Reakce

10. září 2012, 00:00 -
10. září 2012, 00:00

(Adieu Veolia, Euro 36/2012)

Z prvních odstavců článku čtenáři, jak nám potvrdilo několik našich obchodních partnerů, nabyli dojmu, že společnost Veolia Voda opouští Prahu a možná i Českou republiku. Zdůrazňujeme, že nikam z ČR ani z Prahy neodcházíme. V listopadu příštího roku končí jen provozní smlouvy na úpravnu vody Želivka a Káraný. Hlavní smlouva o provozování pražské vodohospodářské infrastruktury s hlavním městem Praha trvá do roku 2028 a Veolia, respektive její dceřiná společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK), je povinna tuto smlouvu dodržet a bude nadále solidním partnerem Prahy. Dle této smlouvy budeme nadále provozovat pražskou vodovodní a kanalizační síť, včetně čerpacích stanic, vodojemů, úpravny vody Podolí, pobočné čistírny odpadních vod a ústřední čistírny odpadních vod. Podotýkáme, že provozování úpravny vody Želivka představuje jen 10,5 procenta tržeb PVK, takže pokud již nebudeme Želivku provozovat, nebude to mít zásadní vliv na naše hospodaření.

Není také pravda, že hlavní město Praha a okolní obce vlastnící ÚV Želivka dnes nemohou řádně se svým majetkem nakládat. Z podnájemného, které platí PVK ve výši 120 milionů korun ročně, se financují investice a rekonstrukce dle záměru vlastníka.

Problém není ani s dotacemi Evropské unie. Potíže, které mají některé vlastnické společnosti s tím, že dle názoru úředníků Evropské komise uzavřely příliš dlouhé provozní smlouvy s provozovateli vodárenské infrastruktury, v tomto případě neexistují.

Modernizaci úpravny vody Želivka s využitím prostředků EU nic nestojí v cestě už nyní. Vlastník úpravny Želivka se může rozhodnout pro jiný model provozování a my budeme jeho rozhodnutí respektovat.

Velmi často zdůrazňovaná ziskovost PVK, která za více než deset let dosáhla zhruba 4,7 miliardy korun, ještě zdaleka nedosahuje výše, za kterou Veolia tento podnik koupila od Fondu národního majetku a posléze zbytek akcií od hlavního města Prahy. Bylo to totiž sedm miliard korun. Ty naráz přitekly do ČR – a to, co odtéká, je rozloženo ve velmi dlouhém čase a ještě potrvá řadu let, než se tak jen dorovná výše vstupní investice Veolie Vody. Zatím Veolia do ČR více peněz dala, než od ní získala, nemluvě o dalších investicích.

O autorovi| Marcela Dvořáková • tisková mluvčí společnosti Veolia Voda ČR

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít