Ropa nezdražuje kvůli vysoké poptávce nebo omezeným zásobám, ale kvůli klesající hodnotě peněz

27. srpna 2012, 00:00 - Petr Gapko
27. srpna 2012, 00:00

Cena a hodnota není totéž

V posledních měsících se ceny pohonných hmot staly velkým společenským tématem. Není to tak dávno, co jsme byli zvyklí platit za litr benzinu či nafty méně než třicet korun. Bohužel takto příjemné ceny v současnosti u benzinek nenajdeme.

Při zvyšování cen pumpaři většinou argumentují dvěma složkami cen: daněmi a ropou. Daňovou politiku vlády průměrný smrtelník neovlivní, ale chápe, že zvýšení DPH nebo spotřební daně na paliva posune ceny pohonných hmot vzhůru. Velkou neznámou je ale cena ropy. Předvídat se příliš nedá a pochopit mechanismy, kterými se cena ropy na světových trzích řídí, není snadné ani pro experty. Proč cena ropy za posledních několik let tak prudce narostla?

Bylo to způsobeno vysokou spotřebou, spekulací nebo za tím stojí zcela jiné důvody?

Skvělá investice?

Pro rozluštění této hádanky je potřeba podívat se několik let zpět. Za posledních patnáct let se odehrálo několik významných událostí, které mohly cenu ropy ovlivnit. Mezi dvě hlavní patří ekonomický boom po roce 2000 a krize z let 2008 až 2009. V grafu je zachycen vývoj ceny severomořské ropy Brent vyjádřený v dolarech za barel. Na první pohled je vidět, že až do roku 2000 se cena ropy vyvíjela poměrně stabilně. Od roku 2000 až do krize let 2007 a 2008 cena ropy poměrně rychle rostla, hlavně ke konci zmíněného období. Růst ceny v těchto letech určitě ovlivnily i teroristické útoky a následné vojenské a politické konflikty. Na ceně ropy se očividně vytvořila bublina, která splaskla v momentě, kdy se ukázalo, že hypoteční krize v USA způsobí poměrně dramatický propad hospodářství v západním světě. Při hospodářském zotavení v letech 2010 a 2011 ale cena ropy znovu rychle vyšplhala téměř na předkrizovou úroveň. Celkově cena ropy od roku 1987 až do současnosti narostla o více než 400 procent. To je obrovské číslo, které navíc ropu staví do pozice jedné z nejlepších investic uplynulého čtvrtstoletí. Byla ale ropa skutečně tak výhodnou investicí nebo existují faktory, které zdánlivou výhodu postaví do jiného světla? Zkusme si cenu ropy vyjádřit ne v dolarech, ale ve zlatě. Jelikož ropa i zlato jsou suroviny kotované v dolarech, není to problém. V grafu je srovnán vývoj ceny ropy v dolarech a hodnota ropy vyjádřená ve zlatě. Pro sladění vývoje upravíme startovací hodnotu z roku 1987 tak, aby byla pro obě časové řady stejná. Najednou získáme úplně jiný obrázek. Hodnota ropy ve zlatě sice až do roku 2005 poměrně věrně kopírovala cenu ropy v dolarovém vyjádření, ale v posledních letech nerostla ani zdaleka takovou rychlostí a od roku 1987 do současnosti vyrostla pouze o 60 procent. To je až překvapivě blízko růstu světové populace, který činil od roku 1987 něco přes 40 procent. Čím je takto rozdílný vývoj způsoben?

V závěsu za dluhem Odpověď hledejme v dolaru. Podpůrnou monetární politikou se do americké ekonomiky dostalo neuvěřitelné množství nových peněz, a rychle tedy narostla nabídka dolarů. To pochopitelně způsobilo převis nabídky nad poptávkou a pokles hodnoty dolaru. Jen pro zajímavost, za poslední tři roky vzrostl v USA peněžní agregát M2, který v podstatě vyjadřuje nabídku peněz, o téměř 20 procent, a roční tempo růstu tak od předkrizových let zrychlilo o celý jeden procentní bod. Tento jev nebyl pozorovaný jen na americké měně, ale dotkl se v podstatě všech světových měn. Došlo tedy k tomu, že celosvětově klesla hodnota peněz. Proto nyní kupujeme barel ropy za 100 dolarů a trojskou unci zlata za cenu okolo 1500 dolarů.

Hlavním faktorem, který působil na znehodnocení peněz, byly dluhy. Ukazatel, který měří zadlužení Spojených států, tedy veřejný dluh USA k hrubému domácímu produktu, se od roku 2008 zvedl ze 76 procent na 106 procent a stále se zvyšuje. Američané si relativně k velikosti své ekonomiky půjčují stále víc a víc. To pochopitelně snižuje hodnotu amerického dluhu, tedy i dolaru. Pro zajímavost je v grafu přidán i ukazatel zadlužení USA. Lze vidět, že cena ropy v dolarech v posledních třech letech poměrně věrně sleduje zvyšující se zadlužení americké ekonomiky, kdežto hodnota ropy ve zlatě tak nečiní. Je tedy jasné, že cena ropy se nezvyšuje kvůli vysoké poptávce nebo omezeným zásobám, ale kvůli klesající hodnotě peněz.

Srovnání vývoje hodnoty ropy a veřejného dluhu USA

Cena ropy v dolarech sleduje rostoucí zadlužení ekonomiky USA, hodnota ropy ve zlatě nikoli

O autorovi| Petr Gapko * makroekonomický analytik GE Money Bank

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít