Ropa cvičí s Komárkem

09. února 2015, 00:00 - Vladan Gallistl
09. února 2015, 00:00

Propad cen ropy nakopne hospodaření tuzemských firem. Moravským naftařům miliardáře Karla Komárka však hrozí nižší příjmy

Z poklesu cen ropy mají radost zejména motoristé, kteří tankují nejlevněji od ledna 2010. Náklady se však rovněž sníží zejména autodopravcům, autobusové dopravě či chemickým producentům. To je příklad Unipetrolu, kterému nižší ceny ropy již vylepšily hospodaření za poslední kvartál loňského roku. „K ziskovosti downstream segmentu (rafinerie a petrochemie – pozn. red.) přispěly vyšší marže způsobené klesající cenou ropy, ale také slabší kurz české koruny vůči americkému dolaru,“ prohlásil šéf Unipetrolu Marek Świtajewski. Jen za poslední tři měsíce uplynulého roku tak firma dosáhla čistého zisku ve výši téměř 600 milionů korun. V menší míře ale budou na poklesu cen ropy profitovat rovněž další společnosti.

Ne všichni však na propadu cen ropy vydělají.

Nižší příjmy bude mít moravský těžař ropy a plynu, skupina MND, která patří společnosti KKCG miliardáře Karla Komárka. V roce 2014 měla MND tržby z prodeje ropy 2,13 miliardy korun. Pokud by cena ropy zůstala na současné úrovni 57,4 dolaru za barel a jeden dolar stál 24,4 koruny, snížily by se tržby o necelou třetinu na 1,45 miliardy korun.

Morava konkuruje šejkům Skupina MND proto nyní více zvažuje další investice související s těžbou. „Pokud by nízké ceny ropy trvaly delší dobu, mohou případně vést k přehodnocení nových investic, zejména pak investic do nových průzkumných vrtů a akvizic nových průzkumných licencí,“ uvádí ředitelka komunikace KKCG Dana Dvořáková.

I přes drastický meziroční propad cen ropy z úrovní loňského ledna 108 dolarů na ceny okolo 57 dolarů za barel z minulé středy se MND bude těžba nadále vyplácet. „Přímé těžební náklady na jeden barel jsou zhruba čtrnáct dolarů, což je srovnatelné se Saúdskou Arábií,“ upozorňuje Dvořáková s tím, že většina těžebních společností má náklady řádově vyšší.

Konkrétně podmořští těžaři mají nejnižší náklady na 41 dolaru za barel, přičemž z hlubokých podmořských nalezišť se těží za více než padesát dolarů, a v arktických dokonce za 75 dolarů za barel. V Rusku se na pevnině těží za padesát dolarů, z břidlic v průměru za 65 dolarů a z kanadských ropných písků se produkuje ropa dokonce za 70 dolarů za barel. MND ale není jediná firma, která je závislá na cenách ropy. Společnost Sandvik Chomutov Precision Tube je dominantním dodavatelem speciálních trubek pro podmořské vrty. Její trubky jsou prakticky v každém podobném vrtu.

Současný vývoj na trhu s ropou proto firma pozorně sleduje. „Pokud to bude jen krátký cenový výkyv, tak nás to příliš neovlivní, protože všechny podmořské vrty jsou dlouhodobá investiční záležitost a obvykle se nezastavují,“ uvedl pro týdeník Euro generální ředitel Sandviku Jiří Polman. „Pokud to bude trvat déle, tak to může znamenat posun v nových projektech, což by nás zasáhlo, ale pravděpodobně až příští rok,“ dodal. Stejný vývoj očekává rovněž společnost MND Drilling & Services, která poskytuje služby pro ropné společnosti.

Ropná vzpruha pro ekonomiku Podmořskou těžbu ale nemusí zatím propad cen ropy bolet tak jako těžaře ropy z břidlic, protože mají výrazně nižší náklady. První na ráně tak budou kanadští těžaři z ropných písků a za nimi pak těžaři z břidlic. Omezení těžby ropy z těchto nalezišť by snížilo nabídku energetické suroviny, což by mělo příznivý dopad na cenu ropy.

Ani největší experti přitom nemají jasno, jaký bude letos cenový vývoj. Investiční génius Jeffrey Gundlach nevěří, že by se v tomto roce vrátila cena zpět k 90 dolarům za barel. „Vsadil jsem velké peníze na to, že ropa nebude na konci roku na devadesáti dolarech,“ prohlásil Gundlach. Naopak americký ropný magnát Thomas Boone Pickens uvedl, že by cena americké lehké ropy mohla dosáhnout do konce roku hodnoty osmdesáti dolarů za barel. Minulý týden se ostatně pád cen ropy přinejmenším na chvíli zastavil. Před čtrnácti

dny se americká lehká ropa prodávala za 44 dolarů za barel, ale minulý týden se vyšplhala nad 53 dolarů. l

„Vsadil jsem velké peníze na to, že ropa nebude na konci roku na devadesáti dolarech,“ prohlásil investiční génius Jeffrey Gundlach.

O autorovi| Vladan Gallistl • gallistl@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se…
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Toyota oslavila 20. výročí hybridů. Vůbec poprvé zavítala do ČR také vodíková Mirai
Technologie
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolar§
Nadupaný Asus ZenFone AR byl stvořen pro virtuální realitu a nacpané peněženky
Retro ThinkPad je hotová věc a budete jej milovat, vzkazuje Lenovo
„Počítači, chci rohlík, šunku a mléko.“ Obchod Kolonial.cz testuje hlasové nákupy
Mozilla přinesla svůj bezpečný prohlížeč i na Android. Stáhněte si Firefox Focus
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít