do Číny je však něco úplně jiného. Když se Jižní Súdán na začátku roku 2012 rozkmotřil s Chartúmem, přepravu ropy severními ropovody prostě zastavil a žádné jiné zatím nemá. Trvalo to víc než rok, pak přišla občanská válka na Jihu, ropy se těží tak polovina ve srovnání s 350 tisíci barelů denně při vyhlášení nezávislosti. Tehdy Čína odebírala zhruba polovinu.

Obdobně se dostala do velmi nezáviděníhodné situace a utrpěla velké ztráty v Libyi (údajně až 20 miliard dolarů). Měřeno těmito riziky, jsou obchody s Ruskem, jež se na čínském dovozu ropy zatím podílí jen z devíti procent (Angola 14 procent, Saúdská Arábie 19 procent; údaje za rok 2013), atraktivní i pro Číňany.

A Putinovi nabízejí alternativu, jak se vyhnout důsledků embarga, zejména pokud jde o potřebu refinancování. Jen je třeba dávat pozor na to, že když „pro přátele neplatí žádná omezení“, může jednou někdo zjistit, že bohatství pod zemí už ve skutečnosti patří na jednu generaci dopředu někomu jinému.


Další autorovy komentáře:

Konference na Hradčanech aneb Co by tomu řekl Plinius

Některé nápady jsou horší než blbé: kastrují

Doktoři táhnou aneb Produkce lékařů na export

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít