Reakce

10. září 2012, 00:00 -
10. září 2012, 00:00

(Adieu Veolia, Euro 36/2012)

Z prvních odstavců článku čtenáři, jak nám potvrdilo několik našich obchodních partnerů, nabyli dojmu, že společnost Veolia Voda opouští Prahu a možná i Českou republiku. Zdůrazňujeme, že nikam z ČR ani z Prahy neodcházíme. V listopadu příštího roku končí jen provozní smlouvy na úpravnu vody Želivka a Káraný. Hlavní smlouva o provozování pražské vodohospodářské infrastruktury s hlavním městem Praha trvá do roku 2028 a Veolia, respektive její dceřiná společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK), je povinna tuto smlouvu dodržet a bude nadále solidním partnerem Prahy. Dle této smlouvy budeme nadále provozovat pražskou vodovodní a kanalizační síť, včetně čerpacích stanic, vodojemů, úpravny vody Podolí, pobočné čistírny odpadních vod a ústřední čistírny odpadních vod. Podotýkáme, že provozování úpravny vody Želivka představuje jen 10,5 procenta tržeb PVK, takže pokud již nebudeme Želivku provozovat, nebude to mít zásadní vliv na naše hospodaření.

Není také pravda, že hlavní město Praha a okolní obce vlastnící ÚV Želivka dnes nemohou řádně se svým majetkem nakládat. Z podnájemného, které platí PVK ve výši 120 milionů korun ročně, se financují investice a rekonstrukce dle záměru vlastníka.

Problém není ani s dotacemi Evropské unie. Potíže, které mají některé vlastnické společnosti s tím, že dle názoru úředníků Evropské komise uzavřely příliš dlouhé provozní smlouvy s provozovateli vodárenské infrastruktury, v tomto případě neexistují.

Modernizaci úpravny vody Želivka s využitím prostředků EU nic nestojí v cestě už nyní. Vlastník úpravny Želivka se může rozhodnout pro jiný model provozování a my budeme jeho rozhodnutí respektovat.

Velmi často zdůrazňovaná ziskovost PVK, která za více než deset let dosáhla zhruba 4,7 miliardy korun, ještě zdaleka nedosahuje výše, za kterou Veolia tento podnik koupila od Fondu národního majetku a posléze zbytek akcií od hlavního města Prahy. Bylo to totiž sedm miliard korun. Ty naráz přitekly do ČR – a to, co odtéká, je rozloženo ve velmi dlouhém čase a ještě potrvá řadu let, než se tak jen dorovná výše vstupní investice Veolie Vody. Zatím Veolia do ČR více peněz dala, než od ní získala, nemluvě o dalších investicích.

O autorovi| Marcela Dvořáková • tisková mluvčí společnosti Veolia Voda ČR

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít