Rok akvizic

22. prosince 2014, 00:00 - Tereza Zavadilová
22. prosince 2014, 00:00

Už po třech čtvrtinách roku 2014 překonala hodnota fúzí a akvizic tuzemských firem rekord z loňského roku

Letošní rok ještě neskončil, přesto je z výsledků tuzemského transakčního trhu za třetí kvartál jasné, že nový rekord je zde. Z dat společnosti Mergermarket, která mají týdeník Euro a deník E15 k dispozici, vyplývá, že se v letošních prvních třech čtvrtletích prodalo firem za 6,58 miliardy eur.

Dosavadním maximem v objemu transakcí byl loňský rok – a to i včetně tučných předkrizových let. Loni se prodalo podniků za 6,1 miliardy eur (Mergermarket počítá takové transakce, ve kterých se na některém z článků objevil český hráč). Výhled na další období je ale nejistý. „Celkově je aktivita na trhu fúzí a akvizic na dobré úrovni a odráží určitý návrat důvěry investorů v evropské trhy. Nicméně poslední vývoj v Rusku může mít negativní dopad i na další země střední a východní Evropy,“ upozorňuje právník Jaroslav Havel z advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners.

Letošní rok přinesl opět několik velkých transakcí. Dvakrát se v žebříčku objevila PPF, a to jednak s odkupem minoritních akcionářů O2, když dokončovala koupi operátora od španělské Telefóniky z loňského roku, a také s vypořádáním mezi akcionáři Energetického a průmyslového holdingu (EPH). PPF za 40procentní podíl od EPH dostala 1,1 miliardy eur.

Dvakrát se v žebříčku objevil také Unipetrol, v obou případech šlo o transakce s akciemi České rafinérské. Počátkem července využil předkupního práva a koupil od italské firmy Eni zhruba 32,5 procenta akcií rafinerií za 30 milionů eur. Přitom už začátkem letošního roku za více než 27 milionů dolarů koupil zhruba 16 procent akcií podniku od firmy Shell Overseas Investments. Po dokončení transakce bude Unipetrol jediným akcionářem České rafinérské.

Mezi velké obchody letos patřily také aktivity realitního magnáta Radovana Vítka, který během letoška ovládl Orco Germany (nyní CPI Property Group). Začátkem roku proběhly rovněž zajímavé transakce v IT sektoru. Fond Mid Europa Partners prodal téměř 40procentní podíl v operátorovi T-Mobile Deutsche Telekomu za 828 milionů eur. Fondy CVC Capital Partners a Summit Partners koupily podíl ve společnosti Avast Software za více než 700 milionů eur. Podle Mergermarketu se za letošní tři čtvrtletí odehrálo 65 obchodů s hodnotou přesahující pět milionů dolarů.

„Celkově se nosným trendem celého odvětví, alespoň co se týče počtu transakcí, stává řešení nástupnictví ve firmách, kdy úspěšná generace zakladatelů prodává své společnosti externím investorům, aby si užila plody svého úsilí a případně se vrhla do nové oblasti podnikání,“ uvedl šéf odboru korporátního financování České spořitelny Antonín Piskáček. l

O autorovi| Tereza Zavadilová • zavadilova@mf.cz

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít