Article, show

Rumunský převrat

16. července 2012, 00:00 - Johanna Grohová
16. července 2012, 00:00

euroglosa

Nejdřív to bylo Maďarsko, které vzbuzovalo obavy o stav tamní demokracie – poté, co vládnoucí strana posílila vlastní kontrolu nad soudci, centrální bankou a médii. Ještě větší zděšení nyní vyvolává dění v sousedním Rumunsku. Podle některých hlasů Bukurešť ústavní pořádky nejen mění, ale v podstatě je rozbíjí. A Evropská unie s tím, vyjma ostrých apelů, mnoho nenadělá.

Je to nevypočitatelný, divoký Balkán, ozývá se rezignovaně na adresu Rumunska, jehož premiér nechal upravit zákony a okleštit moc ústavního soudu tak, aby mohl být odvolán prezident pocházející z opačného politického tábora, vyměněn ombudsman a předsedové obou komor parlamentu. „Je to další důkaz toho, že Rumunsko vkročilo do EU bez zažitých demokratických principů.

Ostatní balkánské země se nemohou divit, že je Brusel vůči nim přísnější a požaduje víc než dřív,“ glosoval situaci jeden z bruselských diplomatů, který v Rumunsku několik let žil.

Po překotných změnách politického systému pomocí vládních dekretů musel rumunský premiér Victor Ponta minulý týden na kobereček do Bruselu. Ačkoli tam ujišťoval o oddanosti demokratickým principům, debata o případných trestech na sebe nedala dlouho čekat: odklad vstupu Rumunska do schengenské zóny na neurčito či dlouhodobé zmražení plateb z unijních fondů.

Někteří němečtí politici si dokonce pohrávají s myšlenkou pozastavení volebního práva Rumunska na unijní úrovni. To se zatím stalo pouze jednou, když v Rakousku koncem 90. let vstoupili do vlády krajně pravicoví svobodní Jörga Haidera.

Unijní politici doslova zírají na to, co je v jedné členské zemi možné. Spekulace o motivech uchvacování moci pak jen dokreslují ponurý obrázek: dosavadní prezident musel být odstaven, aby se na jeho místo dostala nová hlava státu, blízká premiérovi. Ten pak omilostní bývalého socialistického premiéra a Pontova stranického mentora Adriana Nastaseho, který byl odsouzen na dva roky vězení za zneužití veřejných prostředků.

Victor Ponta, který sám čelí výzvám k rezignaci kvůli obvinění z plagiátorství své doktorandské práce, se tváří sebevědomě. Případný návrat odstaveného prezidenta je podle něj v rukou lidí – v referendu na konci měsíce, jehož pravidla Ponta rovněž změnil. Rozhodne většina lidí, která se dostaví k volbě, aniž by byla nutná minimální účast.

Rumunský příběh mimo jiné dál posiluje skepsi vůči rozšiřování EU. Politický idealismus o sjednocené Evropě vystřídala nedůvěra až odpor k „východní divočině“. Pro unii je navíc těžké kázat ostatním státům o vládě zákona a o demokracii, pokud existuje podezření, že jedna členská země tyto principy zásadním způsobem porušuje.

O autorovi| Johanna Grohová, spolupracovnice redakce, Brusel

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít