Reakce

10. září 2012, 00:00 -
10. září 2012, 00:00

(Adieu Veolia, Euro 36/2012)

Z prvních odstavců článku čtenáři, jak nám potvrdilo několik našich obchodních partnerů, nabyli dojmu, že společnost Veolia Voda opouští Prahu a možná i Českou republiku. Zdůrazňujeme, že nikam z ČR ani z Prahy neodcházíme. V listopadu příštího roku končí jen provozní smlouvy na úpravnu vody Želivka a Káraný. Hlavní smlouva o provozování pražské vodohospodářské infrastruktury s hlavním městem Praha trvá do roku 2028 a Veolia, respektive její dceřiná společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK), je povinna tuto smlouvu dodržet a bude nadále solidním partnerem Prahy. Dle této smlouvy budeme nadále provozovat pražskou vodovodní a kanalizační síť, včetně čerpacích stanic, vodojemů, úpravny vody Podolí, pobočné čistírny odpadních vod a ústřední čistírny odpadních vod. Podotýkáme, že provozování úpravny vody Želivka představuje jen 10,5 procenta tržeb PVK, takže pokud již nebudeme Želivku provozovat, nebude to mít zásadní vliv na naše hospodaření.

Není také pravda, že hlavní město Praha a okolní obce vlastnící ÚV Želivka dnes nemohou řádně se svým majetkem nakládat. Z podnájemného, které platí PVK ve výši 120 milionů korun ročně, se financují investice a rekonstrukce dle záměru vlastníka.

Problém není ani s dotacemi Evropské unie. Potíže, které mají některé vlastnické společnosti s tím, že dle názoru úředníků Evropské komise uzavřely příliš dlouhé provozní smlouvy s provozovateli vodárenské infrastruktury, v tomto případě neexistují.

Modernizaci úpravny vody Želivka s využitím prostředků EU nic nestojí v cestě už nyní. Vlastník úpravny Želivka se může rozhodnout pro jiný model provozování a my budeme jeho rozhodnutí respektovat.

Velmi často zdůrazňovaná ziskovost PVK, která za více než deset let dosáhla zhruba 4,7 miliardy korun, ještě zdaleka nedosahuje výše, za kterou Veolia tento podnik koupila od Fondu národního majetku a posléze zbytek akcií od hlavního města Prahy. Bylo to totiž sedm miliard korun. Ty naráz přitekly do ČR – a to, co odtéká, je rozloženo ve velmi dlouhém čase a ještě potrvá řadu let, než se tak jen dorovná výše vstupní investice Veolie Vody. Zatím Veolia do ČR více peněz dala, než od ní získala, nemluvě o dalších investicích.

O autorovi| Marcela Dvořáková • tisková mluvčí společnosti Veolia Voda ČR

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít