Rallye muničáky

22. prosince 2014, 00:00 - JAN HRBÁČEK
22. prosince 2014, 00:00

V okolí vybuchujících muničních skladů ve Vrběticích plánovali pořadatelé Barum rallye testovací okruh. Projekt ve své době podpořil i zlínský hejtman, byť to nyní popírá

Jezdit rallye je obrovský adrenalin sám o sobě. Když kolem vás přitom ještě létá ostrá munice, na většinu účastníků už je to přece jenom moc. Ostatně právě kvůli občasné střelbě na jedoucí vozy se i slavná rallye Paříž–Dakar odstěhovala v roce 2009 ze severu Afriky na jih Ameriky. Ve Vrběticích mohlo závodníky potkat ještě daleko větší vzrušení – mohli si zajezdit v areálu, kde nedávno vybuchovaly sklady napěchované desítkami tun třaskavin. S požehnáním oficiálních míst.

A JEDEM!

„Informace o tom, že jsme rallye v muničním skladu schválili, je nepravdivá,“ nechal se před časem po explozích v areálu Vojenského technického ústavu ve Slavičíně slyšet sociálnědemokratický hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák. „Žádný z našich zainteresovaných odborů nebo organizací se k tomu nevyjadřoval ani nevydával souhlas k uzavírce, popřípadě ke zvláštnímu užívání krajských silnic,“ zdůrazňoval Mišák.

Jenže týdeník Euro získal dokument z hejtmanství, který Mišákovy argumenty vyvrací. Vedoucí odboru kanceláře ředitele hejtmanství Pavel Hrubec v něm reaguje na žádost ředitele Barum rallye Miroslava Regnera z konce února letošního roku. „Vážený pane řediteli, z pověření hejtmana vám sděluji, že vaší žádosti o povolení průjezdu po komunikacích ve vlastnictví Zlínského kraje v objektu bývalého baťovského areálu vyhovujeme,“ napsal Hrubec 25. března. A v podobném duchu pokračuje: „Současně vám oznamuji, že pan hejtman vyjadřuje podporu vašemu záměru znovuotevření testovacího areálu v objektu VOP Slavičín, v místní části Bohuslavice nad Vláří.“ V areálu muničních skladů se tedy skutečně měly prohánět rallyové speciály.

Souhlas s podobnou žádostí – o znovuobnovení rallyearény v katastru obce Slavičín – vydalo koncem března i ředitelství zlínské policie. Žádost poslal jednatel společnosti Spurt Zlín a jezdec „Barumky“ Milan Kneifel. „Vzhledem k tomu, že nám není dostatečně známa problematika zrušení tohoto bývalého projektu, kdy se jednalo o možnost neveřejného testování závodních vozů v uzavřeném POPÍRÁM, CO JSEM PODPOŘIL Obě instituce se dnes ke svým rozhodnutím nechtějí znát. Mluvčí zlínského hejtmanství Gabriela Sýkorová Dvorníková například tvrdí, že odbor dopravy a silničního hospodářství Krajského úřadu Zlínského kraje informaci o případném testování závodních vozů na silnicích II. a III. třídy ve vlastnictví Zlínského kraje v okolí muničního skladu ve Vrběticích prověřoval. „A žádný ze zainteresovaných subjektů se nevyjadřoval ani nevydával souhlas k uzavírce, popřípadě zvláštnímu užívání těchto silnic v okolí areálu, v souvislosti s testováním závodních vozů nebo automobilovými závody,“ tvrdí Sýkorová Dvorníková. „Tato informace byla ověřena a potvrzena majetkovým správcem Ředitelstvím silnic Zlínského kraje, Koordinátorem veřejné dopravy, dopravcem ČSAD Vsetín a odborem dopravy Městského úřadu Valašské Klobouky,“ pokračuje mluvčí. Podle ní příslušný městský úřad ve Valašských Kloboukách za dobu své působnosti nikdy nepovoloval uzavírky nebo zvláštní užívání silnic II. a III. třídy v okolí obce Vlachovice­Vrbětice, které by měly nějakou spojitost s automobilovými závody nebo rychlostními testy automobilů v areálu mu­ ničního skladu Vrbětice. Jenže na hejtmanství dali vjezdu mezi muničáky zelenou.

Podobně k věci přistoupila zlínská policie.

„Areál Vojenského technického ústavu je uzavřeným areálem a silnice uvnitř něho mají status veřejně nepřístupných účelových komunikací, které jsou rovněž ve vlastnictví ústavu. Akce typu rallye policie nepovoluje, pouze se k nim na základě žádosti silničních správních úřadů v rámci příslušných řízení v souladu s právními předpisy vyjadřuje,“ vysvětluje mluvčí Monika Kozumplíková. „Policii není známo, že by závody rallye v areálu Vojenského technického ústavu či jeho okolí probíhaly, a policie se k nim tedy nevyjadřovala,“ konstatovala v rozporu se skutečností Kozumplíková. Vrbětické neštěstí vyšetřuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu jako úmyslný trestný čin obecného ohrožení, za který hrozí pachateli až 15letý trest. Rozhodnutí úřadů vpustit rallye mezi muniční sklady mohlo, slovy jednoho z pyrotechniků, celý „průšvih“ ještě zhoršit.

O autorovi| JAN HRBÁČEK, hrbacek@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít