Ruské regiony lákají české exportéry

09. prosince 2013, 00:00 -
09. prosince 2013, 00:00

1 Leningradská oblast (????????????? ???????) je oblast na severozápadě evropské části Ruska. Hlavním městem je Petrohrad, který však není součástí oblasti. Oblast je součástí Severozápadního federálního okruhu. Říční síť je hustá a téměř všechny řeky patří k úmoří Baltského moře. Řeky oplývají významnými hydroenergetickými zdroji a využívají se také pro lodní dopravu a splavování dřeva. Hospodářství je těsně spojeno s Petrohradem. Kromě zemědělství, které plně zabezpečuje obyvatele měst základními potravinami, je tu rozvinuto zpracování ropy, energetika, a výroba stavebních materiálů. Region má značné přírodní ? surovinové zdroje a patří k nejperspektivnějším z hlediska investic.

4 Novosibirská oblast (????????????? ???????) leží ve středním Rusku u hranic s Kazachstánem. Jejím hlavním městem je Novosibirsk. Hlavní dopravní význam zde má řeka Ob a také Transsibiřská magistrála. Novosibirsk je považován za největší průmyslové, kulturní a vzdělávací centrum Sibiře a za neoficiální „hlavní město Sibiře“. Jde o největší vědeckou základnu asijské části Ruska. Vyniká v rozvoji vědy, zemědělství a zpracovatelského průmyslu.

6 Sverdlovská oblast (??????o????? o??????) je oblastí Ruské federace. Významná část území leží na asijské straně Uralu. Jde o nejlidnatější oblast v asijském Rusku, která je začleněna do Uralského federálního okruhu. Administrativním centrem je milionový Jekatěrinburg. Většina oblasti se rozkládá na východních svazích severního a středního Uralu a v Západosibiřské nížině. Dvanáct procent železářského a ocelářského průmyslu Ruské federace je soustředěno právě ve Sverdlovské oblasti. Fungují železné i měděné doly a význam získává i dřevozpracující průmysl. Jekatěrinburg je hlavní dopravní křižovatkou v oblasti Uralu. Prochází tudy i Transsibiřská magistrála.

7 Rostovská oblast (?????????? ???????) je jednou z oblastí Ruské federace. Hlavním městem je Rostov na Donu. Rozprostírá se na jihu evropské části země (na dolním toku řeky Don). Na západě hraničí s Ukrajinou; západní část Rostovské oblasti společně s východními oblastmi Ukrajiny tvoří průmyslový region zvaný Donbas. Největší řekou je Don, na němž byla zbudována Cimljanská přehrada.

9 Uljanovská oblast (??????????? ???????) leží v jižní části evropského Ruska. Oblast se nachází na západním okraji velkých stepí. Čtvrtinu jejího území pokrývají lesy a zbytek pak louky a stepi. Hlavním městem je Uljanovsk. Páteřním vodním tokem je zde Volha, významná je říční a nákladní doprava. Územím prochází hustá síť potrubní dopravy, především plynovody a ropovod „Družba“ se stanicí na přečerpávání ropy. Tradičně patří k regionům s vyspělým zemědělstvím, převládá živočišná výroba, z plodin se daří cukrové řepě a technickým kulturám. Významně se zaměřuje na bilaterální vztahy s ČR.

8 Čeljabinská oblast (??????????? ???????) je jedna z oblastí v Rusku. Nachází se na jižním Urale. Hlavním městem je Čeljabinsk. Oblast patří k nejrozvinutějším průmyslovým regionům Ruska. Je zde 30 větších měst, v metropoli žije 1,1 mil. obyvatel. Čeljabinsk je důležitým dopravním uzlem, prochází tudy Transsibiřská magistrála. Na severozápadě jsou unikátní průmyslová centra, vyrábějící produkci pro jaderné elektrárny a na západě je rozmístěna výroba raket a kosmické techniky. ČO má v Rusku vedoucí postavení v hutním průmyslu, ve výrobě hutního a důlního zařízení, traktorů, aut, tramvajových vagonů a zemědělských strojů.

10 Nižěgorodská oblast (????????????? ???????) leží v Povolží v evropské části Ruska. Hlavní město Nižnij Novgorod je zároveň sídlem Povolžského federálního okruhu. Oblastí prochází Transsibiřská magistrála spojující Moskvu a Vladivostok; tradičními dopravními tepnami jsou také velké řeky Volha a Oka. Objemem produkce zpracovatelských podniků zaujímá oblast 7. až 8. místo v celém Rusku. V průmyslové sféře působí asi 600 velkých a středních podniků. Hustota dopravních cest (silnic a železnic) je výrazně větší než v ostatním Rusku. Jsou zde obrovské zásoby tzv. kamenné soli.

5 Tatarstán je republikou Ruské federace, který leží ve východní Evropě na soutoku řek Volhy a Kamy. Jeho rozloha je 68 000 km2 a obývá ho 3,7 milionu obyvatel. Hlavním městem je Kazaň. Obyvatelstvo tvoří především Tataři (53 %) a Rusové (40 %). Tatarstán je nejbohatší republikou Ruska. Životní úroveň je zde zhruba čtyřikrát vyšší než je ruský průměr. Země disponuje mnoha klíčovými průmyslovými odvětvími – petrochemií, strojírenstvím, automobilovým i leteckým průmyslem. Vyrábějí se zde např. nákladní automobily Kamaz, civilní letouny Tupolev Tu-124, vrtulníky Mil Mi-17 či nadzvukové bombardéry Tu-22.

3 Kemerovská oblast (??????????? ???????) se nachází v jižní části asijské poloviny země, také bývá nazývána Kuzbas. Největším městem je Novokuzněck, předčí i hlavní město Kemerovo. Téměř 70 % obyvatel žije ve velkých městech. Většinu lidí zaměstnává průmysl, hlavními odvětvími jsou těžba uhlí a metalurgie; Kemerovská oblast má v celém ruském průmyslu svůj význam právě díky těžbě uhlí. Zatímco průmysl je koncentrovaný na jihu oblasti, zemědělský je spíše sever.

2 Kalužská oblast (????????? ???????) je federálním subjektem Ruské federace. Hl. město Kaluga. Nachází se jihozápadně od Moskvy a sousedí s Tulskou, Brjanskou, Smolenskou, Moskevskou a Orelskou oblastí. Už za vlády Kateřiny Veliké byla vytvořena Kalužská gubernie, která byla zrušena až v roce 1929, kdy bylo její území rozděleno mezi sousední oblasti (Moskevská, Tulská, Orelská, Smolenská). 5. července 1944 byla oficiálně vyhlášena Kalužská oblast v dnešních hranicích. Oblast disponuje značným množstvím zásob vápence, písků, jílu a křídy. V hospodářství má největší význam průmysl, a to především strojírenský a potravinářský.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které Vás ochrání před otravnými telefonáty
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít