Rodinná pouta

15. června 2016, 00:00 - Jiří Zatloukal
15. června 2016, 00:00

Ze sporu o sedmimiliardové dědictví mezi sourozenci Simonou a Petrem Otavovými se stal otevřený konflikt

Rodina Otavova se zařadila po bok slavných a nejbohatších světových rodinných firem, jako jsou australští těžaři Rinehartovi či francouzští Bettencourtové ovládající kosmetickou firmu L'Oréal. A to intenzitou sporů o dědictví rodinného majetku.

V případě Otavových začal konflikt náhlou smrtí zakladatele Metalimexu Petra Otavy v létě loňského roku. Obchodník za sebou zanechal prosperující skupinu MTX, kam patří největší tuzemský obchodník s komoditami Metalimex, zpracovatel mědi Měď Povrly či výrobce paliva OKK Koksovny. Majetek MTX ohodnotil loni týdeník Euro ve speciálu Top miliardáři 2015 na více než sedm miliard korun.

Výpověď na hodinu

Rozepře mezi sourozenci Simonou (39) a Petrem (42) se týkají odlišných představ o budoucnosti firmy. Zatímco podle informací týdeníku Euro Petr Otava mladší, současný šéf skupiny, chce, aby skupina pokračovala jako celek pod jeho vedením, Simona preferovala její rozdělení.

Její bratr, kterého zesnulý miliardář několikrát veřejně označil za svého nástupce, by firmu v takovém případě musel nechat nejprve ocenit a poté vyplatit sestře v hotovosti odpovídající částku. To by mohl být problém, protože by na to nemusel sehnat dost peněz. Skupina před časem za zhruba dvě miliardy korun odkoupila od OKD koksovny, většinu částky platila z úvěru, který ještě není splacený.

Sourozenecký spor tak dospěl až do momentu, kdy letos v březnu na zasedání představenstva Metalimexu odvolal Petr Otava s podporou dalších členů představenstva Josefa Mašína a Petra Labuzíka svou sestru z pozice finanční ředitelky a místopředsedkyně představenstva hlavní firmy holdingu.

„Předseda představenstva (Petr Otava -pozn. red.) seznámil představenstvo s opakovaným porušováním povinností při budování dobré pověsti společnosti, jejích výrobků a služeb ze strany místopředsedkyně představenstva a finanční ředitelky Simony Otavové,“ uvádí se v zápisu ze zasedání, který má týdeník Euro k dispozici. Následně navrhl Simoně Otavové, aby ze svých funkcí místopředsedkyně představenstva a finanční ředitelky abdikovala. Když odmítla, navrhl hlasování, v němž za pomocí Mašína a Labuzíka její funkce s okamžitou platností zrušil.

Otavová musela ještě týž den do konce pracovní doby předat svému bratrovi „veškerou agendu spojenou s výkonem funkcí, tedy listiny, materiály a dokumenty, včetně termínů plnění úkolů“. Fakticky tak přišla o možnost rozhodovat o dalších věcech firmy. „Ano, můj firemní e-mail mně byl odebrán, a to ipřesto, že jsem stále členem představenstva,“ řekla týdeníku Euro Otavová na dotazy ohledně sporu. Otava události nekomentoval.

Výjimečný případ

V českých podmínkách jde o výjimečný případ jak velikostí majetku, tak typem sporu. Miliardy korun sice zůstaly také v dědictví po uhlobaronovi a někdejším odboráři Luboši Měkotovi, který zemřel náhle na golfu v roce 2013. Většina jeho majetku je ale zmrazená ve Švýcarsku, kde byl souzen v kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti. Lítý boj se vede pouze o Měkotovu Rezidenci Kavčí Hory, luxusní bytový komplex s výhledem na Pražský hrad.

Dělení velkého majetku a právní spory provázely také rodinu Komárkových.

Největší porci si při rozdělování majetku, který ale nebyl dědictvím, ukousl Karel Komárek, v současnosti šestý nejbohatší Čech, jenž s majetkem přes 20 miliard korun ovládá investiční skupinu KKCG.

Jeho sestra Jitka pak úspěšně provozuje bohumínský Bonatrans a nedávno expandovala do Německa.

Dědické řízení u Otavů zřejmě ještě potrvá řadu měsíců. Do velké míry záleží na závěti, pokud existuje. V případě klasického dědického řízení by se majetek měl dělit na tři díly, mezi oba sourozence a manželku zesnulého Petra Otavy. Pak by velmi záleželo na tom, ke kterému potomkovi se připojí matka. 9

Privatizátor OKD

Dědictví po Petru Otavovi, jednom z nejvýraznějších tuzemských podnikatelů, který zemřel 7. června 2015 v pětašedesáti letech, má původ na Ostravsku. Svérázný podnikatel, který nešel pro ostřejší slovo daleko, vytvořil základy svého majetku za působení v černouhelné společnosti OKD, kde měl zhruba čtyřicetiprocentní podíl.

Těžařskou firmu ovládl Otava společně s Viktorem Koláčkem a Janem Przybylou během privatizace v 90. letech. Privatizaci později vyšetřovala policie, trojice majitelů byla obžalována, ale u soudu se žádné provinění neprokázalo. Uhlobaroni pak v roce 2004 odkoupili zbývající podíl od státu a OKD ovládli. Doly vzápětí prodali investiční skupině RPG Industries, kterou spoluvlastnil finančník Zdeněk Bakala.

Prodej podílu do rukou RPG Industries vynesl Otavovi okolo čtyř miliard, s nimiž začal budovat skupinu MTX. Otava se na sklonku života o osud OKD znovu živě zajímal. Jeho poslední velkou akvizicí byly OKK Koksovny.

O co se hraje

Majetek rodiny Otavových

MTX CZ

MTX CZ je mateřskou společností průmyslově-obchodního holdingu; podle posledních zveřejněných výsledků vydělala 797 milionů korun při tržbách 17,4 miliardy korun, za rok 2014

(Sardona FinanceJ

Švýcarská společnost se sídlem v Zugu; zabývá se logistikou přepravy zboží a financováním developerských projektů z vlastních zdrojů

Metalimex

Tradingová společnost, obchoduje s barevnými kovy, hutními výrobky, energetickým uhlím, koksem a antracitem

Měď Povrly

Výroba a prodej polotovarů ze slitin na bázi mědi, zejména plechů, pásů a válcovaných za studena i za tepla

OKK Koksovny)

Zpracování tuhých a plynných paliv - výroba koksu a ostatních koksochemických výrobků

Invest Břidličná

Výroba válcovaných polotovarů z hliníku a jeho slitin, výroba flexibilních obalových materiálů

O autorovi| Jiří Zatloukal, zatloukal@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít