Restituce dokončí soudci

29. října 2012, 00:00 -
29. října 2012, 00:00

Z osmi miliard korun restitučních nároků nevypořádal Pozemkový fond za více než dvacet let ještě asi desetinu. I proto nyní soudy, na které se restituenti obracejí, rozhodují v jejich prospěch. „U soudů jen slyšíme: stát se choval liknavě. A spory prohráváme,“ říká šéf fondu Petr Šťovíček.

* Nedokončené majetkové vyrovnání fond dříve svaloval na „spící“ restituenty, že se o vypořádání svých nároků nestarají. Na čem to opravdu vázlo?

Věděli, že nemají moc šancí, a možná proto se nezajímali. Stát totiž upřednostňoval všechny možné osoby – nájemce, obce či státní organizace, jen ne restituenty. Tak byl schválený zákon. Průměrná úspěšnost snahy restituentů získat pozemek ve veřejných nabídkách, které fond podle zákona musí vypisovat, byla jen 2,5 procenta. To je tristní výsledek.

* Od letošního jara mají restituenti absolutní přednost. Jak se proces pohnul?

Přednost měli mít už dávno. Díky tomu se restituce rozhýbaly.

* Ale v Praze jsou zablokované.

To je pravda. V hlavním městě restituce v podstatě stojí, protože držitelé nároků zažalovali 95 procent pozemků. Restituent si totiž sám vyhlédne nějaký pozemek státu a po soudu chce, aby mu ho přiznal. Zpravidla se mu vyhoví. Nyní běží desítky takových sporů a všechny prohráváme. Odůvodnění je vždy stejné – stát se choval liknavě, když za dvacet let nebyl schopen restituenty uspokojit. My jen stále opakujeme, že pozemky můžeme dle zákona vydávat jen prostřednictvím veřejné nabídky. Soudci se ale řídí názorem Nejvyššího soudu a Ústavního soudu, které oprávněným osobám přiznaly právo na vytipovaný pozemek, aniž by byl zařazený do veřejné nabídky.

* Odvoláváte se pak?

Když se odvoláme, zase o rok prodloužíme dobu, kdy může být restituent uspokojen. Bránit se můžeme jen tehdy, když má pozemek nějakou právní vadu. To znamená, že se na něm má stavět dálnice, veřejně prospěšná stavba nebo je blokovaný církevním paragrafem. Běžně se stává, že o stejný pozemek se uchází několik restituentů a soudy vyhovějí všem vydáním takzvaného předběžného opatření.

* Kdo pak rozhodne, čí ten pozemek bude?

Restituenti se pak budou soudit mezi sebou. Dá se tedy čekat obrovská právní bitva. Soudy se nás totiž předem neptají, zda ten který pozemek už není zablokovaný. Přibývá také žalob od církevních řádů proti nám. l

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít