Rodinný klenot

23. března 2015, 00:00 - ALOJZ RYŠAVÝ
23. března 2015, 00:00

Samotné diamanty se většinou nepoužívají ke spekulování a pořizují se minimálně na pět až deset let

Během krize i po ní se investoři začali více zajímat o alternativní investice.

Hledali takové, jejichž hodnota nezmizí během náhlého propadu akcií. Takové, které nemusejí vydělat desítky procent ročně. Jejich hlavním úkolem je hodnotu udržet v průběhu času a v dlouhém horizontu ji i zvyšovat. Někdy se zmiňují nemovitosti, někdy drahé kovy a drahé kameny. Za pozornost ale rozhodně stojí i umělecká díla a diamantové šperky.

Diamanty jsou věčné Diamanty lidé drží, protože očekávají, že v delším časovém období zachovávají svou hodnotu. Hodnotu má jednak samotný diamant, ale také další materiály, z nichž jsou šperky vyrobeny, typicky zlato. Jako celek má pak kvalitní šperk podobné vlastnosti jako umělecká díla a v ideálním případě se z něj stane rodinné dědictví, které prochází generacemi.

Jistotu investice podporují i další výhody diamantových šperků – koncentrace velkého bohatství do malého „kamínku“ či spolehlivá likvidita. Stejně jako drahé kovy či kameny samotné jsou i diamantové šperky snadno přenosnou formou jmění, která je směnitelná po celém světě.

Kromě toho nahrávají investicím do drahých kamenů, což jsou nejen diamanty, ale i safíry, rubíny či smaragdy, další faktory.

Vstupní surovinou je nerostné bohatství, jehož zásoby se v celosvětovém měřítku snižují a u jejichž produkce se obecně očekává pokles. Navíc celosvětová poptávka roste rychleji než nabídka a hlad po drahých kamenech v Číně a Indii bude společně s bohatnutím tamních obyvatel dále sílit. Ceny ovlivňují i zvyšující se náklady na těžbu.

Na kvalitní šperky s diamanty je možné se dívat podobně jako například na akcie, dluhopisy či nemovitosti a pozemky, které budou vždy tvořit většinu investičního majetku. Měly by se stát běžnou složkou alternativní části portfolia, kterou tvoří klenoty, drahé kovy, kameny, šperky i umělecká díla. Investice do diamantů a šperků s diamanty a drahými kameny není investicí s vysokým zhodnocením za dva dny, nejde o spekulativní koupi. Taková investice je něčím, co si dokáže dobře udržet hodnotu a v dlouhých horizontech ji i zvyšovat. Jde o cennost, která se předává z generace na generaci a chová se jako předmět umělecké hodnoty, jehož cena roste s přibývajícími roky.

Kolik peněz investovat?

Pokud se tedy rozhodnete do diamantů či diamantových šperků investovat, připravte si minimálně dvě stě tisíc korun. Ideální je ovšem částka vyšší, protože cena větších a kvalitnějších kamenů roste rychleji a je i méně kolísavá. I pokud byste sáhli po menších kamenech, rozhodně byste měli pořizovat jen vysoce kvalitní a certifikované. Oproti například zlatu se diamanty dost výrazně liší a udržení hodnoty se týká jen těch špičkových. Při nákupu diamantu je důležité zvážit délku investice a jak ho chcete prodat. Většinou se samotné diamanty nepoužívají ke spekulování a pořizují se minimálně na pět až deset let. Když už spekulovat, pak je potřeba dobře pracovat s načasováním, zejména proto, že jsou oceněny v dolarech, takže je důležité hlídat kurz a kupovat při tom nepříznivějším. V případě zasazení kamene do kvalitního šperku získáte navíc předmět umělecky a kulturně cenný, který se také zhodnocuje v čase, spolu se vstupními surovinami. U takové věci se počítá se zhodnocením v desítkách let.

poDle čeHo uRčit Cenu DiamantŮ Cena je určena čtyřmi hlavními faktory. Ty podle začátečních písmen anglických

označují jako 4C – carat (váha), color barva), clarity (čistota) a cut (brus). Hodnotu diamantů ovlivňují také další parametry daného kamene – zpracování, symetrie, uorescence a také typ certifikátu. Certifikáty, tzv. rodné listy kamene, vydávají gemologické laboratoře, a podle certifikátu se pak daný kámen jasně identifi kuje. Nejznámější a zároveň nejpřísnější je certifikát od GIA a známé jsou také mezinárodně uznávané certifikáty jako HRD. Barevně je rozlišováno na dvanáct kategorií od prvotřídně bílých až po barevné diamanty. O bílé s odstínem žluté či hnědé barvy bývá menší zájem než o růžové, červené, sytě žluté nebo modré. Barvy diamantů je možné upravovat, musí to ale být uvedeno v certifikátu.

Čistota je pak určována počtem cizorodých látek, které se nazývají inkluze a dělí se do sedmi kategorií.

Samozřejmě i v případě diamantových šperků musíte pečlivě vybírat, od koho je kupujete. Opět platí, že neuděláte chybu, když půjdete jen za renomovaným prodejcem.

I k diamantu zasazenému do šperku byste měli dostat certifikát a každý kousek by měl mít osvědčení od nezávislého soudního znalce. U větších kamenů by měl existovat mezinárodní certifikát, že splňují nejpřísnější kritéria kvality kamene.

V Česku je bohužel trh stále hodně nepřehledný a řada obchodníků využívá neznalosti zákazníků a nabízí jim nekvalitní zboží za přemrštěnou cenu. Bude ještě nějakou dobu trvat, než se to zlepší. Kromě pověsti prodejce je namístě i sledovat, zda nabízí nejen záruku surovin a kvalitního zpracování, ale také například doživotní servis a možnost reklamace. Cílem investice do diamantu není schovat si tento výjimečný kámen doma do trezoru, ale nosit ho v krásném šperku, z něhož se postupem času stane rodinný klenot. ?

O autorovi| ALOJZ RYŠAVÝ • majitel ALO diamonds

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít