Ředitel Unexu stíhán kvůli akciím

10. prosince 2012, 00:00 - (hrb)
10. prosince 2012, 00:00

Finanční kriminalita

Policie začala stíhat generálního ředitele uničovské společnosti Unex Karla Kalného a ještě dalšího nejmenovaného člověka.

V této souvislosti policisté šéfovi firmy, vyrábějící těžařské stroje, v půlce října obstavili nemovitý majetek. Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová vyšetřování potvrdila. „Bylo zahájeno trestní stíhání dvou osob pro podvod v nejpřísnějším odstavci. Jde o podvodné jednání v souvislosti s akciemi. Byl dán návrh na vzetí do vazby, kterému ale soud nevyhověl,“ uvedla Zenklová. Policie nechce sdělovat podrobnosti. „Nevidím nejmenší důvod, proč se k tomu jakkoli vyjadřovat,“ reagoval na otázky týdeníku Euro také mluvčí Unexu Boris Keka.

Olomoucké vrchní státní zastupitelství letos na podzim obžalovalo personálního ředitele Unexu Jana Kluse ze zvlášť závažného stamilionového podvodu. „Personální ředitel s úmyslem snížit mzdové náklady společností skupiny praktikoval systém spočívající v tom, že zaměstnance přiměl k výpovědi ze standardního pracovního poměru, uzavřel s nimi dohody o pracovní činnosti v trvání odpovídajícím nekolidujícímu zaměstnání pro účely výplaty podpory v nezaměstnanosti, současně s nimi uzavřel pracovní smlouvu na dobu určitou se stejnými parametry jako původní pracovní smlouva, ovšem s nástupem práce v den, kdy uplyne podpůrčí doba osoby evidované u úřadu práce. Zaručil jim také příjem odpovídající jejich průměrnému měsíčnímu příjmu z původního pracovního poměru, jenž se skládal z platu z dohody o pracovní činnosti, podpory v nezaměstnanosti a části odstupného (měsíčně se rozpouštějícího do příjmu), přičemž zaměstnanci vykonávali při existenci dvojí evidence pracovní doby v zásadě stejnou práci ve stejném rozsahu jako při původním pracovním poměru,“ sdělil týdeníku Euro žalobce Martin Brzobohatý. Jan Klus týdeníku Euro řekl, že jde o dva rozdílné názory a ve věci musí rozhodnout soud. Stíhání Kalného ani obstavení jeho majetku však s tímto případem nesouvisí.

Strojírensko-metalurgický komplex Unex se specializuje na vývoj, výrobu, montáž a modernizace kolesových rypadel vlastní značky pro těžbu nerostných surovin. Produkuje také velké svařované ocelové konstrukce od výroby mostů, přístavních a portálových jeřábů, výrobních a sportovních hal až po přesně obrobené svařence. Většinu své produkce firma exportuje. V České republice a na Slovensku zaměstnává zhruba 3,5 tisíce lidí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít