Article, show

Rozvojem vztahů hýbou inovace

09. prosince 2013, 00:00 -
09. prosince 2013, 00:00

Spolupráce se dynamicky rozvíjí V roce 2012 podle údajů Českého statistického úřadu dosáhl růst vzájemného obchodu mezi našimi státy šesti procent meziročně a vykázal historických 14,12 miliard dolarů. Import z České republiky dosáhl 6,16 miliard dolaru, čímž se meziročně zvýšil o 18,1 procenta.

Vyváženost ve vzájemném obchodě byla dosažena díky českým dodávkám moderních technologických zařízení a automobilovému průmyslu. Ty představují sedmdesátiprocentní podíl ve struktuře českého exportu do Ruska.

Za katalyzátor růstu považujeme podepsání „společné dohody o partnerství v modernizaci“ v rámci oficiální návštěvy prezidenta Ruské federace v Praze v roce 2011. Seznam prioritních projektů byl následně schválen v průběhu loňského VIII. zasedání Mezivládní komise (MVK) pro hospodářskou, průmyslovou a vědeckou spolupráci mezi RF a ČR. Tento seznam se bude průběžně doplňovat.

Perspektiva rozvoje je v high-tech sektoru

Hlavní důraz v oblasti high-tech je kladen na spolupráci v jaderné energetice, jejímž klíčovým principem je aktivní integrace české inženýringové a strojírenské základny do technologických procesů ruského projektu VVER. Konsorcium MIR.1200, jehož lídrem je česká Škoda JS v tendru na dostavbu Temelína nabízí sedmdesáti procentní podíl lokalizace zakázky v Čechách. Konsorcium zdůrazňuje maximální zapojení českého průmyslu, české firmy vykonají nejméně 70 procent zakázky. Na projektu spolupracují i evropští výrobci komponent pro technologii VVER, která má výborné reference na světovém trhu.

V červnu 2013 byla v Praze vytvořená Nuclear Power Alliance, jejímž cílem je organizace společné účasti více než 350 českých, evropských a ruských výrobců ve výstavbě jaderných elektráren nejen v Rusku a ČR, ale i ve třetích zemích.

Značku nejmodernější technologie energetického celku má rovněž páteřní plynovod Gazela, uvedený do provozu v lednu letošního roku. Na jeho výstavbě se podílela ruská společnost Stroytransgaz.

Nejvyšší standardy efektivity provozu a výroby doprovázejí výstavbu nových tepláren v Rusku, na kterých se společně podílejí české a ruské firmy. Jedná se například o tepelnou elektrárnu Poljarnaja (město Saelichard), Kurganskaja aj.

Moderní technologie aplikují i společnosti Lukoil CZ, Vemex a Gazkontrol při využití plynových modulů CNG. Letos bylo také vytvořené Konsorcium CNG CZ, které sdružuje české dodavatele, schopné zajistit kompletní výrobu čerpacích stanic s kapalným plynem (CNG). To se jistě prosadí i při realizaci svých projektů v Rusku

Zelená pro vzájemné investice

Dynamicky se rozvíjí investiční složka česko-ruských hospodářských vztahů. Mezi významné ruské akvizice v České republice lze zařadit společnost Aicraft Industries, kterou vlastní Uralská metalurgická společnost (UGMK). Ruský akcionář doslova obrodil výrobu pýchy českého letectva – letounu L-410, pro který je historicky hlavním odbytištěm právě Ruská federace. Dnes opět až polovina vyrobených letadel míří do Ruska.

V leteckém průmyslu se rozvíjejí i nové projekty spolupráce, včetně moderního letounu Evektor55.

Ruský výrobce navigačních a informačních systémů NIS GLONAS jedná s českými partnery o využití ruských komponent.

Vlastní obchod se odehrává v regionech

Aktivně se využívají moderní a inovační formy spolupráce na regionální úrovni. Ministr regionálního rozvoje Ruské federace Igor Sluňajev rovněž řídí ruskou část Mezivládní komise mezi RF a ČR.

Vidíme značný potenciál vzájemných vztahů s Republikou Tatarstán, Sverdlovskou oblastí, Sankt Petěrburgem, Moskvou, Baškortostánem, Astrachaňskou, Omskou, Uljanovskou, Čeljabinskou, Volgogradskou, Vologodskou, Orenburgskou a Kemerovskou oblastí, také Chanty-mansijským autonomním okruhem a jinými regiony.

Vnímáme zvýšení českých investic v Ruské federaci. Za rok 2012 přímé investice českých firem činily 287 milionů dolarů.

V Rusku se rozšiřuje výroba a modelová řada automobilu značky Škoda, která už má nyní výrobní základnu ve městech Kaluga a Nižnij Novgorod. Škoda se dostává na pozici lídra v nejvíce žádaném spotřebním segmentu. Realizují se projekty v oblasti výroby obráběcích strojů ve Sverdlovské, Uljanovské, Rostovské a Jaroslavské oblasti. Velice nás těší, že se prosazují i malí a střední podnikatelé, například společnost Sored (Zlín) v ruském městě Rybinsk.

Vítáme rovněž plánovanou účast českých společnosti jako rezidentů zvláštních ekonomických zón v Republice Tatarstán, Uljanovské oblasti a ve městě Dubna Moskevské oblasti.

Zlepšení investičního klimatu v Rusku

Vláda Ruské federace podniká řadu kroku ve prospěch zlepšení investičního klimatu v zemi. V roce 2011 byl vytvořen Ruský fond přímých investic, který v současnosti přiláká na 1 rubl, 4 rubly investic od investorů. Rovněž byla v Rusku vytvořena exportní pojišťovací agentura – EXIAR. Ta podepsala reciproční smlouvu se svým českým partnerem státní pojišťovnou exportu EGAP, která umožní snazší spolupráci českých a ruských exportéru ve třetích zemích.

Ministerstvo ekonomického rozvoje realizuje prioritní projekt: „formování nové tváře obchodních zastupitelství Ruska v zahraničí.“ V minulém roce se k již existujícím a osvědčeným organizačním formám podpory byznysu přidala Rusko-česká smíšená obchodní komora, která aktivně působí v rozvoji hospodářských vztahů.

K rozšíření spolupráce přispívá i celní unie, která sdružuje Rusko, Bělorusko a Kazachstán a v plánu je její další teritoriální rozšíření. Završení připojení Ruska ke Světové obchodní organizaci (WTO) formuje reálné konkurenční prostředí, snížení administrativních překážek, zvýšení úrovně ochrany práv duševního vlastnictví aj.

Ruská bankovní jednička na českém trhu

I v příštím roce se soustředíme na prioritní projekty mezi státy, ty budou shrnuty v rámci IX. zasedání Mezivládní komise (MVK), které se v Praze uskuteční na jaře příštího roku. Pro jejich úspěšnou realizaci máme v rukou všechny karty.

Velkou roli hraje vstup bankovní jedničky Ruska - Sberbanky na český trh (působí zde pod značkou Sberbank CZ), neboť klíčovým parametrem v realizaci projektů je zajištění jejich financování. U příležitosti návštěvy předsedy představenstva Sberbanky Germana Grefa v Praze na jaře letošního roku bylo podepsáno memorandum o spolupráci s Českou exportní bankou. Tato spolupráce jistě poskytne nový rozměr finanční podpoře česko-ruských projektů.

„Rozvojem vztahů hýbou inovace, spolupráce ve vysoce technologických oborech, především v jaderné energetice a investiční výměna,“ říká Alexander Turov, obchodní rada Ruské federace v České republice.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost.…
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít