Rekapitalizace za vytěsnění

16. července 2012, 00:00 - (miz)
16. července 2012, 00:00

Podle memoranda o porozumění, podepsaného minulé úterý ministry financí eurozóny, bude moci Španělsko načerpat až 100 miliard eur, primárně na rekapitalizaci svého churavějícího bankovního systému. Přitom první tranše v objemu 30 miliard eur nemusí čekat

ani na formální schválení celého plánu 20. července, ale Španělsko ji bude moci načerpat v podstatě kdykoli oproti žádosti podané centrální bankou.

Klíčová je rovněž dohoda, podle níž by se po vzniku bankovního regulátora společného pro země eurozóny nemusela pomoc s rekapitalizací počítat do oficiálního dluhu. To je samozřejmě v případě Španělska důležitý princip, protože právě obavy z neúnosné zátěže veřejných rozpočtů, kterou rekapitalizace bank představuje, je důvodem, proč Španělsko refinancuje svůj dluh za nevýhodných podmínek kolem sedmi procent. Ponechme stranou, že samotné vytvoření společného bankovního dohledu a regulátora, ba dokonce ani společného fondu pojištění vkladů ještě absolutně nic nemění na tom, že peníze dodá především Německo a že nejde o nic jiného než o transferovou unii zahalenou do rekapitalizačního hávu.

Kolik bude rekapitalizace španělského bankovního sektoru, zatíženého špatnými dluhy souvisejícími především s prasklou realitní bublinou, ve skutečnosti stát, se v tuto chvíli pouze odhaduje. Nezávislé stress testy čtrnácti bankovních skupin, které představují 90 procent celkové bilanční sumy, budou hotovy až v druhé půli září. Předchozí testy nebyly uznány za důvěryhodné.

Španělé poznají ekvivalent České konsolidační agentury, tedy „žumpy“, do níž budou převedeny špatné úvěry z rozvah interveŠpanělsko novaných bank – pravděpodobně na základě ocenění podle „fair market value“, tedy za podmínek, za kterých by je koupil nezávislý, tržně uvažující subjekt. Podstatné je, že na rozdíl od Čechů akcionáři a někteří věřitelé bank poznají, co to je být vytěsněn, protože před poskytnutím „čerstvých peněz“ bude pro pokrytí ztrát z přecenění pohledávek a dalších aktiv snížen kapitál včetně podřízených dluhopisů. Politickou komplikací prvního řádu je, že je mezi nimi mnoho drobných střadatelů, kteří do těchto cenných papírů investovali, přičemž vládní orgány je ujišťovaly, že jsou to bezpečné instrumenty. Kromě již zmíněné první tranše ve výši 30 miliard eur bude jakékoli poskytnutí dodatečných kapitálových injekcí vázáno na souhlas Bruselu s předloženými rekapitalizačními a restrukturalizačními plány. U milionů Španělů držících znehodnocené cenné papíry bank bude pravděpodobně stejně oblíbená jejich vláda jako Evropská komise, která jim (principiálně správnou) podmínku předchozího vytěsnění akcionářů a držitelů ukládá.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít