Rozklad pražského zdravotnictví

23. února 2015, 00:00 - Adéla Čabanová
23. února 2015, 00:00

Pacienti na nouzových lehátkách na chodbě, odkládání péče o vážně nemocné a žádné řešení na obzoru

Kdo je tu nejlehčí případ? Ta otázka vyvolala u pacientů na jednotce intenzivní péče (JIP) v jedné velké pražské nemocnici překvapení. Následně byl pacient informován, že když přiveze záchranka těžký případ, bude se právě on urychleně stěhovat z JIP pryč, protože všechna lůžka jsou obsazená. Doufat přitom musí, že na jiném pokoji bude místo.

Může být i hůř. Naplno se to ukázalo na začátku roku. Na interně pražské Nemocnice Na Bulovce neměli kam pacienty umístit. „Skutečně nám lidé leží před ambulancí na nouzových lehátkách, leží tam třeba dvanáct hodin a čekají, až někdo zemře,“ přiznal v lednu primář z Bulovky a poslanec ČSSD Jiří Koskuba.

Krizová situace vznikla i v dalších pražských nemocnicích, včetně Všeobecné fakultní nemocnice (VFN). Někteří tamní pacienti, kteří potřebovali plánovanou specializovanou péči, se kvůli náporu akutních pacientů dozvěděli, že budou muset čekat déle. „Situace je složitá, když vážně nemocní nemohou být ošetřeni v rozumném horizontu a odkládá se to,“ řekl Štěpán Svačina, přednosta 3. interní kliniky VFN.

Poslanec Bohuslav Svoboda, který pracuje ve vinohradské nemocnici, vidí důvod nárůstu počtu pacientů jednoznačně. „Ten problém se výrazně zhoršil změnou zákona o poplatcích (od ledna letošního roku – pozn. red.).

Nastalo to z hodiny na hodinu, protože se vrátil švédský stůl, ze kterého si každý může brát, co chce,“ říká.

„Tohle“ sem nepatří Nápor v lednu pocítily i nemocnice v jiných regionech, pražské to ale málem neustály, od kolapsu nebyly daleko. V lednu v Praze vygradoval problém, který není ani zdaleka nový. Obyčejní pacienti s relativně jednoduchými interními diagnózami nejsou v pražských nemocnicích vítáni. A atmosféra tomu odpovídá. „Tohle sem nepatří,“ štěkl před lety Koskuba k jedné starší paní o její imobilní mamince, kterou na jeho kliniku záchranka přivezla po kolapsu. Vyděšené paní vytkl, že se o takové lidi prý má postarat doma jejich rodina.

Záchranka v Praze má dlouhodobě problém umístit své pacienty. Zlepšilo se to až loni, kdy ministr zdravotnictví nakázal nemocnicím, které přímo řídí, přijmout všechny, koho záchranka přiveze.

Problém souvisí s financováním nemocnic, ale i s kvalitou péče. Jak poznamenal ve sněmovně Koskuba, léčebny dlouhodobě nemocných nechtějí přijímat z nemocnic pacienty s proleženinami, dekubity. A na svém oddělení prý nedokáže zajistit takovou péči, aby proleženinám předcházel. „Nediskutujme o tom, že by dekubity vznikat v nemocnici neměly. Prostě vznikají. Když je jedna sestra na dvacet lůžek a tam je dvanáct ležáků (imobilních pacientů – pozn. red.), tak je polohovat nebude,“ uvedl primář.

I když se krizová lednová situace může kdykoli opakovat, řešení problému se nerýsuje.

Dříve se mluvilo o převodu některé z nemocnic pod hlavní město. Takto vzniklá metropolitní nemocnice by se přirozeně starala o lehčí pacienty, které dnes v nemocnicích nejvyššího typu nezvládají.

Celorepubliková svízel Současné vedení ministerstva zdravotnictví ale žádné velké změny pražských nemocnic nechystá. Ani dnešní vedení Prahy žádný takový plán nemá. „V tento moment nemáme žádný apetit nějakou nemocnici přebírat, případně realizovat vizi metropolitní nemocnice. O něčem podobném lze uvažovat jen v případě, že bychom byli konfrontováni s ekonomickým kolapsem či zásadním pochybením některého ze zařízení,“ řekl týdeníku Euro pražský radní Radek Lacko.

Situace v Praze není až tak výjimečná. Nárůst počtu pacientů na akutních příjmech řešily v minulosti všechny nemocnice v republice, protože se hodně utlumil provoz lékařské služby první pomoci. Mnohde pomohly nově vybudované centrální urgentní příjmy, jejichž součástí bývají lůžka pro krátkodobé pozorování lidí, kteří nutně nemusejí být přijati na normální oddělení. l

Nápor v lednu pocítily i nemocnice v jiných regionech, pražské to ale málem neustály, od kolapsu nebyly daleko.

O autorovi| Adéla Čabanová, cabanova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít