Ředitel Unexu stíhán kvůli akciím

10. prosince 2012, 00:00 - (hrb)
10. prosince 2012, 00:00

Finanční kriminalita

Policie začala stíhat generálního ředitele uničovské společnosti Unex Karla Kalného a ještě dalšího nejmenovaného člověka.

V této souvislosti policisté šéfovi firmy, vyrábějící těžařské stroje, v půlce října obstavili nemovitý majetek. Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová vyšetřování potvrdila. „Bylo zahájeno trestní stíhání dvou osob pro podvod v nejpřísnějším odstavci. Jde o podvodné jednání v souvislosti s akciemi. Byl dán návrh na vzetí do vazby, kterému ale soud nevyhověl,“ uvedla Zenklová. Policie nechce sdělovat podrobnosti. „Nevidím nejmenší důvod, proč se k tomu jakkoli vyjadřovat,“ reagoval na otázky týdeníku Euro také mluvčí Unexu Boris Keka.

Olomoucké vrchní státní zastupitelství letos na podzim obžalovalo personálního ředitele Unexu Jana Kluse ze zvlášť závažného stamilionového podvodu. „Personální ředitel s úmyslem snížit mzdové náklady společností skupiny praktikoval systém spočívající v tom, že zaměstnance přiměl k výpovědi ze standardního pracovního poměru, uzavřel s nimi dohody o pracovní činnosti v trvání odpovídajícím nekolidujícímu zaměstnání pro účely výplaty podpory v nezaměstnanosti, současně s nimi uzavřel pracovní smlouvu na dobu určitou se stejnými parametry jako původní pracovní smlouva, ovšem s nástupem práce v den, kdy uplyne podpůrčí doba osoby evidované u úřadu práce. Zaručil jim také příjem odpovídající jejich průměrnému měsíčnímu příjmu z původního pracovního poměru, jenž se skládal z platu z dohody o pracovní činnosti, podpory v nezaměstnanosti a části odstupného (měsíčně se rozpouštějícího do příjmu), přičemž zaměstnanci vykonávali při existenci dvojí evidence pracovní doby v zásadě stejnou práci ve stejném rozsahu jako při původním pracovním poměru,“ sdělil týdeníku Euro žalobce Martin Brzobohatý. Jan Klus týdeníku Euro řekl, že jde o dva rozdílné názory a ve věci musí rozhodnout soud. Stíhání Kalného ani obstavení jeho majetku však s tímto případem nesouvisí.

Strojírensko-metalurgický komplex Unex se specializuje na vývoj, výrobu, montáž a modernizace kolesových rypadel vlastní značky pro těžbu nerostných surovin. Produkuje také velké svařované ocelové konstrukce od výroby mostů, přístavních a portálových jeřábů, výrobních a sportovních hal až po přesně obrobené svařence. Většinu své produkce firma exportuje. V České republice a na Slovensku zaměstnává zhruba 3,5 tisíce lidí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít